Преглед на основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
Лион. Решението на зеления кмет на град Лион, признат от мнозина като кулинарна столица на страната, временно да премахне месото от менюто в училищните столове по време на пандемията от коронавируса предизвика голям политически спор във Франция, пише британският вестник The Guardian
Министри от кабинета обвиниха кмета Грегори Дусе в „идеологическо“ и „елитарно“ поведение, след като мярката, която се проучва и от няколко други града, включително Париж, влезе в сила в училищата в Лион в понеделник.
Общинският съвет заяви, че решението за осигуряване на еднакъв безмесен обяд от четири ястия е било чисто практично, като каза, че правилата за физическо дистанциране изискват повече места за сядане в училищните столове и не може да се обслужват токова много деца за два часа, ако има избор на месни и вегетариански менюта .
Храната представлява приблизително една четвърт от въглеродния отпечатък на Франция и правителството разработва предложения за насърчаване на французите както да ядат повече местни продукти, така и да консумират по-малко месо, но с по-високо качество. Френският сенат миналата година препоръча по-зеленчукова диета, но главно за противодействие на нездравословното въздействие на бързата храна и храната за вкъщи. Има и предложения за награждаване на производителите на месо с ниски емисии.
Но съпротивата срещу всякакви предложения за намаляване на консумацията на месо ще бъде ожесточена от мощното земеделско лоби във Франция. Решението от Лион беше посрещнато с протести под формата на трактори, крави и кози, дефилиращи пред кметството. Плакатите гласяха: „Месо от нашите полета = здраво дете“ и „Спирането на месо е гаранция за слабост срещу бъдещи вируси“.
Общинският съвет на Лион обеща, че столовите отново ще предложат опция за месо, веднага щом ограниченията бъдат облекчени и учениците имат повече време за ядене, като също така посочи, че временните менюта не са вегетариански, а съдържат риба и яйца и че предишният кмет на десницата , Жерар Коломб, направи същата стъпка по време на първата вълна от Covid-19 миналата пролет.
Дусе заяви, че яде месо и отрече, че се опитва да принуди към вегетарианство децата от града. „Важното е да предлагате топло ястие на седящо място за всички деца“, каза той пред френската телевизия. „Това е Лион, столицата на гастрономията. За нас вкусът също е от съществено значение. "
Но това не попречи на някои министри от френското центристко правителство да скочат върху решението. „Това е абсурдно от хранителна гледна точка и скандал от социална гледна точка“, заяви министърът на земеделието Жулиен Денорманди пред френското радио.
„Нека спрем да поставяме идеологията в чиниите на нашите деца“, написа Денорманди в „Туитър“. „Нека просто им дадем това, от което се нуждаят, за да растат добре. Месото е част от него." Той каза, че е поискал от префекта на региона, назначения от държавата висш местен служител, да отмени решението на кмета.
Консервативният министър на вътрешните работи Жералд Дарманен също се прицели в „скандалната идеология“ на градския съвет на Лион, описвайки решението като „неприемлива обида за френските фермери и месари“.
Дарманен заяви в „Туитър“, че е „ясно, че морализаторските и елитарни политики на Зелените изключват хората с ниски доходи. За много деца училищната столова е единственото място, където те могат да ядат месо ”.
В редките прояви на несъгласие в кабинета обаче министърът на околната среда Барбара Помпили заяви при посещение в училищна столова в понеделник, че училищата трябва да предлагат ежедневна вегетарианска опция за меню и нарече дебата в Лион „праисторически“.
***
Берлин. Германия се намира в третата вълна на пандемията, предупреди Ангела Меркел, въпреки че страната се подготвя да отвори отново училищата, като даде приоритет във ваксинациите на учителите и персонала в детските градини и ясли, цитира думите й британският вестник The Times
Затварянето на всички несъществени предприятия и въвеждането на граничен контрол с Австрия и Чехия, където има огнища, свързани с по-инфекциозния британски вариант, помогна на Германия да намали броя на ежедневните случаи.
Но бавната ваксинационна кампания и рискът от нови огнища могат да затруднят всяко бъдещо облекчаване на ограниченията.
„Сега сме в третата вълна“, заяви Меркел пред депутатите от нейната партия Християндемократически съюз. „Не можем да си позволим възходи и падения“, добави тя, предполагайки, че иска постепенно връщане към нормалния живот.
Училищата и детските градини са затворени до голяма степен от декември, но приемат все повече деца, въпреки възраженията на синдикатите и застоя в спада на националния процент на заразяване.
Улесняване на отварянето се очаква с помощта на хиляди безплатни бързи антигенни тестове за и по-бърз достъп до ваксинация, като една германска провинция се очаква да започне да ваксинира учители в неделя.
Понастоящем преподавателският персонал е приравнен към втория най-висок приоритет за ваксини, заедно с общопрактикуващите лекари, хората с деменция, хронични заболявания или обучителни увреждания и хората над 75 години.
Това означава, че първите учители в източната провинция Тюрингия биха могли да получат ваксина до края на седмицата, тъй като препаратът на AstraZeneca не е одобрен за употреба над 65 години.
В други региони като Хамбург обаче ще трябва да изчакат повече от месец, тъй като властите искат да използват своите запаси за хора над 80 години, болничен персонал на първа линия и хора със сериозни хронични заболявания.
Промяната на ваксинационните приоритети беше осъдена от полицейския синдикат, който заяви, че това показва липса на внимание към риска от инфекция, с който се сблъскват служителите му.
„Онемях, че полицията слиза надолу по списъка. Направо съм бесен “, каза Михаел Мертенс, синдикален лидер, пред Rheinische Post.
Недостигът на ваксини в Германия се очаква да се облекчи, след като правителствен документ предполага, че почти четири милиона дози ще бъдат доставени до дни. Това вероятно ще доведе до значително наваксване в изоставането, след като вече има близо един милион неизползвани дози на AstraZeneca.
Напредъкът на Германия в намаляването на броя на случаите се забави до спиране на фона на огнища на по-инфекциозния вариант от Обединеното кралство в северните градове Фленсбург и Хамбург. Седемдневният процент на заразяване се задържа при около 60 нови случая на 100 000 души в продължение на десет дни.