"Бюджетът не става за чеп за зеле. Изглежда като да е писан не от българското правителство, а от олигархията. Замразяват майчинските, минималната заплата, т.е. правата се замразяват, а се вдига това, което хората плащат. Решиха да пестим от майките, пенсионерите, от църквата".
Така лидерът на "Продължаваме промяната" и бивш финансов министър Асен Василев коментира проектобюджетът за 2026 г. пред bTV.
Тази сутрин в парламента ПП и ДБ отново призоваха правителството да изтегли бюджета и да го преработи особено в разходната част. Депутатът от "Прогресивна България" Константин Проданов отговори, че това са пари за гориво на линейките, консумативи на болниците, отопление на детските градини. Сега Василев обясни, че парите за болниците идват от клиничните пътеки и не влизат в перо издръжка. Същото се отнася за отоплението в детските градини.
Той попита защо има и заделени 40 млн. евро, заделени за нужди на армията "без проектна готовност", както и защо в бюджета не са предвидени "неразплатените фактури по чекмеджета", за които говориха министрите на Румен Радев при встъпването си в длъжност. Тогава те обявиха, че предходните правителства са им завещали големи задължения най-вече към АПИ и на това се дължи големият дефицит.



17:36 / 26.06.2026
685




