Илиян Василев: Премиерът Борисов гледа да изхвърли теми като АЕЦ „Белене“, които могат да бъдат счетени като уязвими за него и да му донесат негативи
София. Решението какво да се прави с ядрените централи вече е извън юрисдикцията на Борисов, с тази тема ще се занимават следващите управленци. Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“ анализаторът Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия.
„И за двата проекта АЕЦ „Козлодуй“ и АЕЦ „Белене“, особено АЕЦ „Белене“, решенията не почиват на някакви анализи - да получим срещу направени инвестиции и разходи най-добър резултат, това е агония на едно политическо или съветско решение. В съветско време никой не гледаше съобразност, ефективност на разходи, докато сега това е задължително, тъй като последствията от решенията, взети преди 30 години, подновени за пореден път, най-накрая се плащат с парите на данъкоплатци и кредити от държавни компании. В този смисъл не мога да кажа дали днешното решение за VІІ блок на АЕЦ „Козлодуй“ не е просто вариант, при който се отмества отговорността за неудачното решение изобщо да се продължи живота на агонизиращия проект „Белене“, което дойде със съответните си разходи. Към сегашно време разходите за „Белене“ вече са 3,5 млрд. И тъй като никой от досегашните правителства няма дързостта да потърси отговорност от тези, които са направили инвестиции без ясна стратегия за изход и спиране, за да се ограничат щетите, сега имаме вече друго ниво на решение на задачата - два реактора, на които трябва да намерим приложение. Имаме два реактора, а говорим само за използването на един, т.е. тревогата и мъката с втория реактор си остават валидни“, посочи анализаторът.
Според Илиян Василев в тази предизборна обстановка премиерът Бойко Борисов гледа да изхвърли онези теми, които могат да бъдат счетени като уязвими за него и да му донесат негативи.
„В едно Борисов е прав – решението какво да се прави с ядрените централи вече е извън неговата юрисдикция, той приключи с ядрената енергетика. Очевидно с тази тема ще се занимават следващи управленци. Той просто иска да избяга от отговорност в предизборния период“, каза още Илиян Василев.
Цоня СЪБЧЕВА
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
България официално се присъедини към Агенцията за ядрена енергия (ОБЗОР)
София. България официално се присъедини към Агенцията за ядрена енергия. Така страната ни стана 34-ата членка на АЯЕ, в рамките на която участват държавите, опериращи почти 90% от инсталираните ядрени мощности в света. България вече е равнопоставен участник в международно сътрудничество с фокус върху високите постижения в областта на ядрената безопасност, технологиите, науката, закон...
Министър-председателят Бойко Борисов проведе среща с изпълнителния директор на ...
Премиерът Бойко Борисов: Приемането на България в Агенцията за ядрена енергия на...
Премиерът Бойко Борисов ще участва в официалната онлайн церемония по случай присъединяването на България към Агенцията за ядрена енергия на ОИСР
София. Министър-председателят Бойко Борисов ще участва в официалната церемония по случай присъединяването на България към Агенцията за ядрена енергия (АЯЕ) на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това съобщиха от правителствената информационна служба. Церемонията ще се проведе онлайн днес. В рамките на церемонията приветствия по случай членството на страната ни в АЯЕ ще направят българският министър-председател Борисов, генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия, генералният директор на Агенцията Уилям Магууд и министърът на енергетиката Теменужка Петкова. През настоящата година България става 34-ата страна членка на Агенцията за ядрена енергия, в рамките на която участват държавите, опериращи почти 90% от инсталираните ядрени мощности в света. Страната ни става равнопоставен участник в международно сътрудничество с фокус върху високите постижения в областта на ядрената безопасност, технологиите, науката, законодателството и въпросите, свързани с околната среда и икономическия живот. За България ядрената енергия играе важна роля за гарантиране на националната, регионална и европейска енергийна сигурност, като в същото време предоставя енергия на достъпни цени и е ключов елемент за преминаване към нисковъглеродна икономика. Нейното значение като основен стълб на европейската електроенергийна система без въглеродни емисии бе потвърдено и в публикуваната през 2018 г. дългосрочна визия на ЕК за намаляване на емисиите на парникови газове до 2050 г. Сътрудничеството между България и Агенцията за ядрена енергия на ОИСР ще допринесе в значителна степен за постигане на чисто и надеждно енергийно бъдеще, в което ядрената енергия играе важна роля. Активното участие на страната ни в работните и специализираните органи, агенции и инициатива на ОИСР има първостепенно значение за подготовката на България за членство в глобалната общност на ОИСР. За целта в средата на миналата година българското правителство одобри допълнителни 1,2 млн. лв. за финансиране на дейностите по присъединяването на България към ОИСР. Членството е важен външнополитически приоритет за страната ни, но също така е от значение и за целия регион. Ангажираността на ОИСР с Югоизточна Европа е изключително полезно за успешното прилагане на необходимите реформи. През последните 10 години ОИСР се превърна от евроатлантическа в глобална организация на сходно мислещи държави и в момента членове на ОИСР са най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия. Развитието на сътрудничеството с все по-широк кръг от държави допринася за налагането на добрите практики и постигането на по-добър живот в глобален план.