Daily Sabah: Какво е бъдещето на турско-американската политика
Анкара. Остават по-малко от два месеца до голямата трансформация във Вашингтон. Избраният президент Джо Байдън трябва да заеме Овалния кабинет на 20 януари, а политиката на САЩ след това ще премине към съвсем различна парадигма, след като президентът Доналд Тръмп остане в миналото, пише турското англоезично издание Daily Sabah.
Как ще се отрази тази трансформация на турско-американските отношения? Тръмп и президентът Реджеп Тайип Ердоган имаха много близки лични отношения и следователно отношенията са били в правилната посока въпреки няколко големи проблема и пречки. Какво ще се случи с Байдън? Може ли рамката да бъде драстично променена?
При Байдън се очаква външната политика на САЩ да се върне на по-институционална основа. Той вероятно ще бъде по-отворен за общуване със света и по-позитивен към имигрантите, например.
Въпреки очакванията двустранните отношения да се влошат при новата американска администрация има и място за оптимизъм. Вярваме, че Байдън е опитен политик, който ще оцени, че работата с партньор като Турция е изключително важна за САЩ в този регион.
Двете страни имат дълга история на партньорство, а Турция е много силен член на НАТО.
Според очакванията, въпреки различните подходи по определени въпроси, и двете страни ще успеят да намерят общ език.
САЩ под управлението на Байдън също ще повлияят на глобалната политика. В този контекст балансът на силите може да се промени в Близкия изток, Азия и Европа.
С президентството на Байдън глобализмът отново ще се издигне и САЩ ще провеждат по-активни политики в света, което може да накара Русия да се чувства по-застрашена.
Например, диалогът с Иран може да започне отново, както започна по време на мандата на бившия президент Барак Обама.
Всички тези промени ще засегнат Турция и обратно. В този контекст положителните послания на Ердоган към отношенията с Европейския съюз и САЩ бяха значими. Той говори за общото бъдеще с ЕС и важността на тясното сътрудничество със САЩ
Вероятно ще видим Вашингтон, склонен да се противопостави на Москва, докато Русия определено ще се опита да укрепи още повече отношенията си с Турция.
Това ще даде на Анкара по-важна роля в региона, тъй като тя ще бъде ключовият участник в създаването на баланс. Турция е единствената държава, която има многоизмерни отношения. Може да се ангажира както с Русия, така и със САЩ, но може и да се държи дистанцирано от тях едновременно.
В тази парадигма може да се каже, че светът ще се върне към многоизмерна и многополюсна политика. Надяваме се, че всички ще запомним предимствата на глобалната система и мултикултурния космополитен свят.
Превод и редакция: Юлиян Марков