The Guardian: Вечният мраз е запазил гигантски вълнест носорог
Якутск. Добре запазеният труп на космат носорог от ледниковата епоха с много оцелели вътрешни органи е изкопан от вечния мраз в руския Далечен север, пише британският вестник The Guardian
Руските медии съобщиха, че трупът на носорог е изкопан от размразена вечно замръзнала почва в Якутия през август. Учените са изчаквали ледените пътища в Арктическия регион да станат отново проходими (през зимата, защото през лятото се заблатяват- бел.ред.), за да доставят трупа на животното в лаборатория за проучване. Това се планира да се направи през януари.
Този труп е един от най-добре запазените трупове на носорози, намерени до момента. Повечето от меките тъкани са оцелели, включително някои от вътрешностите, гъста вълнеста козина и бучка мазнина. Рогът му е намерен до носорога.
През последните няколко години, тъй като вечната лед се топи в голяма част от Сибир поради глобалното затопляне, учените успяха да открият останките на мамути, вълнести носорози и малки на пещерен лъв. Жребчето на изчезналия ленски кон, живял преди 42 хиляди години, е намерено на територията на кратера Батагайка в Якутия.
Телевизия „Якутия 24“ цитира Валерий Плотников, палеонтолог от местния клон на Руската академия на науките, който казва, че този вълнест носорог е бил на около три или четири години, когато е починал. Според Плотников най-вероятно носорогът се е удавил.
Според учените този вълнист носорог може да бъде от преди 20 до 50 хиляди години. По-точна възраст може да се определи след провеждане на изследвания чрез радиовъглероден анализ в лабораторията.
Този труп е намерен в близост до приток на река Тирехтях в Абийския район, недалеч от мястото, където през 2014 г. е открит друг труп на носорог. Учените са установили, че възрастта на този носорог - който е кръстен Саша - е 34 хиляди години.
Превод и редакция: Юлиян Марков