Премиер и президент продължиха полемиката за датата на вота (ОБЗОР)
София. След като в четвъртък президентът Румен Радев подписа указа за датата на парламентарните избори и се разрази полемика между управляващи и президент, днес тя бе продължена с нова сила. Продължиха я двамата първи в държавата.
Първи подхвана темата премиерът Бойко Борисов. Той посети храм "Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов" в село Стряма, където заяви, че в политиката инатът на никого не е дал добро. Думите на Борисов бяха във връзка с притесненията за съставянето на избирателните секции сред католическата общност заради празника. Борисов изрази загриженост и, че на 4 април е най-строгият пост на евреите, а католиците имат Великден. "Надяваме се, че ще отидете да гласувате", каза Борисов.
Президентът Румен Радев присъства на светата литургия и церемонията по епископско ръкоположение на Негово Преосвещенство монсеньор Румен Станев в Римокатолическата катедрала „Св. Йосиф“ в София. Пред журналисти преди церемонията той пожела 4 април да бъде Великден не само за нашите събратя католици и арменци, но и велик ден за възкръсващата демократична България. "Искам да подчертая, че ни предстоят редовни парламентарни избори. Щом изборите са редовни, партиите нямат основания за претенции към датата", заяви президентът. Той добави, че ако са питали него, най-добрата дата за вота е била септември миналата година след като през юли властта е изчерпала търпението на хората.
В дебата за датата бяха въвлечени и българските католици. От Междуритуалната епископска конференция на католическата църква в България излязоха с позиция по темата. Говорителят на конференцията Ива Михайлова изтъкна, че църквата не се бърка в делата на държавата и държавата не се бърка в делата на църквата. Всеки католик, бил той свещеник или светско лице може да изрази своята лична позиция. Това обаче не е позицията на католическата църква в България“, каза Михайлова. Тя поясни, че позицията на католическата църква изразява единствено Епископската конференция на католическата църква. "Ние уважаваме решенията на компетентните органи и не е наша работа да ги коментираме или да участваме в тях. Католиците винаги досега са били активни граждани и ще се надяват на добър диалог и взаимно сътрудничество с всички институции в България“, допълни още Михайлова.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, която присъства на светата литургия и церемонията по епископско ръкоположение на Негово Преосвещенство монсеньор Румен Станев в Римокатолическата катедрала „Св. Йосиф“ в София, коментира, че решението на държавния глава за датата на изборите е на инат. "С това той искаше да оправдае безсмислените консултации, които той проведе. На срещите се коментираха теми, които така или иначе над 10 години усилено се дебатират в обществото", заяви тя. „Датата 4 април обаче не е удачна за католическата и арменската общност у нас, които точно тогава празнуват Великден. Същото важи и за еврейската общност, защото на 4 април е последният ден от Пасха. Освен това и учениците са във ваканция. Няма как от месеци да повтаряш, че трябва да има висока избирателна активност, а в същото време действията ти да говорят друго“, подчерта Караянчева.
Деница КИТАНОВА