Атанас Стоилов, кмет на община Аксаково: За да се реши проблемът с наводненията в малките общини, трябва да се спре изсичането на дървета
За проблемите след поройните дъждове във варненската община Аксаково, Радио „Фокус” – Варна разговаря с кметът на общината Атанас Стоилов
Фокус: Г-н Стоилов, кои населени места в община Аксаково пострадаха най-много от проливните дъждове, които валяха през последните дни?
Атанас Стоилов: Първо да започна оттам, че ние отменихме бедственото положение, защото проблем с населените места няма и най-вече няма проблем с повишаването на водата. Най-пострадало обаче отново е село Долище, което стана както през месец юни, когато беше наводнението в кв. „Аспарухово”. Проблем има и в село Кантарджиево, където пропадна също моста на входа на самото населено място. Проблематични са и селата Крумово, Ботево и Радево, тъй като там също има доста голямо количество вода и са прелели язовирите в района на село Ботево, а така също водата, която идва от Николаевка.
Фокус: Какви са материалните щети?
Атанас Стоилов: Има наводнени къщи в тези населени места. Между селата Засмяно и Водица също беше прекъснат пътят, като на този етап е възобновен, но има много големи проблеми с асфалтовата настилка, както и с моста, който е между двете населени места.
Фокус: За какви щети става въпрос?
Атанас Стоилов: Самият мост е здрав, но асфалтът е напълно изчезнал. Искам да допълня, че в село Куманово също има нанесени материални щети, защото и там имаше наводнение. От дерето има прекъснати няколко моста, на които имаме проблем с асфалтовата настилка, а така също има и доста наводнени къщи. В село Водица също има наводнени имоти. Като цяло ситуацията е сходна на тази от месец юни миналата година.
Фокус: Кой според Вас е най-големият проблем, който трябва да се разреши максимално бързо?
Атанас Стоилов: За пореден път казвам, че най-големият ни проблем е изсичането на дървета, което се случва през последните 15 години. Едно от исканията ни към Министерски съвет е да се спре абсолютно напълно изсичането на дърветата, тъй като това е една от най-големите причини за подобен вид бедствия, което се случва навсякъде. Това все пак не са чак толкова проливни дъждове, а ако при всеки дъжд, който бе като тези през последните дни, ще имаме наводнение, си е проблем. По време на посещението на еврокомисар Кристалина Георгиева и президентът Росен Плевнелиев в Аксаково те заявиха, че ако подготвим проекти и те бъдат внесени, ще съдействат. Ние сме внесли такива проекти и се надяваме да се гледат проблемите, които възникват в населените места. Наблюдавам, че все повече средства се дават на големите областни градове, които имат големи бюджети, невъзможността е да се отреагира при по-малките общини, защото именно те са с по-малки бюджети. Реално, проектите, по които кандидатстват по-малките общини, са големи за възможностите на техните бюджети и населените места в рамките на тези общини стават все по-зле и по-зле.
Фокус: Имате ли пример за такива села във вашата община?
Атанас Стоилов: Давам за пример със село Долище, където имаме изготвени проекти от почти 5 месеца. Силно се надявам на следващата комисия да се реши проблемът, защото ако не се намери решение, това село ще стане почти откъснато от света.
Фокус: Т.е. основните проблеми са изсичането на дървета?
Атанас Стоилов: Да, изсичането на дървета е сериозен проблем, но трябва да се обърне и сериозно внимание на малките общини и с приоритет да се отделят средства за тях. При нас невъзможността да отреагираме е много по-голяма в сравнение с големите общини, където имат по-големи бюджети и където могат да реагират при бедствия, но това при нас става почти невъзможно! Примерът със село Долище и проблемът с моста между двете села. Това са проекти, които вече са внесени и са за над 1-1,5 милиона лева, което за нас е голяма сума и не можем да го направим. Такива средства се дават за София и за други големи градове. Трябва да се направи нещо, Сдружението на общините също трябва да бъде по-активно в този момент, а дори и ние като Асоциация на Черноморските общини трябва да направим един дебат по тази тема. Явно има някакви причини, но не може при всеки дъжд да се получават такива огромни наводнения. Да, наистина има дъждове, но аз от 16 години съм кмет, винаги е имало дъждове, но никога такова нещо, каквото е сега по селата. Ако искате отидете лично да видите в село Долище за какво става въпрос, хората вече не вярват на нищо, защото хората, които пострадаха, искат от нас проекти, а ние вече сме готови с тези проекти, но за съжаление няма финансиране.
Фокус: Благодаря Ви за този разговор г-н Стоилов!
Атанас Стоилов: И аз благодаря.
Марияна ВАЛЕНТИНОВА