„Коммерсанть“: Световната икономика се е свила с 4,3% през 2020 година
Москва. През 2020 г., на фона на ограничителните мерки срещу новия коронавирус, световната икономика се е свила с 4,3%, според доклада на ООН „Световната икономическа ситуация и перспективи“. Кризата, причинена от вируса, е посочена за най-тежката от 90 години насам, пише вестник „Коммерсанть“.
„Световният БВП е намалял с около 4,3% през 2020 г., най-големият спад в производството след Голямата депресия. По време на Голямата рецесия от 2009 г. световното производство е спаднало с 1,7%“, се казва в доклада. През 2021 г. се очаква възстановяване от 4,7%.
Според експертите на ООН, мерките срещу пандемията са засегнали най-силно развитите страни, тъй като много европейски държави и някои щати на САЩ са взели строги карантинни мерки в началото на пандемията. „Очаква се обемът на производството в развитите страни да намалее с 5,6% през 2020 г., като през 2021 г. се очаква растежът да се възстанови до 4,0%“, се казва в изследването.
„Изправени сме пред най-тежката здравна и икономическа криза от 90 години насам. Докато оплакваме нарастващите жертви, трябва да помним, че изборите, които правим сега, ще определят нашето колективно бъдеще“, коментира констатациите на доклада генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. По-рано той сравни ситуацията с пандемията с последиците от Втората световна война.
През септември 2020 г. Глобалният съвет за мониторинг на готовността за пандемия, организиран от СЗО и Световната банка, публикува доклад за първата вълна на пандемията. Според неговите изчисления тя струва на световната икономика повече от 11 трилиона долара, още 10 трилиона долара ще бъдат загубените доходи на населението. Според експерти, ако пандемията на коронавирус достигне мащаба на пандемията от грип H1N1, започнала през 1918 г. и убила около 50 милиона души, това ще струва на световната икономика още 3 трилиона долара, или 4,8% от БВП. Според последните данни броят на хората, заразени с коронавирус в света, почти е достигнал 100 милиона, над 2,1 милиона души са починали.
Превод и редакция: Иван Христов