Съвместна работна група ще ускори изграждането на интерконектора между България и Сърбия
София. Да бъде създадена съвместна работна група между България и Сърбия, която на оперативно равнище да ускори изграждане на междусистемната газова връзка между двете държави. За това се договориха министърът на енергетиката на Република България Теменужка Петкова и зам.-министър председателят и министър на минното дело и енергетиката на Република Сърбия Зорана Михайлович. Г-жа Михайлович бе на еднодневно посещение в България по покана на министър Петкова. Двете посетиха бъдещата точка на свързване и мястото, където ще бъде изградена газоизмервателна станция на интерконектора в района на Калотина, придружавани от изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов. В рамките на посещението си в България г-жа Михайлович се срещна и с министър-председателя Бойко Борисов. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на правосъдието.
„Изграждането на интерконектора със Сърбия е приоритет в управленската програма на правителството в сектор Енергетика“, подчерта министър Петкова. Тя изтъкна ролята на междусистемната връзка за сигурността на газовите доставки на конкурентни цени целия регион. "Не случайно проектът е от общ интерес за ЕС", посочи министър Петкова. Тя припомни, че за неговата реализация е осигурено финансиране в размер на 27 млн. евро по Механизма за свързване на Европа и 2.7 млн. евро по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов припомни, че в момента е в ход процедурата за избор на изпълнител на строителните дейности, в рамките на която на 22 февруари са отворени офертите на кандидатстващите компании. „Единадесет кандидати подадоха документи за участие в конкурса, сред тях има международни компании. Очакваме строителните дейности да започнат през м. май“, подчерта г-н Малинов. По неговите думи, реализацията на проекта ще осигури възможност на Сърбия да получава газ и от терминала край Александруполис, където нашите западни съседи също са заявили капацитет.
Г-жа Михайлович информира, че през следващата седмица предстои да бъде обявена тръжна процедура за избор на строител на газопровода на сръбска територия. Участниците в срещата се съгласиха, че трите проекта – междусистемните връзки с Гърция и Сърбия и терминала за втечнен природен газ край Александруполис се изграждат в синергия и са от полза за целия регион.
Линейната част на междусистемната връзка България-Сърбия е с дължина около 62 км. на българска територия и 108 км. – на сръбска. За пълната реализация на обекта се предвижда изграждането на две автоматични газорегулиращи станции, една газоизмервателна станция – Калотина, както и две газопроводни отклонения за гр. Сливница и гр. Драгоман. След изграждането й, газовата връзка ще бъде с пропускателна способност 1,8 млрд. м3/г., с възможност и за реверсивен поток. Очаква се тя да бъде завършена до м. май 2022 г.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Министър-председателят Бойко Борисов и вицепремиерът на Сърбия Зорана Михайлович обсъдиха напредъка на проекти от общ интерес
София. „Чрез изграждането на интерконектора България-Сърбия сръбската държава също ще има възможност да диверсифицират газовите си доставки. Когато има либерализиран пазар и конкуренция, това е най-добре за нашите икономики“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с вицепремиера и министър на минното дело и енергетиката на Сърбия Зорана Михайлович, съ...
Започва участието на министър-председателя Бойко Борисов във втория ден от видео...
Премиерът Бойко Борисов: Производителите на ваксини трябва стриктно да спазват д...
Започна участието на министър-председателя Бойко Борисов във видеоконференцията на членовете на Европейския съвет
София. Започна участието на министър-председателя Бойко Борисов във видеоконференцията на членовете на Европейския съвет, която се провежда днес и утре. Това съобщиха от пресцентъра на правителствената информационна служба. Във фокуса на обсъжданията на държавните и правителствените ръководители на страните членки ще бъдат настоящата ситуация, предизвикана от пандемията от COVID-19, готовността за реакция при заплахи за общественото здраве, сигурността и отбраната на Европейския съюз, както и отношенията с Южното съседство. Акцент по време на разговорите ще бъде поставен върху доставките на ваксини и въведените от държавите членки мерки с цел ограничаване на разпространението на заразата. Ще бъдат дискутирани изводите от справянето с пандемията и изграждането на капацитет на ЕС за преодоляване на бъдещи здравни кризи. В тази връзка ще бъдат обсъдени също международното сътрудничество и солидарността с трети страни. В хода на видеосрещата премиерът Борисов ще подчертае, че България оценява съвместните усилия и тясната координация в рамките на ЕС, която отчита и различната ситуация в държавите членки в битката с COVID-19. Министър-председателят ще отбележи, че здравната ни система е мобилизирана, за да отговори на националните нужди, но страната ни следва предпазлив подход по отношение постепенното отхлабване на мерките. Внимателно се следи и разпространението на новите варианти на вируса на територията на България. Премиерът Борисов ще изрази категоричното становище, че производителите на ваксини следва стриктно да спазват договорите за доставки с Европейската комисия, така както държавите членки навреме изпълниха своя финансов ангажимент към тях. Министър-председателят ще акцентира и върху поетапното изпълнение на Националния план за ваксиниране, на реализацията на масовата имунизация и ще подчертае повишилия се брой българи, желаещи да се ваксинират срещу новия вирус.