В Закона за киберсигурност се съдържат множество препоръки, които са полезни дори за компании, които не попадат под задължителния му обхват. Прилагането им ги прави значително по-устойчиви на атаки, които стават все по-автоматизирани поради навлизането на изкуствения интелект. В този смисъл законът може да се разглежда като ценен наръчник с добри практики за широка употреба. Това каза Антон Пулийски - преподавател в Софийския университет по "Правни и етични аспекти в изкуствения интелект“, основател на CyberCLUB и обучител по киберсигурност в предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио ФОКУС в интервю пред Цоня Събчева.
"Влизането в сила на новия Закон за киберсигурност е ключова тема, която не може да бъде пренебрегната. Въпреки че е нормативен акт, той трябва да бъде четен и разбиран не само от юристи, но и от технически грамотни лица и специалисти по сигурността. Нашата цел беше да представим закона не през нормативната му част, а чрез дискусия с експерти, участвали в неговото създаване. Важно е специалистите да знаят как правилно да тълкуват конкретните норми, без да е необходимо да имат дълбоки юридически познания. Това помага за изчистване на двусмислията, които често се срещат в правните текстове", обясни Пулийски.
По думите му е твърде рано да се каже дали всяка разписана норма ще бъде максимално ефективна, но разбирането на закона и прилагането на добрите практики ни приближава към желания граждански ефект.
"Всеки нормативен акт трябва да бъде разбран и изпълняван добронамерено", добави той.
"Мнозина твърдят, че не играят игри, но често в почивките си "разцъкват" на телефона подреждане на фигурки или логически пъзели. Макар и да го определят като занимание "само за малко", те реално участват в игрови процес. От гледна точка на киберсигурността, през последните 4-5 години изключително популярни станаха т.нар. игровизирани платформи. Тези платформи позволяват на хората, желаещи да навлязат в сферата, да трупат точки и да преминават през различни нива. Чрез този игрови модел те усвояват сложни области от киберсигурността по далеч по-ефективен начин. Игрите притежават ангажиращ елемент, за който много обучители мечтаят - способността да задържат вниманието на обучаемите толкова силно, че те буквално да "попиват" информацията", обясни той по повод отбелязването на четвъртия рожден ден на международната мрежа КиберКЛУБ със събитие, посветено на киберсигурността през призмата на игровите модели.
Според него за разлика от традиционното обучение, където често се среща досада и отегчение, при игрите тези бариери липсват. По думите му пресечната точка между двата свята е именно тук: когато възбудим интереса на човека, можем да му предадем полезна информация по естествен и интуитивен път.



23:05 / 07.04.2026
9840





