90 ученици са приети в столични гимназии по реда за деца с хронични заболявания след тазгодишното Национално външно оценяване след 7. клас, показват данни на Регионалното управление на образованието – София-град. За сравнение, през последните години средният брой на приетите по този ред е бил около 62. Тези данни оповести депутатът от ДБ Елисавета Белобрадова.
Тя отбелязва, че самото увеличение не е проблем, тъй като обществото е длъжно да осигурява подкрепа на децата, които се сблъскват със здравословни предизвикателства. Според Белобрадова обаче проблем - има и той е проблемът е в начина, по който се осъществява приемът.
"В България приемът след 7. клас е една от най-напрегнатите точки в образователната система. Хиляди семейства инвестират време, средства и огромни усилия в подготовката на децата си“, посочва тя.
По думите й е необяснимо защо учениците с хронични заболявания се приемат в рамките на общия прием, а не извън него. Така, когато в дадена гимназия бъдат приети няколко деца по този ред, те не увеличават общия брой на местата, а заемат места от утвърдения прием.
"Когато в една гимназия бъдат приети шест деца по тази наредба, те не се добавят към общия брой приети, а заемат шест места на деца, които са изкарали резултат за класиране. Така възниква усещането, че различни групи деца са поставени в конкуренция помежду си“, се казва в позицията.
"Вместо обаче да се реши, предходното правителство остави хронично болните в общия прием, но за сметка на това премахна списъка с болестите от наредбата и съвсем заличи обективните критерии за прием по това направление“, заявява тя.
Белобрадова пише още, че по този повод е отправено официално запитване до Министерството на образованието и науката и до РУО – София-град относно критериите, използвани при определянето на броя на приетите ученици по този ред.
"Зададох въпрос към МОН и РУО какви критерии са използвани при определяне бройката на децата, която нараства с над 30 процента“, посочва Белобрадова.
Като краткосрочно решение се предлага тази година да бъдат разкрити допълнителни места за учениците, които няма да успеят да се класират в желаните училища заради намаления брой места в общия прием.
"Нашият призив е тази година да се отпуснат допълнителни места за тези деца, за да решим текущия проблем, а впоследствие МОН да измени Наредбата и трайно да извади децата с хронични заболявания от общия прием“, се посочва още в позицията.



16:06 / 24.06.2026
230




