Преглед на основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
Лондон. Никола Стърджън заяви, че ще проведе консултативен референдум за независимост, ако Шотландската народна партия (ШНП) спечели мнозинство на изборите за местен парламент през май, независимо дали централното правителство в Лондон е съгласно или не с този ход, пише британският вестник The Guardian.
Първият министър на Шотландия заяви в шоуто на Andrew Marr на BBC One в неделя сутринта: „Искам да имам легален референдум, за това ще търся мандата на шотландския народ през май и ако те ми дадат това право, това и възнамерявам да направя: да има легален референдум, който да даде на хората правото да избират.
„Това е демокрация. Не става въпрос за това какво иска или какво не иска Борис Джонсън. "
Сигнализирайки нов подход, който преодолява сегашната безизходица на многократния отказ на Джонсън да разреши нов референдум, пътна карта по въпроса гласи, че ако ШНП поеме управлението след изборите през май, тя ще поиска от правителството на Обединеното кралство заповед от раздел 30, която е част от Закон от Шотландия от 1998 г., който позволява на шотландския парламент да приема закони, които са под юрисдикцията на Лондон.
Документът гласи, че „не може да има морално или демократично оправдание за отказ на това искане“ и че ако правителството на Обединеното кралство приеме такава позиция, тя ще бъде „несъстоятелна както у нас, така и в чужбина“.
В пътната карта се добавя, че ако не бъде постигнато споразумение с централното правителство, правителството на ШНП ще внесе и приеме законопроект, позволяващ провеждането на „легален референдум“ след пандемията, и „енергично ще се противопостави“ на всяко правно предизвикателство от правителството на Обединеното кралство.
Коментарите на Стърджън идват, когато социологическото проучване на Sunday Times разкри, че мнозинството от избирателите в Шотландия и Северна Ирландия искат референдуми за разпадането на Великобритания.
***
Лондон. Великобритания е изправена пред конституционна криза, която ще постави под въпрос единството на Съюза, тъй като новите социологически проучвания разкриват, че мнозинството от избирателите в Шотландия и Северна Ирландия искат референдуми за разпадането на Великобритания, пише британският вестник The Times
Изследване, проведено в четирите съставни части, възложено на базата на отделни анкети в Шотландия, Северна Ирландия, Англия и Уелс, също установи, че чувството за британска идентичност, което някога е свързвало страната, се разпада.
И в друг важен ход, Шотландската национална партия (ШНП) обяви, че е готова да свика собствен референдум, ако Борис Джонсън откаже да го предостави - ход, който поставя двете правителства в курс на конституционен сблъсък.
В Северна Ирландия мнозинството - 51% срещу 44% - искат референдум за границата през следващите пет години. И юнионистите имат само нищожна преднина пред онези, които искат обединена Ирландия сега - 47% срещу 42% - но други 11% не са решили, достатъчно, за да застрашат бъдещето на Великобритания.
Проучването на LucidTalk в Северна Ирландия установи, че сред тези на възраст под 45 години поддръжниците на обединението на Ирландия са повече от тези, които искат да останат във Великобритания с 47 срещу 46 процента.
На фона на нарастващата криза министрите в кабинета, председателствани от Майкъл Гоув, се срещнаха миналата седмица, за да обсъдят планове за кампания за възстановяване на единството на Съюза.
Анкетите показват, че гласоподавателите във всичките четири части на страната очакват Шотландия да стане независима през следващите 10 години – с много повече от две към едно в Англия, Уелс и Северна Ирландия.
Избирателите от Северна Ирландия също смятат, че ще има обединена Ирландия в рамките на 10 години с разлика от 48% срещу 44%.
Проучването в Шотландия, проведено от Panelbase, установи, че ШНП е на път към категорична победа на изборите за шотландски парламент, които трябва да се проведат през май, което най-вероятно ще бъде причината за нова политическа криза.
Прогноза на сър Джон Къртис, водещ британски експерт по изборите, показва, че националистите ще спечелят седем места повече от 2016 г., заради което първият министър на Шотландия Никола Стърджън ще настоява, че е получила мандат за нов вот за независимост.
Висши правителствени източници твърдят, че Джонсън категорично ще откаже това искане и разкри, че правителството на Обединеното кралство няма никакво намерение да предложи ранни отстъпки и ще запази твърдата си позиция.