Преглед на основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
Вашингтон. Доналд Тръмп обеща „да се върне“ и заяви, че се надява, че това няма да е „сбогом за дълго“, когато за последен път напусна Вашингтон като президент, пише британският вестник The Times
Качвайки се на президентския самолет за Флорида пред малко изпращачи във военновъздушната база „Ендрюс“, Тръмп каза: „Имайте хубав живот! Ще се видим скоро. ” След това се изкачи по стъпалата на президентския самолет под звуците на YMCA, която премина в „Моят път“ на Франк Синатра, докато самолетът излетя. Поздрав с 21 топовни салюта даде последен израз на президентската помпозност.
В силно импровизирана реч, продължила девет минути, Тръмп заяви, че постиженията му са „невероятни за всеки стандарт“ и че неговата „не е била обикновена администрация“.
Тръмп каза, че пожелава на новата администрация - макар да не споменава Джо Байдън по име - „голям късмет и голям успех“, добавяйки: „Надявам се, че не ще вдигнат данъците ви, но ако го направят, аз Ви предупредих“ .
Той похвали членовете на своето семейство, на някои от които той даде роли в неговата администрация и в кампаниите му. „Хората нямат представа колко усърдно работи това семейство и работят за Вас“, каза Тръмп. „Можеха да имат много по-лесен живот.“
Твърдението на г-н Тръмп, че ще се „върне под някаква форма“, повтори коментарите, които той направи половин час преди излизането си от Белия дом, където каза на репортери: „Надяваме се, че това няма да е сбогом задълго“.
Ставайки първият президент, отказал да участва в инаугурацията на неговия наследник от повече от век, Тръмп се качи на хеликоптера Marine One на южната поляна на Белия дом малко след 8 часа сутринта местно време. Малко преди това той остави бележка за Байдън в Овалния кабинет.
Г-н и г-жа Тръмп бяха наблюдавани от малка група съветници. Майк Пенс, вицепрезидентът, не беше сред тях, след като реши да пропусне изцяло прощалните събития на Тръмп в полза на присъствието на инаугурацията на г-н Байдън.
В последния момент Тръмп помилва 73 души, включително бившия му съветник Стив Банън, в ранните часове на сряда сутринта.
Г-н Банън, който беше главен стратег в Белия дом и помогна за победата на Тръмп през 2016 г., беше арестуван на борда на яхта на китайски милиардер миналата година и обвинен в измама на обществеността заради усилията за набиране на частни средства за изграждане на стена на Граница между САЩ и Мексико. Той отрече обвиненията.
Други хора, помилвани или такива, на които присъдите им бяха заменени, включват видни съюзници, набиратели на средства, известни артисти и много по-малко известни осъдени наркопрестъпници. Общо 143 души получиха помилване от президента.
„Г-н Банън беше важен лидер в консервативното движение и е известен със своята политическа проницателност“, заявиха от Белия дом в своето решение за помилване.
Стив Банън напусна Белия дом през август 2017 г. след скандал с президента, но наскоро те се помириха, като той подкрепи усилията на Тръмп да отмени изборните резултати.
Помилването е крайно необичайно, тъй като помилването обикновено се дава от президенти на лица, които вече са осъдени. Опрощението на г-н Банън беше превантивно, тъй като той все още не е изправен пред съда и обвиненията му всъщност ще бъдат заличени.
Тръмп е обмислял да даде подобни превантивни помилвания на себе си и на членовете на семейството си, но според съобщенията е бил предупреден да не го прави, защото изглежда, че те са виновни за престъпления. Според решение на Върховния съд приемането на помилване на практика е признаване на вина, въпреки че често не се третира като такова от тези, които го получават.
Кваме Килпатрик, бившият кмет на Детройт, който излежава 28-годишен затвор по обвинения в корупция, също беше в списъка, заедно с рапърите Лил Уейн и Кодак Блек, които бяха преследвани за федерални престъпления срещу режима за носене и притежаване на оръжия.
В предварително записано прощално обръщение, публикувано във вторник вечерта, Тръмп призова американците да се "молят за успеха" на администрацията на Байдън, но отказа да спомене неговия наследник по име или да оттегли твърденията си за изборна измама.
Той се зарече, че движението му „Да направим Америка отново велика“ е „още в началото си“, което се разглежда като индикация, че обмисля опит за завръщане през 2024 г.
Той обаче може да няма този избор. След като той стана първият президент, който беше подложен два пъти на импийчмънт, перспективата за лишаването му от държавна длъжност се увеличи, когато ръководителят на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл го обвини в провокация на множеството, щурмувало Капитолия.
***
Лондон. Европейските лидери изразиха облекчение при встъпването в длъжност на Джо Байдън, приветствайки „новата зора“ за Европа и САЩ, но предупредиха, че светът се е променил след четирите години на президентство на Доналд Тръмп и трансатлантическите връзки ще бъдат различни в бъдеще, пише британският вестник The Guardian.
„Тази нова зора в Америка е моментът, който чакахме толкова дълго“, каза Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, пред евродепутатите. „За пореден път, след дълги четири години Европа има приятел в Белия дом.“
Ръководителят на изпълнителната власт на ЕС заяви, че полагането на клетва на Байдън е „демонстрация на устойчивостта на американската демокрация“, а блокът е „готов да се свърже отново със стар и доверен партньор, за да вдъхне нов живот на заветния ни съюз“.
Фон дер Лайен обаче заяви, че облекчението не трябва да води до илюзия, тъй като макар „Тръмп скоро да бъде изпратен в историята, неговите последователи остават“.
Шарл Мишел, председателят на Европейския съвет, също заяви, че САЩ са се променили. Трансатлантическите отношения са „пострадали много“ и светът стана „по-сложен, по-малко стабилен и по-малко предсказуем“, каза Мишел, който председателства срещите на върха между 27-те държавни и правителствени ръководители на ЕС.
„Имаме различия и те няма магически да изчезнат. Изглежда, че Америка се е променила и това как се възприема в Европа и останалия свят също се е променило “, каза той. Европейците „трябва да вземем нашата съдба твърдо в свои ръце“.
Проучване тази седмица показа, че докато много европейци приветстват победата на Байдън на изборите, повече хора не смятат, че след четири години Тръмп на САЩ не може да се вярва и мнозинството вярва, че Байдън няма да може да поправи „счупената“ държава или да преобърне упадъкът й на световната сцена.
ЕС е поканил Байдън на срещата на върха и срещата на НАТО на най-високо ниво, когато е готов, а Мишел призовава за "нов основополагащ пакт" за засилване на многостранното сътрудничество, борба с Covid-19, борбата с изменението на климата и подпомагане на икономическото възстановяване.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че е "много облекчен" от инаугурацията на Байдън, приветствайки един "добър ден за демокрацията". Той каза, че демокрацията при администрацията на Тръмп се е изправяла пред „огромни предизвикателства, но е издържала ... и се е оказала силна“.
Щайнмайер каза, че прехвърлянето на властта на Байдън донесе със себе си „надеждата, че международната общност може да работи по-тясно заедно“, и каза, че Германия очаква с нетърпение „да разбере, че САЩ отново са на наша страна като незаменим партньор“.
Той обаче заяви, че „въпреки радостта от този ден“, последните четири години показаха, че „трябва решително да се противопоставим на поляризацията, да защитим и укрепим нашите демокрации и да правим политика въз основа на разума и фактите“.
Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че страната му „очаква с нетърпение президентството на Байдън, с когото веднага ще започнем да работим“. Той каза, че двете страни имат силна обща програма, включително „ефективен мултилатерализъм, изменение на климата, зелен и дигитален преход и социално приобщаване“.
Испанският премиер Педро Санчес заяви, че победата на Байдън представлява „победата на демокрацията над ултрадесните и трите им метода - масивна измама, национално разделение и злоупотреба, понякога насилствена, с демократичните институции“.
Преди пет години, каза Санчес, светът беше повярвал, че Тръмп е „лоша шега. Но пет години по-късно осъзнахме, че той е застрашил не по-малко от най-мощната демокрация в света. "
Британският премиер Борис Джонсън, който е изправен пред критики за близките си отношения с Тръмп, заяви, че очаква с нетърпение да работи в тясно сътрудничество с Байдън, цитирайки множество области на политиката, в които се надява да си сътрудничи.
„В нашата борба срещу Covid-19 и в климатичните промени, отбраната, сигурността и в насърчаването и защитата на демокрацията целите ни са едни и същи и нашите държави ще работят ръка за ръка, за да ги постигнат“, каза Джонсън в изявление.
Бившият съветски лидер Михаил Горбачов призова Русия и САЩ да поправят обтегнатите си връзки. „Настоящото състояние на отношенията между Русия и САЩ предизвиква голямо безпокойство“, каза той в интервю за държавната агенция ТАСС. „Но това също означава, че трябва да се направи нещо по въпроса, за да се нормализират отношенията. Не можем да се оградим един от друг.“
Сред по-отявлените врагове на САЩ Иран, който многократно е призовавал Вашингтон да отмени санкциите, наложени заради ядрените му аспирации, не пропусна шанса да отпразнува напускането на Тръмп.
„Ерата на един тиранин приключи и днес е последният ден от зловещото му управление“, каза президентът Хасан Роухани. „Очакваме администрацията на Байдън да се върне към закона и да поеме ангажименти и да се опита през следващите четири години, ако може, да премахне петната от последните четири години.“
Администрацията на Байдън заяви, че иска САЩ да се върнат в забележителното ядрено споразумение, от което Тръмп се оттегли, при условие че Техеран се върне при стриктно спазване.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че военният съюз се надява на укрепване на трансатлантическите връзки при новия президент, добавяйки, че светът е изправен пред „глобални предизвикателства, с които никой от нас не може да се справи сам“.