"Череши, праскови и кайсии тази година няма да има!"

©
Това каза пред bTV Явор Гечев, съветник по селско стопанство на президента и бивш земеделски министър за унищожените от снега овошки.
По думите му в такива случаи трябва държавата да се намеси и да окаже помощ на потърпевшите.
"Когато е такова голямо бедствие, държавата най-вероятно ще се справи. Няма да стигнат парите, ще се намерят допълнително средства за този тип бедствие, но въпросът е, че трябва да има система за това. Рискът не е навсякъде, той е локален", посочи Гечев.
"Не може сам да се оправя всеки. Какво ще стане, ако няма солидарност – това значи, че в селата удря една градушка, поголовно изчезваш, харчиш парите, които имаш, живееш с тези пари и догодина не можеш да рестартираш като фермер", каза той и добави, че след чумата по овцете в Ямболско, единици са се върнали към животновъдството.
По думите на бившия земеделски министър в случаи като тези самото застраховане не действа и е нужна специална система. Вече е време да сме по-бързи и адекватни на времето, смята той.
"Застрахователите отказват да застраховат до 20 април, защото рискът при тях е прекалено голям и застрахователната компания започва да губи. Истината е, че трябва да има гаранционни фондове, солидарни фондове, които в момента земеделският министър подготвя. Аз ги започнах в новия стратегически план, помагам с каквото мога. Това е взаимоспомагателен фонд, който да набира средства от държавата, от земеделските производители и от европейските средства и като се стигне до такъв тип бедствие, да има кой да помогне.
Според Явор Гечев трябва да има и застраховка на риска един човек да продължи да бъде земеделски производител.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
23:01 / 30.04.2025
Габриела Димчева: През месец март работа са започнали близо 17 00...
22:08 / 30.04.2025
Наталия Киселова за F-16: Трябва да се пази животът на летците, к...
21:36 / 30.04.2025
Експерт обясни причините за срива на мрежата при някои от мобилни...
20:43 / 30.04.2025
Николай Денков за ареста на шефа на митницата в Пловдив: Това е о...
20:06 / 30.04.2025
Кольо Колев за влизането в еврозоната: Това малко ми прилича като...
19:07 / 30.04.2025
Актуални теми