Преглед на основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
Тел Авив. Израелските власти идентифицираха кораба, отговорен за масивен разлив на петрол, който замърси по-голямата част от средиземноморското крайбрежие на страната, заяви министърът на опазването на околната среда Гила Гамлиел, цитирана от The Times of Israel
„Хванахме престъпния кораб“, написа в „Туитър“ Гамлиел. „Нашата дълга ръка ще стигне до всички, които увреждат природата в морето и нашите плажове. “Тя обаче не предоставя повече подробности.
Съобщенията за замърсяването се появиха за пръв път, когато мъртъв 17-метров кит изплува на южното крайбрежие на Израел миналия месец, заедно с други мъртви диви животни.
Някои експерти нарекоха разлива най-тежката екологична катастрофа, засегнала плажовете на страната от десетилетия.
Коментарите на Гамлиел дойдоха дни след като нейното министерство освободи гръцки танкер от отговорността за изтичането на петрол. През уикенда Министерството заяви, че макар първоначално да е идентифицирало около 10 потенциално отговорни кораба, по-нататъшни разследвания са разширили това до десетки възможности.
След разлива стартира мащабна операция по почистване, с участието на хиляди израелци, които доброволно помогнаха за почистването на бреговата ивица, заедно с работници от Израелския орган за природа и паркове и дори войници на Израелската армия.
Министерството на опазването на околната среда съобщи във вторник, че вече е отстранило около 120 тона пясък, отпадъци и други материали, замърсени с катран, от северните крайбрежни плажове в централен Израел. В него се казва, че тече подготовка за събиране на отпадъците от Хайфа, Ришон Лецион, Нетания, Тел Авив, Нахария и всички останали засегнати плажове.
***
Вашингтон. Постепенно наближаваме завършването на газопровода „Северен поток 2“. Този газопровод, чието строителство започна през 2018 г., трябва да свърже руската Уст-Луга с германския Грайфсвалд. В момента на строителите им остават по-малко от двеста километра от тръбопровода, които трябва да положат. Решенията, които ще бъдат взети през следващите няколко седмици, ще определят дали газът някога ще протече през „Северен поток-2“ (СП-2). Време е САЩ да сложат край на този проект, който е икономически безполезен и геополитически несигурен и който е в ущърб на трансатлантическата сигурност, пише американското списание The National Interest в материал, представен без редакторска намеса.
По време на неотдавнашния си разговор с германския канцлер Ангела Меркел президентът Джо Байдън обяви желанието си да съживи трансатлантическите отношения. Германия наистина е жизненоважен съюзник на САЩ в Европа и решението на Байдън да замрази плановете за изтегляне на близо 12 000 американски войници от германските бази е правилно.
Администрацията на Байдън обаче не трябва да си позволява да преследва публично учтивост с Германия, за да прекрати натиска върху европейските компании, участващи в "Северен поток-2"
Миналата седмица Държавният департамент излезе с доклад, съставен по указание на Конгреса на САЩ, който включва списък на компаниите, участващи в изпълнението на проекта „Северен поток-2“ и по този начин нарушавайки американското законодателство. В този списък обаче няма европейски компании, които биха могли да бъдат обект на санкции. Той включваше само руски компании или тези, които вече бяха напуснали проекта.
Този обрат на събитията изглежда смущаващ. Съобщава се, че държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен "не желае да налага санкции на компании или лица от страни като Германия, подчертавайки, че сега е много по-важно да се намери дипломатическо решение".
Без значение какви по-нататъшни стъпки предприема американската администрация по отношение на „Северен поток 2“, някои европейски държави все ще останат разочаровани. Няма магическо средство, което да се хареса на всички. Съществува само сурова реалност на националните интереси на Съединените щати и тези интереси изискват прекратяване на „Северен поток-2“.
Повечето европейски държави се противопоставят на СП-2. В понеделник, 22 февруари, Politico публикува статия, написана съвместно от външните министри на Полша и Украйна. В нея те призовават Байдън да „използва всички средства, с които разполага, за да предотврати завършването на проекта“.
Срещу този проект има доста силно противопоставяне дори в онези държави, чиито правителства подкрепят СП-2, като Австрия, Германия и Холандия. Докато поддръжниците на проекта посочват, че той има чисто търговски характер и се основава на икономическа необходимост, доказателствата за това мнение в най-добрия случай са неубедителни. В частност в Германия анализатори наскоро заявиха, че тръбопроводът „не е необходим за поддържане на енергийната сигурност на Германия“ и че е „екологично разрушителен и търговски неефективен“.
"Северен поток-2" ще бъде от полза за Русия, като прекъсне потока от приходи от транзит на газ, които в момента получават източноевропейски страни като Украйна - тоест приходи, които Киев използва, за да се защити в продължаващата подкрепяна от Русия война в украинския Донбас. Тръбопроводът също така ще засили способността на Русия активно да използва господството си на европейския енергиен пазар като политическа преговорна монета.
Според доклад на Изследователската служба на Конгреса на САЩ , 45% от вноса на природен газ в Европа през 2019 г. идва от Русия. Ако строителството на СП-2 приключи, този тръбопровод и „Турски поток“ които ще пренасят руски газ до Турция под Черно море, ще позволят на Русия значително да увеличи износа си на газ за Европа.
Фактът, че „Северен поток-2“ продължава да се радва на подкрепата на някои европейски държави, въпреки огромния и нарастващ списък на злодеянията на Русия (много от които е извършила в Европа), е показател за огромното влияние, което Путин има върху този континент чрез доставка на газ.
Някои възприеха решителната съпротива на администрацията на Тръмп срещу проекта и опитите й да блокира завършването на строителството му като ненужно влошаване на двустранните отношения с Германия - тъй като според това виждане строителството на тръбопровода така или иначе ще приключи.
Въпреки това САЩ доста успешно възпрепятстват изграждането на „Северен поток-2“. Поради санкционен натиск от САЩ 18 компании вече се оттеглиха от този проект и бъдещето му все още е под въпрос.
Президентът Байдън нарече „Северен поток-2“ „лоша сделка за Европа“. И той е прав. Съединените щати не трябва да се отказват от опозицията си срещу този проект сега. Силната двустранна опозиция срещу „Северен поток 2“ направи възможно включването на клаузата за санкциите в Закона за бюджета за национална отбрана за 2020 г. Законът за националния бюджет за отбрана от 2021 г., приет през декември 2020 г., удължава тези санкции.
Силните привърженици на „Северен поток-2“ са нетърпеливи да предложат механизми, които да ограничат малко Русия и да успокоят опасенията на САЩ. Например германските служители разработват механизми, като например резолюции, които биха позволили спирането на „Северен поток-2“, в случай че Русия продължи да се държи недостойно. Тези механизми обаче са твърде тромави и непроверени и е малко вероятно да се прибегне до тях, когато тръбопроводът заработи с пълен капацитет.
Сега, когато Съединените щати се стремят да отговорят на Русия на нейните дръзки, мащабни и силно разрушителни кибератаки срещу американски институции и фирми, би било странен и заблуден ход да се отказжат от натиска върху „Северен поток-2“.
В тази игра на геополитически шах може да има само един победоносен изход. За Съединените щати съгласието за завършване на „Северен поток-2“ би било историческа грешка. Време е този проект да бъде матиран.
***
Анкара. В интервю за турския вестник Cumhuriet („Джумхуриет“) контраадмиралът от резерва Джем Гюрдениз, който е признат от турската общественост за идеолог на стратегията на Синята родина, направи забележителен коментар относно нарастващата външна заплаха от Запада и потенциалните цели на тази заплаха.
Авторът на концепцията за Синята родина, пенсионираният контраадмирал Джем Гюрдениз, в интервю с професор д-р Баръш Достер изрази важни, уместни и стратегически оценки.
Когато отговаря на въпрос за политиката на САЩ за обграждане на Русия и Турция, както и за ролята на Гърция в прилагането на тази политика, Гюрдениз отбеляза: „Глобалните баланси се променят. Хегемонията преминава в други ръце. Еднополюсният световен ред на Съединените щати престана да съществува. Настъпи преход към многополюсен световен ред ”.
Тези забележки предизвикаха сериозни възражения в социалните медии, а Гюрдениз, в интервю за „Джумхуриет”, разказа кой и защо се превръща в мишена.
„При всяко сближаване започва една и съща кампания“
Гюрдениз подчерта, че не се занимава с „политика“, доколкото „Синята родина“ означава един вид „свръхполитическо пространство“ и единствената цел, за която той защитава чрез тази концепция, е да се грижи за най-висшите интереси на турската република.
Според Гюрдениз всеки път, когато Турция се доближи до евразийските държави, се използват едни и същи политически кампании и сега те са насочени към турско-руските отношения чрез Крим и турско-китайските отношения чрез уйгурите.
"Недружелюбни сили"
Отбелязвайки, че външната политика на Турция е оформена в съответствие с нейните интереси и нужди, Гюрдениз призова обществеността: „Не позволявайте на недружелюбни сили да експлоатират нашите национални и религиозни чувства“.
„Условия, формирани преди 100 години“
„САЩ осигуряват разполагане на сили, които в случай на бъдещ турско-гръцки конфликт ще променят баланса в полза на Гърция ...“
„В противовес на силата, която се опита да усмири Турция с огнева мощ през нощта на 15 срещу 16 юли 2016 г., ние правим контраходове. Днес са се формирали условията отпреди 100 години. Постигнат е успех в Азербайджан. Пространството за маневриране се разшири чрез създаване на "Средния коридор" с Китай. Всичко това работи в наша полза. Сега Турция не трябва да позволява на империализма да подкопава турско-руското и турско-китайското приятелство като използва проблемите на Крим и уйгурите. Турция, която е провокирана посредством Гърция, ще преодолее този труден процес само като разиграе важни карти в борбата на великите сили ... "
„Американският неоконсервативен автор Майкъл Рубин в статията си, публикувана в гръцкия вестник Kathimerini на 24 януари 2021 г., озаглавена„ САЩ и Турция по пътя към дипломатически и икономически сблъсък “, сравнява концентрацията на сили на Крит с най-голямата американската задгранична авиобаза в Германия (Рамщайн) и американската военноморска база в Япония (Окинава) ... "
„Атлантистите сред нас ...“
„Русия и Турция са еднакво изложени на геополитическa обсада. Турция е оградена от юг и от запад. Присъствието на Иран и Русия на изток е защитен фактор за нея. Днес Западът и арабският свят, действащ заедно с него, се опитват да обкръжат Турция, а Русия е изправена пред същата заплаха. Русия беше заобиколена откъм Балтика, всеки ден все повече и повече от Полша, България, Гърция, Румъния, Украйна и Грузия. САЩ открито заявяват, че възнамеряват активно да използват тези страни през новия период. В този процес те оказват натиск върху Турция през Черно море. Въпреки факта, че защитаваме режима, заложен в Конвенцията от Монтрьо, нас ни насърчават да действаме срещу Русия. В тези капани ни примамват и атлантистите сред нас…“