Спор за концесията на летище "София" (ОБЗОР)
София. Управляващи и опозиция влязоха в спор за концесията на летище "София". Спорът се разигра задочно в Народното събрание. Всичко започна с декларация от името на БСП.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова попита премиера Бойко Борисов вярно ли е, че Министерски съвет се готви да отложи изпълнението на задълженията на концесионера на летище "София" с 10 години, но не и на правата му. По думите й, ако това е така, се получава следното: концесионерът ще влезе във владение, започва съкращаване на работници, ще се повишат летищните такси, които ще плащат пътниците.
"Ето защо края на октомври на 2020 г. изпълнителният директор на столичната аерогара издаде заповед. От нея става ясно, че такса пътник например по международна линия се увеличава от 7 евро на 11, което е над 60 %", каза още Нинова.
Лидерът на БСП обяви концесията на летище "София" като емблема на управлението на Бойко Борисов.
Тя обясни, че ето този модел БСП иска да промени, в който скрито и задкулисно малцина се облагодетелстват.
"И още - промяната ще бъде такава. Обектите от значение за национална сигурност няма да се отдават на концесия, както е в модерна и икономически развита Европа. Те ще се стопанисват и управляват от държавата без да се крадат, а приходите от тях ще се ползват от българските граждани", допълни още лидерът на БСП.
Малко по-късно в пленарната зала, за да отговори на декларацията пристигна министърът на транспорта Росен Желязков.
Той помоли БСП да разсъждават от висотата на амбициите си за управлението, за което концесията на летище "София" има много предимства и нито един недостатък.
"На 27 октомври миналата година концесионерът направи предложение за възстановяване на икономическия баланс на концесията. Предложението включва отлагане на плащането на годишни концесионни възнаграждения, дължими за първите 10 години от срока на концесията, за последните 10 години от срока на концесията и съответната индексация. Предложението включва увеличаване размера на инвестициите от 608 млн. евро на 624 млн. евро. Концесионерът потвърди ангажимента си за плащане на авансовото концесионно възнаграждение в размер на 660 млн. лв. с ДДС, както и изграждането на нов терминал 3 до 10-ата година от срока на концесията", заяви още министър Желязков. По думите му предложението на концесионера съдържа ангажименти на страните по договора всяка година да извършват мониторинг на ситуацита и до възстановяване на обемите и да предприемат адекватни мерки за адаптиране на икономическия баланс на концесията.
"Това предложение е предоставено на вниманието на Генерална дирекция "Конкуренция" на ЕК и в момента очакваме решение на службите на ЕК по този въпрос. Едва тогава ще внеса доклад в Министерски съвет, с който ще направя съответното предложение, което да бъде в посока възстановяване на икономическия баланс на концесията. При положително решение от страна на ЕК има два подхода. Какво се случва, ако не приема предложението на концесионера и какво се случва, ако го приемем? Ако не приемем приемем, няма да получим първоначалното концесионно задължение в размер на 660 млн. лв. с ДДС тази година, което ще бъде платено най-късно до юли месец тази година. Плащанията от страна на концесионера е сериозен приход в държавния бюджет, особено в тази ситуация. Преките финансови приходи от първоначалното възнаграждения значително ще надхвърлят преките приходи от бюджета на настоящия летищен оператор. Общо за последните 20 години държавният оператор на летище "София" е платил на държавата под формата на дивидент сума в размер на 88 млн. лв., което разпределено за 20 години е по 4.5 млн. лв. годишно", допълни още министърът.
В процедура по начина на водене Иван Иванов от БСП разкритикува председателят на парламента Цвета Караянчева, че е трябвало да направи забележка на министър Желязков да не излага оформена корупционна схема за летище "София".
Иван Иванов се обърна към председателя на парламента Цвета Караянчева. "Да подканите министъра, който още е в тази зала, да обясни защо, каква е изгодата на държавата, а не тук да ни се обяснява, че да вземем 660 млн. сега, а после я камилата, я камиларя", допълни още Иванов.
От своя страна председателят на парламента Цвета Караянчева му отне думата и го призова да си зададе питане към Росен Желязков.
Деница КИТАНОВА
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Министър Росен Желязков: Концесията на Летище „София“ ще внесе преки ползи от 2 млрд. лева
София. Концесията на Летище „София“ ще внесе преки ползи от 2 млрд. лева. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков в предаването „Лице в лице“ по bTV.Той коментира обвиненията от страна на БСП, че правителството иска да отложи ангажиментите на концесионера на летището с 10 години. „Или не искат да разберат, или не могат да р...
Иван Иванов, БСП: Трябваше да се направи забележка на министър Желязков да не ни...
Министър Росен Желязков: БСП да разсъждават от висотата на амбициите си за управ...
Корнелия Нинова, БСП: Питаме Борисов вярно ли е, че Министерски съвет се готви да отложи изпълнението на задълженията на концесионера на летище "София" с 10 г., но не и правата му
София. Питаме Борисов вярно ли е, че Министерски съвет се готви да отложи изпълнението на задълженията на концесионера на летище "София" с 10 години, но не и на правата му. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в декларация от името на група, предаде репортер на Агенция "Фокус". В началото на декларацията си Корнелия Нинова обвини ГЕРБ, че залагат мини след себе си. "Става дума за концесията на летище "София", стратегически обект за националната сигурност на България", каза Корнелия Нинова. Тя припомни действията на БСП по темата през годините. "Правителството сключи тази сделка и самодоволно се похвали колко е изгодна за страната. През май 2020 г. концесионерът потвърди офертата и ангажиментите си по договора за инвестиции, работни места и инфраструктура. Сега имаме въпрос към премиера Борисов. Вярно ли е, че въпреки това потвърждение на ангажиментите Министерски съвет се готви да отложи изпълнението на задълженията на концесионера с 10 години, но не и на правата му, защото ако е така се получава следното: концесионерът ще влезе във владение, започва съкращаване на работници, ще се повишат летищните такси, които ще плащат пътниците. Ето защо края на октомври на 2020 г. изпълнителният директор на столичната аерогара издаде заповед. От нея става ясно, че такса пътник например по международна линия се увеличава от 7 евро на 11, което е над 60 %", каза още Нинова. По думите й 10 години концесионерът ще печели и 10 години няма да направи 1 лв. инвестиции. "Ето този случай може да е емблема на управлението на Борисов", посочи Корнелия Нинова. Според нея правителството прави нов подарък на фирмата като отлага задълженията й за още 10 години. Тя попита на колко малки фирми са отложили задълженията заради коронавирус кризата. "На нито една разбира се, но осигурявате на големите, на концесионерите, които в тази криза трябва да помагат - отлагане на задълженията. Какво се получава - на малките, на средните самоосигуряващите се българи да вземат кредити, на големите да увеличават таксите на хората и да не си плащат задълженията. На големите привилегии, на малките задължения и кредити", заяви още Нинова. Тя обясни, че ето този модел БСП иска да промени, в който скрито и задкулисно малцина се облагодетелстват. "И още - промяната ще бъде такава. Обектите от значение за национална сигурност няма да се отдават на концесия, както е в модерна и икономически развита Европа. Те ще се стопанисват и управляват от държавата без да се крадат, а приходите от тях ще се ползват от българските граждани", допълни още лидерът на БСП. Деница КИТАНОВА