Преглед на някои от основните теми в руския печат (Агенция „Фокус“)
Берлин. Премиерът на германската федерална провинция Мекленбург-Предна Померания Мануела Швециг планира да създаде специален фонд за защита на климата, за да заобиколи санкциите на САЩ срещу газопровода "Северен поток 2", пише руското издание „Известия“, като се позовава на публикации в германските медии.
Според вестника фондът за защита на климата ще има за цел да класифицира газопровода "Северен поток 2" като "един от най-важните компоненти за опазване на околната среда в Мекленбург-Предна Померания". Фондът ще помогне и за успешното завършване на проекта, като създаде специално предприятие, което ще подготви продукти и услуги за завършване на строителството на газопровода.
В резултат на това, германските фирми, заплашени от американските санкции, ще взаимодействат с Русия чрез икономическите инструменти, предоставени от фонда.
Според вестник Bild, от техническа гледна точка никоя компания няма да взаимодейства пряко със "Северен поток 2" и така няма да бъдат обект на американски санкции.
По-рано същия ден Федералната служба за корабоплаване и хидрография на Федерална република Германия (BSH) потвърди, че е координирала полагането на газопровода "Северен поток 2" в германските води за декември и разглежда заявление за продължаване на работата през януари-април 2021 г. На 28 ноември стана известно, че Nord Stream 2 AG, операторът на проекта, възнамерява да възобнови полагането на газопровода през декември тази година.
Според съобщения в медиите в строителството ще участва корабът за полагане на тръби „Академик Черски“.
СП-2 се изгражда от Русия до Германия по дъното на Балтийско море с цел директни и надеждни доставки на газ за Европа. Страните от ЕС подкрепят основно проекта и участват в неговото изпълнение. САЩ, балтийските държави, Полша и Украйна са против. Миналия декември Вашингтон наложи санкции върху проекта и заплаши да ги разшири.
***
Москва. Във вторник медийната компания за проучване и консултации GroupM (част от най-големия рекламен и комуникационен холдинг в света WPP) представи прогнозата си за най-големия рекламен пазар в света в САЩ за текущата година. Компанията очаква, че за първи път след седем години непрекъснат растеж, общият обем на рекламния пазар ще намалее и то доста значително - с 8,8%, до 214,6 млрд. долара. Разходите за реклама ще намалеят във всички видове медии (телевизия, радио, печатни медии, външна реклама и т.н. и т.н.). Единственият сегмент, при който разходите за реклама ще нараснат тази година, ще бъде интернет - с 10,7%, до 110 млрд. долара, пише руското делово издание „Коммерсанть“.
И въпреки че този ръст е значително по-нисък от предишните години - от 2013 до 2019 г. той варираше от 16% до 37% годишно - това позволи на пазара на дигитална реклама на фона на по-ниските разходи за други видове медии за първи път в историята да заема повече от половината от целия рекламен пазар в САЩ - 51,2%. През 2019 г. делът на онлайн рекламата в общия пазар на рекламите в САЩ е 44%, спрямо 40,2% година по-рано. По този начин пандемията от COVID-19, която удари рекламния пазар като цяло, ускори посочената по-рано тенденция на потока от рекламни разходи към Интернет от по-традиционните платформи (телевизия, печатни медии, външна реклама и др.). По-рано се изказваха прогнози, че дигиталната реклама ще заема повече от половината от целия рекламен пазар не по-рано от 2021 година.
Според GroupM пазарът на онлайн рекламите ще продължи да укрепва позициите си в близко бъдеще, когато останалата част от рекламния пазар започне да се възстановява след пандемията. В края на 2021 г. анализаторите очакват рекламният пазар в САЩ да нарасне с 11,8%, до 239,9 млрд. долара, докато онлайн рекламата ще нарасне с 18,7%, до 130 млрд. долара, което ще представлява 54% от целия рекламен пазар. „Основните бенефициенти на тази тенденция ще бъдат Google, Facebook и Amazon“, каза изпълнителният директор на GroupM Кристиан Джул пред The Wall Street Journal. „А когато те демонстрират такива показатели, рекламодателите харчат още повече пари“. Според eMarketer Google, Facebook и Amazon представляват близо две трети от общия пазар на цифрова реклама в САЩ.