България и Албания подписаха план за действие за развитието на туризма до 2027 година

© МТ
"Подписването на този план е важен политически знак за нашето общо желание да работим за устойчиво развитие на туризма в региона. Радвам се, че намерих съмишленик в лицето на министър Кумбаро за визията за туристическия бранд "Балкани", който да обедини усилията ни и да надгради туристическия потенциал на нашите страни", заяви министър Милошев след срещата.
Министър Кумбаро подкрепи идеята за създаване на обща туристическа дестинация "Балкани", с фокус върху привличането на туристи от презокеански пазари. "Балканите сме твърде малки, за да разделяме пазара. Трябва да сме по-отворени и да се рекламираме едни други. Албания и България имат изключително богато културно и природно наследство – археология, обекти на ЮНЕСКО, потенциал за религиозен туризъм. Нашата кулинария също е свързващ елемент", подчерта Кумбаро.
Милошев допълни, че туристите търсят не само дестинации, но и преживявания. "Туристи от Япония и САЩ искат цялостно преживяване – култура, история, кулинария и вино. Балканите имат потенциала да предложат именно това, стига да създадем удобни транспортни връзки", каза той.
Министър Кумбаро посочи, че Албания вече е направила значителни инвестиции в инфраструктура и в развитието на агротуризма. "Нашата философия е да свържем всички възможности за туризъм – планините, морето и културното наследство – в едно цяло, в целогодишен продукт. Над 25% от територията ни е защитена, а това е атракция за нов вид туристи, които търсят устойчиви преживявания", заяви тя.
Албания е привлякла над 10 милиона туристи през 2023 г., като до края на 2024 г. очаква ръст от 25%. Сериозен фокус и за двете страни е привличането на туристи, които остават за по-дълго и търсят високо ниво на обслужване.
Министър Милошев подчерта, че потенциалът на туристическия бранд "Балкани“ е в транспортната свързаност. "Трябва да направим решителна крачка и да свържем Балканите по въздух. Можем да създадем отличен туристически продукт и маркетинг, но ако няма лесен достъп до дестинациите, няма да постигнем желая висок резултат", заяви той.
Подписаният план за действие до 2027 г. между България и Албания поставя основата за устойчиво развитие на туризма в региона.
"Туризмът не е само бизнес – той е средство за културен обмен и създаване на трайни връзки между народите. Заедно можем да направим Балканите привлекателна и устойчива дестинация за туристи от целия свят", заключи министър Милошев.
Преговорите на министър Евтим Милошев за интегриран туристически продукт "Дестинация Балкани" ще продължат с предстоящи разговори с други балкански държави, като целта е до пролетта на 2025 г. да се осигури пълна въздушна свързаност в региона.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Левон Хампарцумян: Преди "мизерните пенсии" какво сте направили?
22:27 / 03.05.2025
Ще премахнат ли хартиения талон на колите?
22:28 / 03.05.2025
Лекар: Ваксинацията, която се предлага да стане задължителна, ще ...
21:16 / 03.05.2025
БЛС: Общественият отзвук от инцидента с 6-годишния Ангел да не пр...
20:55 / 03.05.2025
Евродепутат: Трябва да оправяме бакиите по ПВУ
19:58 / 03.05.2025
Д-р Велина Владимирова: Обществото ни е болно, а децата ни – мърт...
19:26 / 03.05.2025
Актуални теми