Текето в село Оброчище е един от най-посещаваните туристически обекти в Приморска Добруджа
Балчик. Текето в балчишкото село Оброчище е един от най-посещаваните туристически обекти в Приморска Добруджа. Екипът на Историческия музей в Белия град е посветил днешната си онлайн рубрика във "Фейсбук" на този изключително красив и интересен в културологичен план обект, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна.
„Хилядолетна история, удивителна архитектура, мистика и спокойствие, надежда за изцеление, това е място, на което няма религиозни граници. Преди десетилетия българската пророчица Ванга го сравнява с Кръстова гора“, посочват от музея в Балчик.
Текето в село Оброчище е забележителен архитектурен паметник със силен религиозен смисъл, почитан едновременно от християни и мюсюлмани. Бил е наричано още „Манастира“, това е магично място със силна енергия. Съществуват предположения, че то е изградено върху по-старо езическо светилище. Най-енергийното място в Добруджа, разположено сред зеленина, навява тишина и почитание, и усещане за безтегловност. Легендите за текето са много и различни, според това кой ги разказва. Мюсюлманите вярват, че през 16 век на това място се заселва Ак Язълъ баба, духовен приемник на Отоман баба (водач на мюсюлмански орден), бягащ далеч от центъра на Османската империя, тъй като бива подложен на преследвания. След смъртта му неговите привърженици построяват теке. Според християните на това място живеел Атанас - млад овчар, който се влюбил в турска мома. Когато роднините на девойката узнали, подгонили младите да ги накажат и влюбените се самоубили, за да не попаднат в ръцете на преследвачите си.
Християните вярват също, че някога тук е имало манастир, превърнат от мюсюлманите в дервишка обител, а Св. Атанасий бил убит от турците заради своята вяра.
„При село Теке попаднах на един дервишки манастир с такива размери, че не съществува, без съмнение, по-голям на европейска земя, с изключение на Цариград”, пише австроунгарският археолог и етнограф Феликс Каниц. Тези и още любопитни факти са представени във "Фейсбук" профила на музея в морския град, който от началото на година в поредица от публикации представя своите обекти и интересни факти, свързани с тях.
Жулиета НИКОЛОВА