Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция "Фокус")
Никозия. В понеделник Република Кипър, Гърция и Израел подписаха споразумение за изграждане на най-дългия и най-дълбокия в света подводен захранващ кабел, който ще бъде положен по дъното на Средиземно море, за да свърже електрическите мрежи на трите страни, съобщава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini, като допълва, че реализирането на начинанието е оценено на стойност от 900 млн. долара.
Проектът, наречен интерконектор EuroAsia, ще осигури резервен източник на енергия при извънредни ситуации, заяви израелският енергиен министър Ювал Щайниц, който пристигна в Никозия, за да подпише меморандум за разбирателство със своите колеги. Колегата му от Република Кипър Натаса Пилидес заяви, че това е „решителна стъпка към прекратяване на енергийната изолация на острова и следователно зависимостта ни от тежките горива“.
Кабелът ще има капацитет от 1000-2000 мегавата и се очаква да бъде завършен до 2024 г., според информация от Министерството на енергетиката на Израел. С дължина от около 1500 километра и максимална дълбочина от 2700 метра, това ще бъде най-дългият и най-дълбоко положеният подводен електрически кабел, който някога е бил изграждан, се казва в съобщението.
Наричайки проекта „магистрала с 2000 мегавата“, Пилидес заяви, че първият етап се очаква да заработи до 2025 г. Той ще обхване три участъка на Средиземно море: около 310 километра между Израел и Кипър, около 900 километра между Кипър и Крит, и около 310 допълнителни километра между Крит и континентална Гърция.
Гръцкият оператор на електропреносната мрежа ADMIE започна изграждането на частта от Крит и континента, който трябва да бъде завършен до 2023 г. Гръцкият оператор и EuroAsia работят в тясно сътрудничество, за да гарантират, че двата кабела ще се свържат ефективно един с друг, увери служител на ADMIE.
Европейският съюз призна кабела като „проект от общ интерес“ и обяви готовността си да го финансира частично.
***
Белград. Специалният пратеник на Европейския съюз за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак оцени, че за 10-те години, откакто двете страни седнаха на масата за преговори, са постигнати важни споразумения за гражданите, стабилността на Западните Балкани и европейската интеграция на региона, отбелязва електронното издание на сръбския ежедневник „Новости“.
„Тези споразумения доведоха до промени за хората в Косово и Сърбия, в стабилността на Западните Балкани и европейските стремежи на целия регион“, написа Лайчак в социалната мрежа „Туитър“ по повод десетата годишнина от първата среща на делегации на Косово и Сърбия. Те се срещнаха за първи път в Брюксел на 8 март 2011 г. като част от технически диалог, воден под егидата на ЕС.
През следващите 10 години диалогът премина през няколко фази, но също така и блокади, преговарящите и форматите бяха променяни и сред постигнатите споразумения все още има такива, като тоза за Общността на сръбските общини, които все още не са изпълнени.
Воденият с посредничеството на ЕС диалог между Белград и Прищина бе подновен през юли 2020 г., когато сръбският президент Александър Вучич и премиерът на Косово Авдулах Хоти се срещнаха в Брюксел.
Въпреки че в началото на едногодишния си мандат през април 2020 г. Лайчак обяви възможността за постигане на всеобхватно споразумение през следващите месеци, в момента ЕС работи за удължаване на мандата му, за да може да продължи да посредничи още една година в диалога между Белград и Прищина.
***
Сараево. Десетки граждани се събраха пред сградата на кантона Сараево в понеделник вечер и изразиха недоволството си от решението на управляващите да наложат локдаун през почивните дни заради ситуацията с коронавируса. Събралите се скандираха „Купете ваксини!“ и обявиха, че ще се съберат отново във вторник, но в много по-голям мащаб, съобщава електронното издание на македонския вестник „Слободен печат“.
Протестът беше организиран чрез социалните мрежи, а акции обявиха и няколко собственици на заведения, съобщиха медиите.
В понеделник вечерта министър-председателят на кантон Сараево Един Форто обяви, че от 20:00 часа в петък до 7:00 часа в понеделник, ще бъде обявен локдаун поради влошаващата се епидемиологична ситуация. Отворени ще останат само аптеки, хранителни магазини и бензиностанции, докато търговските центрове и ресторантите ще бъдат затворени.
***
Прищина. Председателят на движение „Самоопределение“ Албин Курти прие на среща специалния представител на Норвегия за Западните Балкани Арне Санес Бьорнстад и посланика на скандинавската странав Прищина Йенс Ерик Грондал. В рамките на разговорите той повтори позицията си, че диалогът за нормализирането на отношенията с Белград трябва да бъде добре подготвен и като цяло принципен, преди да бъде продължен, съобщава електронното издание на косовския ежедневник Zeri.
Бьорнстад и Грондал поздравиха Курти за победата му на парламентарните избори на 14 февруари и му пожелаха успех в работата по формирането на новите институции. На свой ед Курти увери, че се е ангажирал да състави новото правителство възможно най-бързо и че първата и най-спешната му задача е да осигури ваксини срещу COVID-19.
Други дискутирани въпроси, в допълнение към управлението на пандемията и други приоритети на новото правителство, бяха диалогът със Сърбия и добросъседските отношения.
И двете страни изразиха готовност за разширяване на сътрудничеството по въпроси, свързани с икономическото развитие и за задълбочаване на двустранните отношения.
***