Националният план за възстановяване и устойчивост ще подпомогне секторите земеделие и електроенергия (ОБЗОР)
София. Дискусия относно Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България се проведе днес онлайн. Фокусът бе вторият стълб от Плана – „Зелена България”. Проведе се дискусия за предизвикателствата пред селското стопанство, за устойчивото управление на природните и енергийните ресурси, което позволява задоволяване на нуждите на обществото и икономиката при съхраняване на околната среда.
Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева съобщи по време на дискусия, че двата проекта по Националния план за възстановяване ще доведат до обективен контрол над системите за управление на мерките за подкрепа в сектора. „Реализирането на нашите два проекта – електронно земеделие и проекта за възстановяване и модернизация на Напоителни системи, означава да създадем средата, въз основа на която можем да надградим наличния ни инструментариум по новия стратегически план и да направим един качествено нов скок в управлението и развитието на българското земеделие“, посочи министърът. Танева обясни, че електронното земеделие ще позволи да дигитализацията всички публични органи и системи за управление на подпомагането и контрола върху обемите и движението на суровините. Тя добави, че по вторият проект за модернизация на Напоителни системи са заложени 265 обекта от системата за доставки на вода за напояване за модернизация. „В последните 30 години системите не са поддържани и много се хабят ресурси. Предвид измененията на климата данните са категорични, че за стратегически решения за развитието на земеделието напред в нашия регион няма как да говорим без възможността това да става с напояване“, посочи Танева. Министърът подчерта, че приоритет е диверсификацията на земеделието.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че в Националния план за възстановяване са включени проекти, гарантиращи устойчивото развитие на сектора и ще са в основата на прехода към нисковъглеродна икономика. „Ключово място в Плана е проектът за цялостната модернизация на ЕСО по отношение на системите за планиране, управление и мониторинг на електропреносната мрежа. Той ще почива изцяло на база на дигитализация на цели системи. Електроенергийният микс на страната ни ще бъде променен и все по-масово ще навлизат възобновяемите енергийни източници. Този проект е за малко над половин милиард лв“, допълни тя. Министърът допълни, че в националния план за възстановяване и устойчивост са заложени реформа за пълна либерализация на сектора на електроенергия.
В заключение вицепремиерът Томислав Дончев подчерта, че Планът за възстановяване и устойчивост е инструмент, който може и ще помогне за ръст на БВП спрямо държавите в ЕС. „Първо добре е да се добива и да се изнася мед. По-добро от износа на медни плоскости е ако може да произвеждаме електрически кабели и проводници. Още по-добре би било да произвеждаме електромотори и трансформатори и след това електронни компоненти. Аз си мисля, че това е правилната посока. Аз си мисля, че ролята на държавните стимули е важна, но е въпрос на дързост и технологично ниво на българския бизнес“, добави Дончев.
Теодора ПАТРОНОВА