The Guardian: Брюксел предупреди Лондон да не понижава статута на дипломатическата мисия на ЕС
Лондон. Даунинг Стрийт е предупреден от Брюксел, че понижаването на статута на посланика на ЕС във Великобритания ще отрови дипломатическите отношения за години напред, пише The Guardian.
До момента Обединеното кралство отказва да предостави на представителя на блока Жоао Вале де Алмейда и неговата 25-членна мисия привилегиите и имунитета, предоставени на дипломатите по Виенската конвенция.
Подходът на британското правителство предизвика гняв в Брюксел, тъй като ЕС има 143 делегации по света, всяка от които има пълен дипломатически статут.
Говорейки след среща на външните министри за 27-те държави-членки, Жозеп Борел, бивш испански министър, който е върховен представител на ЕС за външните работи, каза, че е ясно, че става въпрос за очевидна подигравка.
„Това не е приятелски сигнал“, каза той, „първият, който Обединеното кралство ни изпрати веднага след напускането на Европейския съюз. Ако нещата продължат по този начин, няма добри перспективи“.
Откриващата позиция на Министерството на външните работи към ЕС е, че той не иска да създава прецедент, като се отнася към международна организация по същия начин като национална държава. Според дипломатическото ведомство на Великобритания, това би довело до искания от други международни организации да получат същия статут.
Твърди се, че по-ниският статут, който правителството е готово да предостави на делегацията на ЕС, няма да повлияе на способността на персонала им да изпълнява работата си, като основната разлика ще е, че няма да могат да получат аудиенция с кралицата.
Предлаганата от Обединеното кралство защита включва имущество на посолството и документи, които са неприкосновени, а някои служители са освободени от данъци. Никой служител на делегацията не може да бъде преследван за действия, извършени в рамките на техните дипломатически задължения, а ръководителят на резиденцията на мисията е неприкосновен. Те не са длъжни да плащат никакви данъци или да показват личен багаж на летищата.
Но Борел предупреди, че отношението на Лондон е „неприемливо“.
Той каза: „Знаете ли, ние не искаме нещо ново или не искаме специално отношение. Външният статут на Европейския съюз е признат от държави и международни организации по целия свят. И ние очакваме Обединеното кралство да се отнася към делегациите на Европейския съюз по съответния начин и то незабавно. Имаме 143 делегации по целия свят. Без нито едно изключение всички приемащи държави са приели да предоставят на тези делегации и техния персонал еквивалент на този на дипломатическите мисии на държавите по Виенската конвенция... Ние сме уверени, че можем да изчистим този проблем с нашите приятели в Лондон по задоволителен начин. Но ние няма да приемем, че Обединеното кралство ще бъде единствената държава в света, която не признава статут на делегацията на Европейския съюз, еквивалентен на дипломатическа мисия“.
Британският подход следва модел на поведение, проявен по време на търговските преговори и преговорите за сигурност през последната година. Главният преговарящ на Обединеното кралство Дейвид Фрост раздразни колегата си Мишел Барние, като многократно се позовава на ЕС като на „вашата организация“.
Обединеното кралство също отказа да започне преговори за координация на външната политика по време на преговорите, като предпочете да се съсредоточи върху двустранни споразумения с ключови държави-членки.
Въпросът за статуса на делегацията на ЕС все още се разглежда в Уайтхол и няма окончателно решение. ЕС изпрати писмо от Борел, в което се оплаква от неспособността да се предостави пълен статут в деня, в който е обявено назначаването на ръководителя на мисията на Обединеното кралство в ЕС Линдзи Кроаздейл-Епълби, в опит да наложи натиск върху правителството отстъпи.
Ако Обединеното кралство продължи да отхвърля апела на ЕС за пълен статут, съществува риск статутът на Кроаздейл-Епълби да бъде понижен, въпреки че е по-вероятно въпросът да бъде уреден през следващите седмици.
Превод и редакция: Иван Христов