Преглед на основните теми в старозагорския печат
Стара Загора. „Готви се ограничение на паралелките в езиковите гимназии“ е водещо заглавие във вестника „Старозагорски новини“. За това алармираха от партията на Цветанов. "От изтеклата в публичното пространство информация става ясно, че Министерството на образованието и науката има намерение да намали значително броя на езиковите паралелки през учебната 2021/2022 г., за да може повече ученици да изучават профили и професии със STEM насоченост - (Science - Technology - Engineering - Mathematics)", съобщиха от ПП "Републиканци за България".
От партията на бившия втори в ГЕРБ и настоящ лидер на "Републиканци за България" Цветан Цветанов изразиха позиция, че политиката за разкриване на повече STEM паралелки е правилна, далновидна и след време ще донесе значителни ползи за цялото общество. "Противопоставяме се обаче на намерението тя да бъде реализирана на цената на унищожаването на доказалия се през годините успешен модел на работа на едни от най-добрите български учебни заведения", гласи позицията на партията, разпространена до медиите.
От партията на Цветанов припомнят една известна от десетилетия истина: че езиковите гимназии са сред най-ефективно работещите средни училища у нас, които доказано постигат високо качество на образователно-възпитателния процес. Те имат утвърден авторитет. Работят в тясно сътрудничество с различни институции, включително с посолствата на страните, чиито езици се изучават в тях. Възпитаниците им постигат най-високите резултати от стандартизираните външни оценявания по всички общообразователни предмети и имат отлични постижения на олимпиади, състезания и конкурси на национално и международно равнище.
Дали има таен план на МОН, до който са се добрали хората на Цветан Цветанов, към момента не е известно предвид факта, че нито единствената езикова гимназия в Старозагорска област - ГПЧЕ "Ромен Ролан", нито от РУО - Стара Загора, разполагат с подобна информация.
Дим без огън обаче няма.
Медията ни припомня, че буквално скандална ситуация се случи в Стара Загора в края на втория кабинет на Борисов, когато министър на МОН беше Меглена Кунева. По време на първия си и последен брифинг в Града на липите, след пространствена реч, колко необходими са професионалните гимназии (бивши техникуми) и как дуалното образование ще спаси бизнеса, "Старозагорски новини" попита: А България няма ли нужда от елитни гимназии?
Отговорът на министър Кунева беше съкрушаващ: "Защо й трябват на България гимназии, в които се подготвят потенциални емигранти..." Дори и скандално произнесено, тогавашната министърка на МОН е била откровена с очертаващите се приоритети, разбира се, с които вторият в ГЕРБ е бил запознат. И вероятно сега го използва като политически дивидент.
Ако обаче това се случи - това ще бъде срам за нацията!
"Демократичен Казанлък" настоява за окончателна декомунизация“, пише още на страниците на всекидневника. Демократите подготвят апел до парламента за спешно приемане на промени в Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. На първото за годината заседание ръководството на сдружение "Демократичен Казанлък" прие програма за действие, чийто основен акцент е актуализирането и прилагането на практика на приетия преди 20 години Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. Според този закон комунистическият режим от 9 септември 1944-та до 10 ноември 1989 година е престъпен, а Българската комунистическа партия е престъпна организация, която в дейността си е била насочена "към потъпкване на човешките права и демократичната система".
Споменатият закон е съвсем кратък. Той казва, че БКП идва на власт "с помощта на чужда сила, обявила война на България" и носи отговорност за управлението на България във времето до 10 ноември 1989 година, "довело страната до национална катастрофа". Законът казва също така, че "ръководствата и ръководните дейци" са отговорни за редица престъпления, сред които са изредени "съзнателното нарушаване на основните човешки права и свободи", т. нар. Народен съд, упадъка на държавата, отмяната на правото на собственост, "провеждането на непрекъснат терор срещу несъгласните".
Но в този си вид законът е просто една декларация. За да се прецизира той, през есента на 2016 година Методи Андреев от ГЕРБ и депутатите от Реформаторския блок Петър Славов, Мартин Димитров и Вили Лилков предложиха съществени промени. Промените предвиждаха премахване от публични места на лозунги, фотоси, знаци и други предмети, създадени през комунистическия режим в периода 1944 - 1989 г. в негова възхвала или възхвала на БКП и нейните ръководни дейци. Законопроектът предвиждаше забрана на поставянето на такива знаци на публични места. Ако определени предмети или сгради не могат да бъдат премахнати, на тях ще бъдат поставяни табели с надпис, който посочва, че комунистическия режим в България е обявен за престъпен със закон. Според промените в учебните планове на училищата и университетите комунистическият режим трябвашe да получи обективно отразяване. Поправката "Андреев" предвиждаше и глоби за неспазване на новите разпоредби.
В гласуването на 24 ноември 2016 г. участваха 153 народни представители, от които 104 бяха "за", 46 - "против", а трима се въздържаха. Законопроектът беше подкрепен от депутати от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт (ПФ) и "БДЦ - Народен съюз". Против бяха депутати от БСП, АБВ и "Атака". До януари 2017-а, когато изтече мандатът на парламента, обаче второ гласуване на промените в закона не бе направено.
"Демократичен Казанлък" е решен да действа, за да станат възможни промените в краткия срок до края на мандата на настоящия парламент. Въпреки своите несъвършенства Законът за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен вече бе използван, за да се премахне паметникът на Кубадински в Лозница и паметната плоча на Ат. Семерджиев във Велинград. Но много други монументи стоят непоклатимо на местата си като 2.6-метровата бронзова фигура на Тодор Живков в Правец. Такъв е и огромният 12-метров гранитен паметник до стената на язовир "Копринка" на Георги Димитров, дал заповед от Москва за избиването на 30 000 български офицери, чиновници, свещеници, юристи, индустриалци и земеделци, неудобни за комунистическия режим.
„Ще строят нов учебен корпус на Математическата гимназия в Казанлък“, пише още във вестника.
Средствата, в размер на 2 млн. лв., са осигурени по спечелен от Общината проект
С допълнителен учебен корпус, в който ще има 12 класни стаи за 312 ученици, ще се сдобие до 3 години казанлъшката Профилирана математическа гимназия "Академик Никола Обрешков".
Средствата, в размер на 2 000 000 лева с ДДС безвъзмездно финансиране, са осигурени по програма "Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища" (2020-2022 г.) на МОН по спечелен от Община Казанлък проект.
В момента в гимназията се обучават 657 ученици и съществуващата материална база не позволява тяхното преминаване към едносменен режим, а разместването им в други училищни сгради на територията на града в съответствие с нормативните изисквания ще доведе само до неефективно използване на кабинетите, коментираха от ръководството на елитното школо. Срокът за изграждане на новия корпус е 36 месеца. Предстои изготвяне на инвестиционен проект и провеждане на обществени поръчки за избор на изпълнител.