Костадин Андонов, WWF: Работим по създаването на Национален спасителен отряд, който да се намесва при конфликт между човек и мечка
София. Непринуденото бракониерство е основната заплаха за мечките. Това каза за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ Костадин Андонов, експерт в природозащитната организация WWF. По думите му конфликтът между мечките и хората в отдалечените планински места съществува не от днес или вчера, през последните години той се забелязва все по-често. Конфликтът е доста сложен, затова и решението му е доста сложно, обясни Андонов.
„Основните индиректни заплахи за съществуването на този конфликт са неправилното и нелегалното изхвърляне на отпадъци в малки населени места, също така доста често ловци поставят примамки за дивеч в опасна близост до населени места, което пък допълнително примамва мечките. Към всичко това като включим и все по-засилващият се негативен антропогенен фактор и човешко влияние върху дивата природа, това води до все по-често приближаване на някои мечки до населени места и малки села и всъщност резултатът е ясен – от една страна имаме сериозен страх у местното население, а от друга – пряка, директна заплаха за самото животно“, обясни той.
Костадин Андонов каза още, че WWF се съсредоточава върху превантивни мерки и работа по постъпили сигнали. Целта е създаване на Национален спасителен отряд, който да се намесва при конкретен конфликт между човек и мечка, добави експертът, като уточни, че има такива създадени отряди, но те са локални.
Цоня СЪБЧЕВА