Акад. Георги Марков: Не бива да позволяваме да ровят в костите на героите, посмъртно да ги помакедончват поради съвременната политическа реалност
София. Не бива да позволяваме да ровят в костите на героите, посмъртно да ги помакедончват поради съвременната политическа реалност. Това заявява историкът акад. Георги Марков в позиция, изчетена по време на дискусията на тема „Европейската перспектива за Северна Македония през погледа на България“ в БСП - София, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„Доктрината на сръбските шовинисти и на Коминтерна за създаване на политическата македонска нация на антибългарска основа е осъществено принодително от маршал Тито, за да остане до днес на власт в република Севрна Македония. Лекомислена грешка на българската външна политика е пропускът да се решат спорните исторически въпроси преди подписването на договора за приятелство, както направиха гърците след продължително отхвърляне“, казва той.
„Как да седнеш да преговаряш за националната самоличност на Гоце Делчев след като преживе се е самоопределил какъв е. Приемаъки правото на самоопределение ние не бива да позволяваме да ровят в костите на героите, посмъртно да ги помакедончват поради съвременната политическа реалност“, подчертава историкът.
Акад. Марков добавя, че вътрешната драма на македонците е, че техните деди са българи, а такива Конституцията изобщо не допуска да съществуват във Вардарска Македония.
„Преди всичко е необходимо да се изясни какво разбираме под обща история, защото до края на Втората световна война това е българска история във Вардарска Македония. Ние не моцем да допуснем дележ на общата история като Илинденското въстание да стане македонско, а Преображенското въстание да е българско. По същия начин Скопие разделя Македоно-Одринското опълчение през Балканските войни. Героите също се поделят - Гоце Делчев и Яне Сандански за Скопие, а Тодор Александров и Иван Михайлов за София. А на последък си присвоиха и Александров.
Симеон Радев е обявен за виден публицист и дипломат, докато за Андрей Ляпчев още не са се сетили да го помакедончат“, отбелязва още историкът.
Теодора ПАТРОНОВА
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Акад. Георги Марков: Обновяването на въпроса за ОМО „Илинден“ е знак на предупреждение какво ни очаква в общото европейско бъдеще
София. Обновяването на въпроса за ОМО „Илинден“ е знак на предупреждение какво ни очаква в общото европейско бъдеще. Това казва историкът акад. Георги Марков в позиция, изчетена по време на дискусията на тема „Европейската перспектива за Северна Македония през погледа на България“ в БСП - София, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Очевидно е умишленото протакане в заседание...