В България има 256  регистрирани случая на муковисцидоза. Това съобщи председателят на Фондация "Здравно бъдеще“ Борислава Сиракова в интервю за предаването "Здравето на фокус“ на Радио "Фокус“. Тя поясни, че това е едно много тежко  заболяване, което се проявява още в ранна детска възраст.   

"Страда белият дроб и червата, но те засягат всички други органи. Всеки божи ден, тези дечица трябва да имат определена рехабилитация, за да може да се подпомогне изхвърлянето на излишните секрети, които причиняват страдание на белия дроб.“ 

Най-добрата рехабилитация за деца с муковисцидоза е батутът, поясни Борислава Сиракова и обясни, че когато децата  скачат на батутите, много по-лесно успяват да изхвърлят излишните секрети. Фондация "Здравно бъдеще“ е успяла да предостави професионални батути на всички, подали заявления, за да могат децата да се рехабилитират с настроение. 

"В момента приключваме кампанията по закупуване на специализирани инхалатори. Има непрофесионални, които са между 300 и 600 лв., сега вече сме се фокусирали в т.нар. специализирани, които надхвърлят 1800 лв. Това е нещо, което те употребяват непрекъснато. Много често се чупят, а семействата имат  огромни разходи, защото децата им приемчат над 30 вида медикаменти, така че е трудно да  си позволят и тези разходи. През годините с общи усилия и контакти обърнахме внимание на Националната здравно-осигурителна каса да започне заплащането на скъпо струващо лечение за тези дечица, стига те да са подходящи, разбира се.“ 

Борислава Сиракова каза още, че фондацията има добра комуникация с Александровска болница, където има отделение за грижа към тези деца. Освен това са в ход и разговори с  Министерството на здравеопазването децата с муковисцидоза да бъдат трансплантирани с бял дроб. 

За щастие в различните инициативи, които организира, фондацията се радва на финансовата подксрепа на организации и граждани. Разбира се, средствата никога не са достатъчни, но пък когато получиш подкрепа от човек, който няма пари, но дава сърцето си, е повече от мотивиращо, за да намираш вдъхновение да продължаваш, разказа Борислава Сиракова.  

Росица АНГЕЛОВА