Еднакво недоволни са както гражданите, така и работещите в здравната система. Това е резултатът. Дори и най-големите оптимисти посочват, че системата не стимулира качество, а стимулира количество. Това каза бившият министър на здравеопазването д-р Мими Виткова в предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио ФОКУС.
"Защо така я направиха – да върти празни обороти, да консумира само средства, без да произвежда добър продукт по отношение на здравето на българските граждани? Има цели региони в страната, които са изцяло лишени от достъп до медицинска помощ“, добави тя.
д-р Виткова не може да определи предложенията на партиите за промяна в здравеопазването като структурирани.
"Някои партии посочиха, че има здравна стратегия, която била изработена и щяла да реши проблемите, но била оставена "в чекмеджетата“. Аз очаквам да видя какво стои в тези чекмеджета и какво реално се предлага", каза тя.
"Не видях нищо сериозно, което да се предлага за промени в здравния сектор, а също така не виждам баланс на силите и интересите при едно бъдещо коалиционно правителство, който да позволи решаването на тези проблеми. Ние, българите, не сме свикнали да намираме консенсус, когато става въпрос за такива жизненоважни проблеми като здравеопазването", допълни бившият здравен министър.
По думите й няма партия, която да има напълно подготвена и реалистична програма – със срокове и конкретни мерки – за излизане от този батак в здравната система.
"Недопустимо е цели региони в страната да бъдат оставени дори без достъп до първична медицинска помощ. Има откъснати населени места, които са на 60 и повече километра от личния лекар, без транспорт и без финансови средства. Същото се отнася и до болничната помощ", каза Виткова.
"Има заболявания, при които т.нар. първи час е фатален – това са инсултите и инфарктите. Когато оставим в цял регион само една областна болница, а всичко останало липсва, без транспорт хората няма как да стигнат до нея. Да не говорим за състоянието на спешната помощ, където дефицитът на кадри е огромен“, добави тя.
Виткова отбелязва, че е необходима цялостна промяна във философията на структуриране и управление на здравната система.
"Премахването на търговския статут не е без значение. Не е вярно, че той няма отношение към функционирането на системата – напротив, търговският статут гони печалба. Здравеопазването не трябва да бъде подчинено на тази логика и това трябва да бъде прекратено. Тогава няма да има интерес от толкова много частни инвестиции, но възниква големият въпрос: какво ще правим с вече построените нови болници?", каза тя.



21:17 / 30.03.2026
9912



