Людмила Петкова, управителят на БНБ Димитър Радев и управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева проведоха работна среща във Вашингтон с акцент напредъка на България за присъединяване към еврозоната. Разговорът се състоя в рамките на редовните Годишни срещи на Съветите на управителите на Групата на Световната банка и на Международния валутен фонд (МВФ), които се провеждат в периода 21 – 26 октомври 2024 г. във Вашингтон, САЩ.
Според прогнозите на Министерството на финансите България може да изпълни последния критерий за присъединяване към еврозоната, свързан с ценовата стабилност, в края на ноември или най-късно през декември тази година, обясни вицепремиерът Петкова. При изпълнение на критериите за членство в еврозоната, българските власти имат готовност, съобразно решението на Народното събрание, в двуседмичен срок от тяхното изпълнение да изискат извънредни доклади за конвергенция от ЕК и ЕЦБ.
В рамките на интензивната програма министър Петкова проведе поредица от срещи с висшите ръководни екипи на Международния валутен фонд и Световната банка. Тя приветства новоизбраните Йерун Клик, като изпълнителен директор, и Марникс ван Рей, като заместник-изпълнителен директор на Нидерландско-белгийската група към МВФ, и изрази положителна оценка за ползотворната работа с досега заемалите позициите Пол Хилберс и Люк Дресе.
В разговорите си с Алфред Камер, директор на Европейския департамент в МВФ, вицепремиерът Людмила Петкова изрази българската позиция, че страната ни счита за особено важни усилията на МВФ за предоставяне на адекватна и навременна подкрепа на страните с ниски доходи и уязвимите членове.
Основна тема в разговора с ръководителя на мисията на МВФ за България Жан-Франсоа Дофен беше напредъкът по подготовката на Националния средносрочен фискално-структурен план, който трябва да определи приоритетите на фискалната и икономическата политика на България за следващите четири години.
По време на посещението си в американската столица вицепремиерът Людмила Петкова се срещна с вицепрезидента на Световната банка Антонела Басани. По време на разговора Петкова подчерта колко високо България цени диалога и сътрудничеството със Световната банка, както и че българското правителство разглежда наскоро одобрената рамка за партньорство за периода 2025 - 2029 финансови години като солидна основа за бъдещо продуктивно партньорство.
В рамките на срещата с изпълнителния директор на Нидерландската група в Световната банка Юджийн Рюгенат Петкова отчете усилията за укрепване на капацитета на многостранните банки за развитие за предоставяне на достъпно финансиране в подкрепа на икономическото възстановяване и подпомагане на постигането на целите за устойчиво развитие в контекста на глобалните предизвикателства
Заместник министър-председателят и министър на финансите България в еврозоната: Среща между Людмила Петкова, Димитър Радев и Кристалина Георгиева

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
23:01 / 30.04.2025
Габриела Димчева: През месец март работа са започнали близо 17 00...
22:08 / 30.04.2025
Наталия Киселова за F-16: Трябва да се пази животът на летците, к...
21:36 / 30.04.2025
Експерт обясни причините за срива на мрежата при някои от мобилни...
20:43 / 30.04.2025
Николай Денков за ареста на шефа на митницата в Пловдив: Това е о...
20:06 / 30.04.2025
Кольо Колев за влизането в еврозоната: Това малко ми прилича като...
19:07 / 30.04.2025
Актуални теми