Ползите от присъединяването на България към втората най-голяма световна валута биха били по-скоро големи. Инфлацията е по-висока от обичайното през последните години в еврозоната и отвъд океана. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България" на Радио "Фокус" д-р Иван Тодоров от катедра "Икономикс" към Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

По думите му, ако разходите на бизнеса се пренесат изцяло върху цените, едва ли работниците ще останат пасивни за своите заплати и при следващото стеснение на пазара на труда, те ще поискат по-високи възнаграждения.

"Инфлацията в Европа е предимно натиск върху разходите и остава по-различна от останалата част от света", каза още д-р Иван Тодоров.