Валери Симеонов, НФСБ: Не виждам смисъл в това на 4 февруари да бъдат върнати големите ученици от 5-и до 12-и клас в училище, а да не бъдат отворени ресторантите и кафенетата
София. Не виждам смисъл в това на 4 февруари да бъдат върнати големите ученици от 5-и до 12-и клас в училище, а да не бъдат отворени ресторантите и кафенетата. Това каза лидерът на НФСБ и заместник-председател на Народното събрание Валери Симеонов в интервю за предаването „Денят започва“ по БНТ.
„Когато се вземат решения за ограничаване или освобождаване на определени бизнес браншове, трябва да се подходи прагматично и всяко решение да е подчинено на желязна логика. Винаги съм бил привърженик на по-строгите ограничения и по-крайните мерки. Още на 4 ноември поставих въпроса за прекратяването на учебните занятия и затварянето на търговските обекти. Това стана 3 седмици по-късно и това косваше много човешки животи. Тези мерки са много отговорни. Не виждам смисъл в това на 4 февруари да бъдат върнати големите ученици от 5 до 12 клас в училище, а да не бъдат отворени ресторантите и кафенетата. Винаги рискът е там, където има струпване на хора, които общуват помежду си. Общуването в училищата не мога да го сравня с общуването в заведения. Рискът там е по-малък отколкото в училищата“, посочи Симеонов.
„Всяко нещо трябва да бъде подчинено на елементарна логика. Трябва да се прецени какъв е рискът при евентуално пренасяне на щама и този риск при ресторанти и кафенета не е по-голям отколкото в училищата. Децата общуват непрекъснато. Сега се събират на компании по 5 до 8 деца, но те са навън, а е друго, когато е една стая вкараме по 25 или 30 ученика“, заяви той.
„Не мисля, че трябва да се стига до заплахи и крайни мерки, трябва да има диалог. Евентуалното отваряне на всички заведения ще доведе единствено до напълване на хазната с приходи от глоби. Няма смисъл от това. Трябва аргументирано да се обсъди с Щаба. Резултатът от налагането на мерките е категоричен и е на лице. Няма място на позиции на хора, които не вярват в мерките. Спадна заболяемостта и смъртността. Трябва да се прецени. Няма да се случи нищо лошо, ако се разреши на ресторантите и заведенията да работят до 23.30 часа примерно, но трябва да останат затворени нощните заведения, защото там рискът е много голям като на мач с пълни трибуни. Там хората отиват обикновено под влиянието на алкохол и мерките е почти невъзможно да се спазват“, добави Симеонов.
„Най-ощетеният бранш са ресторантьорите. По наше предложението на НФСБ и „Обединени патриоти“ намалихме данъка за тресторантьорите за употребата даже на бира и вино, но те не работят въобще и не могат да се възползват това. Всички мерки за запазване на персонала също са частини“, посочи Симеонов.
„Имаме налице, и никой не може да го отрече, много едно бързо реагиращо управление на държавата и една много адаптивна изпълнителна власт. Вземането на решения и определянето на начини за възмездяване на ощетения бизнес имам предвид. Администрацията е основен враг на изпълнителната власт. Естествено, че има сериозни пропуски и недостатъци, но това е работа на съответните министерства, за да могат тези средства да достигнат до хората максимално бързо. Самият факт, че имаме закъснения на плащанията означава, че те не си вършат работата много добре“, каза още той. По думите му става дума за МТСП, Министерство на финансите и Министерство на икономиката. „Това е работа на ръководството на държавата, на Министерски съвет. Има слабости, но има и големи плюсове и това е бързата реакция“, заяви Симеонов.
„Има сблъсък на желанието на политическата върхушка и здравните мерки, които са крайно наложителни при такава пандемия. На няколко пъти бяхме свидетели на разминаване на позицията на Щаба и на мерките, които бяха взети. Тези мерки бяха или не бяха взети под влияние на политическото ръководство, но нека не се фиксираме върху пропуските, защото имаме работа с един нов щам и нова ситуация, за които нямаме алгоритъм. Редица напреднали държави в Европа допускаха много по-сериозни грешки. Показатели са смъртността и заболяемостта“, допълни той.