Преглед на основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
Лондон. Превозвачите от ЕС и европейските транспортни компании се отказват от правенето на бизнес във Великобритания, след като британските власт искат десетки хиляди британски лири като гаранции за покриване на ДДС или потенциални мита при пристигане, пише вестник “Российская газета“
Това изискване за финансова гаранция не е съществувало преди Брекзит, а транспортните компании от ЕС, които преди това са предоставяли транспортни услуги за малки и средни предприятия, не са склонни да поемат допълнителната финансова тежест. През втората седмица на януари отказите за Обединеното кралство се увеличиха със 168 процента спрямо третото тримесечие на 2020 г. и се удвоиха през първата календарна седмица на годината. Транспореон, германска софтуерна компания, която работи със 100 000 доставчици на логистика, заяви, че спедиторите са отказали поръчки за доставка на продукти от Германия, Италия и Полша до Албиона.
Камионите със стоки можеха свободно да преминават през британските пристанища преди Брекзит, сега доставчиците от ЕС, подобно на британските износители, трябва да предоставят много документи преди износа, в допълнение към митническа декларация и финансова гаранция T1. Те трябва да представят документ Rex (Система за регистрирани износители), за да докажат произхода на продукта, който ще определи дали той ще бъде обект на тарифи при влизане във Великобритания или ще бъде обект на преференциално третиране.
Колин Джефрис, който в продължение на 24 години е директор на кампанията на Key Cargo International в Манчестър, каза пред Guardian, че бизнесът му почти е спрял миналата седмица поради внезапно възникналите търговски бариери, наложени на 1 януари. Той отбеляза, че превозвачите са подценили сериозността на финансовите гаранции, известни като T1, които сега се прилагат за стоки, изнасяни за Великобритания. Камион, натоварен със стока за 200 хиляди британски лири, ще се нуждае от пари или документ за финансова гаранция T1 за 40 хиляди британски лири, само за да предостави гаранции по ДДС, каза той, което е голяма тежест за транспортните компании, които пътуват до Обединеното кралство с множество камиони.
***
Берлин. Германският канцлер Ангела Меркел по време на пресконференция заяви, че по време на телефонен разговор с руския президент Владимир Путин тя е предложила да помогне чрез Института „Пол Ерлих“ за разработване на ваксини и биомедицински препарати (PEI) в усилията за регистрация на ваксината „Спутник V“ в ЕС, цитира думите й руският вестник “Независимая газета“
"Всъщност разговарях с руския президент. Русия има ваксината "Спутник V"- припомни Меркел. - Русия вече е подала молба до Европейската агенция по лекарствата. Предложих нашият Институт „Пол Ерлих“ да подкрепи Русия по този път, който се изисква от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) “, каза Меркел и добави, че може да се окаже помощ при подготовката на съответната документация за ваксината.
PEI е отговорен за одобрението и контрола на съответните медицински продукти в Германия.
***
Москва/Вашингтон. След като се настани в Белия дом, Джо Байдън веднага подписа една дузина укази. На първо място, новият президент реши да се бори с наследството на своя предшественик. Отменят се не само решенията на Тръмп, които дразнеха демократите, като изграждането на стената по границата с Мексико и забраната за влизане от няколко мюсюлмански държави, но и редица икономически проекти. Какви изводи трябва да се направят относно външната политика на Байдън и какво очаква отношенията с Русия, коментира руският вестник “Взгляд“ в материал, представен без редакторска намеса.
Джен Псаки, бивш говорител на Държавния департамент по време на ерата на Барак Обама, изнесе първия брифинг от новата си позиция като говорител на Белия дом в администрацията на Джо Байдън. Псаки говори подробно за първите 15 указа, подписани от новия лидер.
Наред с други неща, беше въведено задължителното носене на маски (към което Доналд Тръмп беше скептичен), беше приет указ за отмяна на решението на бившия президент да напусне Световната здравна организация. „Това ще подкрепи усилията ни, ще постави пандемията под контрол и ще укрепи глобалното здраве“, каза Псаки. Освен това Байдън удължава мораториума върху изваждането от домовете им на граждани, останали без средства в резултат на коронавирусната криза.
В допълнение към връщането към СЗО, САЩ се връщат към изпълнение на ангажиментите си по Парижкото споразумение за климата. Приключва извънредното положение на американо-мексиканската граница и федералното финансиране за изграждането на така наречената „стена“ - огради по южната граница на САЩ.
Сред другите мерки са и отмяната на проекта за прокарване на нефтопровода Keystone XL между САЩ и Канада, както и отмяна на забраната за влизане на граждани на редица мюсюлмански държави на американска територия.
"Въвежда се мораториум върху отдаването под наем на арктическата зона за добив на петрол и природен газ и правителството полага усилия да осигури расово равенство", изброи Псаки. - Президентът възложи на министъра на вътрешната сигурност, в консултация с главния прокурор, да предприеме всички подходящи мерки за укрепване на програмата DACA, която дава временни освобождавания от депортиране на млади хора, докарани в Съединените щати от деца. Днес президентът изпрати до Конгреса законопроект за гражданство за мигранти, като даде на трудолюбивите хора, които живеят тук от десетилетия, възможността да получат гражданство. "
„Основната посока в първите укази на Байдън е премахването на наследството на Тръмп“, каза политологът американист Дмитрий Дробницки. Според него, в допълнение към подновяването на членството на САЩ в споразумението за климата, икономическите и миграционните укази на новия президент привличат най-голямо внимание.
„Основните укази на Байдън удрят енергийния сектор и помагат на нелегалните имигранти. Що се отнася до помощта за самите американци, нещата все още не стоят толкова добре, както изглежда, "- каза американистът, отбелязвайки, че в близко бъдеще политиката на новата администрация няма да бъде насочена към разпределяне на обещаните блага, а към започване на твърдото формиране на нов електорат, за да се осигури еднопартиен натиск от демократите за 15-20 години напред ...
Според Андрей Кортунов, генерален директор на Руския съвет по международни отношения (РСМО), сега новата администрация на САЩ има основните задачи в страната - да се бори с пандемията на коронавируса и да преодолее последствията от нея. Това включва цял набор от въпроси, свързани с икономически решения, включително субсидиране на бизнеса, подпомагане на населението и провеждане на ваксинации, отбеляза експертът.
„Първите търкания вече се появиха там заради новия закон за подпомагане на засегнатите от „короан-кризата“ в размер на 1,9 трилиона долара. Ултралявата фракция настоява да се плаща на американците не 1400 долара еднократно, а почти 2000 долара на месец до края на кризата. Трудно е да се каже каква ще бъде съдбата на този антикризисен закон, който в началото беше подкрепен от почти всички “, отбеляза на свой ред Дробницки.
„Освен това Байдън ще се опита да приложи принципите на Демократическата партия в социалната сфера. Говорим за преодоляване на настоящата социално-икономическа поляризация на обществото, подкрепа на най-бедните слоеве, преразпределяне на данъчната тежест от бедните към богати и връщане към програмите на Барак Обама, предимно в областта на здравеопазването и социалното осигуряване ", каза Кортунов.
Сред неотложните насоки на външната политика на САЩ Кортунов открои възстановяването на доверието в отношенията със съюзниците на САЩ, предимно европейски, включително реабилитацията на САЩ в НАТО и отношенията с Европейския съюз. Също така е важно да се постигне компромис, макар и временен, с Китай, убеден е политологът.
Също така, според събеседника, една от приоритетните задачи за администрацията на Байдън е удължаването на договора за стратегическите нападателни оръжия СТАРТ-3 с Русия. В същото време, отбеляза Кортунов, не трябва да се очакват кардинални промени в отношенията с Москва.
„Възможни са консултации и преговори за контрол на оръжията, както и позитивно развитие в Близкия изток за Русия. От друга страна, ще има по-строга реторика. Факт е, че Байдън не е фен на руския президент Владимир Путин и няма да се стеснява да го критикува “, - прогнозира Кортунов.
Що се отнася до изграждането на отношения с външни играчи, това не става с укази и засега няма бюджетни средства за такива нужди. „Но е ясно, че програмите за натиск в постсъветското пространство и в Източна Европа ще се засилят. В администрацията се върнаха хора, които знаят как да предизвикат хаос в тези региони и това ще стане основният им фокус по две причини. Първо, демокрацията може да бъде разпространена в тези територии, все още има пазар за нея “, обясни Дробницки.
В същото време експертът смята, че за по-нататъшното изграждане на отношения с Русия въпросите на Договора за отворено небе (ДОН) или Договора СТАРТ-3 са от изключително риторично значение за администрацията на Байдън. „Но частта от политиката, която ще ни позволи да се справим с Русия по обичайния за демократите начин, ще бъде приоритет: работа с руската опозиция, разпространение на демократични идеи, включително в социалните мрежи. Това определено ще се случи и мисля, че следващите две години ще бъдат доста тежки в това отношение “, предположи американистът.
Кортунов също е съгласен с тази гледна точка. Новият лидер на САЩ ще увеличи подкрепата за руските опоненти в постсъветското пространство, предимно Украйна, вероятно Грузия и Молдова, както и подкрепата за политическата опозиция в Беларус, каза експертът. „Общата политика - отбелязва Кортунов - ще бъде по-последователна и предсказуема.“
Дробницки посочи „изграждането на по-компактен западен блок“ като основен приоритет на новата администрация на САЩ. „Ще прилича на лек тип глобализация с много строги правила, които няма да включват всички европейски държави. За да осигури тази задача, демократическата администрация ще прочисти максимално опозицията на Тръмп в страната, ще ликвидира всякакви евроскептични или популистки движения в Европа “, прогнозира политологът.
„В резултат на това след четири до осем години Байдън ще се опита, в рамките на този блок, да формализира прехвърлянето на властта от националните правителства в ръцете на конгломерата на транснационалните корпорации и наднационалната бюрокрация. Това е най-важният приоритет на новия президент и всички, които се намесват в това, включително Русия и Китай, ще бъдат строго потискани като терористи“, заключи експертът.