Депутатите регламентираха на първо четене изплащането на пенсионните добавки по така наречения втори стълб (ОБЗОР)
София. Парламентът прие на първо четене промените в Кодекса за социално осигуряване, касаещи изплащането на пенсионните добавки от втория стълб. "За" законопроекта гласуваха 98 народни представители, "против" - 7 и "въздържали се" - 63, с което той бе приет.
Основна цел на законопроекта е да се уреди фазата на изплащане на пенсионните добавки от т.н. втори стълб.
Със законопроекта се създава задължение за пенсионноосигурителните дружества при подаване на заявление за пенсиониране да запознават лицата, осигурени във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване, с техните права и с правата на наследниците им във връзка с придобитото право на пенсия, както и на правото да получат еднократно или разсрочено натрупаните по индивидуалната партида средства.
Измененията предвиждат наред с предвидените и към настоящия момент пожизнени пенсии да се регламентира по-подробно разсроченото плащане като пенсионен продукт, допустим във фазата на изплащане.
Темата за втория стълб и изплащането предизвика дебат в пленарна зала.
Заместник-председателят на Комисията по социална политика и депутат от ГЕРБ Светлана Ангелова коментира, че философията на Кодекса за социално осигуряване е да се създаде ясно регулиране на фазата на изплащане от универсалните пенсионни фондове. "На нашето внимание днес е един дългоочакван законопроект, врезултат на продължителна работа със социалните партньори и всички заинтересовани страни, НОИ, Комисията за финассов надзор, пенсионноосигурителните дружества, Министерство на труда и социалната политика. В хода на работната група, както и на общественото обсъждане има теми, по които действително не е постигнато съгласие. За това има и различни становища. Постигането на един разумен консенсус е възможно само в резултат на взаимни отстъпки от всички участници", обясни Ангелова.
От БСП обявиха, че няма да подкрепят законопроекта. Според социалистите проектът се внася на пожар и се претупва. Проф. Румен Гечев подчерта, че Комисията за финансов надзор казва, че се дават неправомерни права за свободно разпореждане с активите на частните пенсионни фондове. "Уважаеми колеги, възниква въпросът ние сега на първо четене какво ще одобряваме. Проектът, който е внесло МТСП и или проекта на Комисията за регулиране. Кой точно проект ще защитаваме днес. Тук става дума за различни подходи за балансиране на интересите между обществото и частните пенсионни фондове", уточни още проф. Гечев.
От ДПС също обявиха, че ще се въздържат от подкрепа на законопроекта. "На нашето внимание за обсъждане и гласуване е представен проект за изменение и допълнение на Кодекса за социлано осигуряване. Този проект има тригодишна история, която е изключително странна", заяви още д-р Адемов. Според него в последния момент управляващите защитават стабилността на пенсионната система.
Деница КИТАНОВА
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Парламентът прие на първо четене промените в Кодекса за социално осигуряване за изплащането на пенсионните добавки от втория стълб
София. Парламентът прие на първо четене промените в Кодекса за социално осигуряване, касаещи изплащането на пенсионните добавки от втория стълб, предаде репортер на Агенция "Фокус". "За" законопроекта гласуваха 98 народни представители, "против" - 7 и "въздържали се" - 63, с което той бе приет. Основна цел на законопроекта е да се уреди фазата на изплащане на пенсионните доба...
Светлана Ангелова, ГЕРБ: Философията на Кодекса за социално осигуряване е да се ...
Д-р Хасан Адемов, ДПС: В последния момент управляващите защитават стабилността н...
Георги Гьоков, БСП: Не е ясно дали въпросите получават отговори с Кодекса за социално осигуряване
София. Не е ясно дали въпросите получават отговори с Кодекса за социално осигуряване. Това каза народният представител от ПГ на "БСП за България" Георги Гьоков по време на дебата по Кодекса за социално осигуряване, предаде репортер на Агенция "Фокус". "Законопроектът е внесен в Министерски съвет на 5 януари 2021 г. Обяснява ни се, че спешното приемане на закона е необходимо условие, за да стартира изплащането на тези пари, тъй като първите правоимащи ще придобият правото си през септември тази година и това налага приемането да стане по най-бързия начин още преди изборите. Сигурно това е така, но не ни се обяснява защо има забавяне от 20 години", заяви още Гьоков. Той посочи, че пенсията е обект на политически решения, като правилата в течение на времето се променят и пенсията може да остане неочаквано различна. Георги Гьоков обърна внимание, че с този законопроект не се решава въпроса за пълна и навременна информация за пенсиите на хората. "Всичко казано дотук и още някои други неща, които сме обсъждали в парламентаранат група ни карат при първо гласуване на този законопроект да се въздържим по този законопроект", каза още Гьоков.
Проф. Румен Гечев, БСП: Кодексът за социално осигуряване за 18 млрд. лв. се внася на пожар и се претупва
София. Кодексът за социално осигуряване за 18 млрд. лв. се внася на пожар и се претупва. Това каза народният представител от ПГ на "БСП за България" проф. Румен Гечев по време на дебата по Кодекса за социално осигуряване, предаде репортер на Агенция "Фокус".Той обяви, че БСП са против да бъдат защитавани интересите на частните пенсионни фондове. Проф. Гечев обяви, че ПГ на "БСП за България" няма да бъде гумен печат на този законопроект. "Искам да подчертая в самото начало, че в момента обсъждаме на първо четене законопроект, който касае 17 млрд. и 400 млн. лв., от които зависи стабилността на финансовата система, а от друга бъдещето на пенсионерите и техните пенсии. Поради тази причина ние изразяваме пълно недоумение защо продължава практика на сега управляващите да вкарват проектозакони за 18 млрд. лв. последните секунди преди изборите", каза още проф. Румен Гечев. Той обърна внимание, че този проектозакон е влязъл в комисията по бюджет и финанси онзи ден след обяд. "Вчера беше гледан в комисията при положение, че Комисията за финансов надзор ни предлага мотиви и нови текстове в размер на почти 34-35 страници, при положение, че самия закон е 24 страници. Става дума за сложни формули, компенсации на пенсионери, за цени на финансови инструменти, за валутни и левови рискове и това решение трябваше да се вземе за няколко часа. Изумително е, че решение за 18 млрд. лв. се взима, където Бюджетна комисия е второстепенна", допълни още народният представител. Проф. Румен Гечев подчерта, че Комисията за финансов надзор казва, че се дават неправомерни права за свободно разпореждане с активите на частните пенсионни фондове. "Уважаеми колеги, възниква въпросът ние сега на първо четене какво ще одобряваме. Проектът, който е внесло МТСП и или проекта на Комисията за регулиране. Кой точно проект ще защитаваме днес. Тук става дума за различни подходи за балансиране на интересите между обществото и частните пенсионни фондове", уточни още проф. Гечев. Деница КИТАНОВА
Парламентът ще разгледа промени в Кодекса за социално осигуряване на първо четене
София. Парламентът ще разгледа промени в Кодекса за социално осигуряване на първо четене. Това предвижда програмата за работа на Народното събрание. Основна цел на законопроекта е да се уреди фазата на изплащане на пенсионните добавки от т.н. втори стълб. Със законопроекта се създава задължение за пенсионноосигурителните дружества при подаване на заявление за пенсиониране да запознават лицата, осигурени във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване, с техните права и с правата на наследниците им във връзка с придобитото право на пенсия, както и на правото да получат еднократно или разсрочено натрупаните по индивидуалната партида средства. Измененията предвиджат наред с предвидените и към настоящия момент пожизнени пенсии да се регламентира по-подробно разсроченото плащане като пенсионен продукт, допустим във фазата на изплащане. В 11.00 часа ще започне и петъчният парламентарен контрол. В контрола ще участват министрите Десислава Ахладова, Емил Димитров и други.