Димитър Шалявски, собственик на нощно заведение в Благоевград: Защо затварят нощните заведения, а не фабриките, в които ежедневно се откриват огнища на коронавирус
Благоевград. Защо затварят нощните заведения, а не фабриките, в които ежедневно се откриват огнища на коронавирус. Това коментира пред Радио „Фокус” - Пирин Димитър Шалявски, собственик на нощно заведение в Благоевград във връзка с решението на Областния оперативен щаб за затваряне на дискотеки, барове и други подобни. „Наистина ли си мислите, че в 21 век нощните заведения са основния преносител на коронавируса? По-голяма глупост просто не знам как може да се измисли. Доста цехове работят с по 200 човека, кихат и кашлят вътре, доста офиси също, но накрая се оказва, че като отидеш на дискотека и вирусът започва да пее и танцува и се разпространява със скоростта на светлината. Имайте предвид, че в дискотеките, хората, които идват са от най-малко опасната група. Нали знаете, че при нас идват хора на възраст от 18 до 40 години. Погледнете малко статистиките”, каза още Шалявски.
Според него действително трябва да се взимат мерки за борба с коронавируса, но те трябва да са адекватни и реално да има резултат от тяхното прилагане. „Ако след 14 дни няма никакъв спад в заболелите какво ще правим? Какво почваме да затваряме – да затворим общината, всички държавни институции. Там не работят ли хора? Или това е нощен вирус? Да затваряме всичко. Искам да попитам ако след 14 дни няма спад на заболелите, какво правим ние? Ние в момента оставяме едни 120 хил. души на улицата. Явно пак трябва да се редим на опашки, да пращаме хората по борсите”, посочи той.
Шалявски отбеляза, че затварянето на нощните заведения, особено в Благоевград, ще има тежки последици върху икономиката. Той уточни, че към тях не работят само хора на трудови договори, но и много такива, които се само осигуряват. Освен персонала на заведенията, от този бизнес се издържат изпълнители, балети, сценографи, охранителни фирми и много други. „Тези хора остават буквално на улицата. Въпросът не е дали ние затваряме, а дали от това ще има ефект. Аз съм готов да затворя и за 15 месеца, ако проблемът действително е при нас, но няма никакво доказателство, че дискотеките са клъстъри на разпространение на вируса. Защо се оглеждат в нас, а не във фабриките, в които всеки ден се откриват огнища с по 20, 40, 100 заболели”, каза още той.
Собственикът на нощно заведение от Благоевград прибави, че затварянето на нощните заведения ще има лавинообразен ефект, в негативна посока, и за много други отрасли, които поддържат икономиката в града и въобще в страната. „Нали знаете, че тук основния поминък са заведенията. Нека говорим действително – трябва да се пазим, трябва да пазим хората, които имат проблеми. Те са в опасност. Но няма нужда да се нагнетява напрежение. Нощните клубове били клъстерите, твърди проф. Кантарджиев. Гледал изследване в Тексас, а гледа ли какво правят в Европа – затварят някой бизнес, държавата веднага ги субсидира”, коментира той.
Шалявски отбеляза, че до този момент не е чувал за огнище на вируса, което да е установено при персонал в нощно заведение. „Сега затворят нощните заведения, утре ще затворят и дневните. Като се затворят и те, ще се затворят и магазините за дрехи и обувки, защото хората нямат нужда от дрехи и обувки като са затворени. Лека по лека започва да се ограничава и с храненето. Това нещо ще се отрази на всички до момента, в който ще си кажем, че нещо не е кой знае както трябва. Тогава ще излязат 340 хил. на улицата, обезверени, и тогава ще питам кой какво ще ми обяснява в Тексас какви изследвания били правили”, заяви собственикът на нощно заведение.
Ливия НИНОВА
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Противоепидемиологичните мерки в oбщина Сандански се удължават до 15 ноември
Сандански. Противоепидемиологичните мерки в Община Сандански се удължават до 15 ноември. Това става ясно след заседание на Общинския оперативен щаб, предаде репортер на Радио „Фокус” – Пирин.От щаба припомнят, че мерките са следните: - отменят се всички общински мероприятия с масов характер на открито и закрито;- отменя се провеждането на организирани празнични събития на отк...
Медицински университет-Пловдив отправи призив към стажант-лекари и стажант-медиц...
Бисер Михайлов, областен управител на Благоевград: Търсим варианти как общопракт...
Д-р Калоян Калоянов, РЗИ – Благоевград: Болниците в Гоце Делчев, Сандански и Петрич са най-натоварени по отношение пациенти с COVID – 19
Благоевград. МБАЛ „Иван Скендеров” – Гоце Делчев и МБАЛ „Югозападна болница” – клон Петрич и клон Сандански са най-натоварени по отношение лечението на пациенти с COVID -19. Това каза пред журналисти д-р Калоян Калоянов, директор на Регионална здравна инспекция – Благоевград след заседание на Областния оперативен щаб, на което бе взето решение за затварянето на нощните заведения за 14 дни, предаде репортер на Радио „Фокус” – Пирин. „От няколко седмици сме в т.нар „червена зона”, като броя на заразените надхвърли 120 на 100 хил. души. Днес сме на четвърто място. По отношение болниците - най-натоварена е болницата в Гоце Делчев и МБАЛ „Югозапад болница”. В останалите обстановката е по-спокойна”, каза още д-р Калоянов. Той уточни, че в МБАЛ „Югозападна болница” – клон Петрич и клон Сандански има две свободни легла. Всеки момент ще се пуснат още 8. В МБАЛ „Иван Скендеров” – Гоце Делчев има 6 свободни легла. „Ситуацията е динамична. Постоянно се приемат, но и се изписват пациенти”, отбеляза директорът на РЗИ – Благоевград. Д-р Калоянов припомни, че до 30 ноември е прекратен плановия пример в болниците в Област Благоевград. Той добави, че според Заповед на министъра на здравеопазването във всяко едно лечебно заведение трябва да има обособени не по-малко от 10 % места за лечение на пациенти с коронавирус. Трябва да има и зони, в които пациенти със съмнения за COVID – 19, да изчакват своите резултати. Директорът на РЗИ – Благоевград коментира също, че в областта продължават засилените проверки във връзка с контрола за спазване на противоепидемиологичните мерки. До този момент са направени 396 проверки, при които са съставени 18 акта. Най-честите нарушения са свързани с неносене маски на закрито и неспазване на дистанция. Ливия НИНОВА
1043 са потвърдените случаи на коронавирус в България през изминалото денонощие
София. 37 562 са потвърдените случаи на коронавирус в България. Това сочат данни на Националната информационна система. Новите случаи за изминалото денонощие са 1043. 18 246 са активните случаи в страната. През изминалото денонощие са направени 7 094 теста, с което те стават общо 659 602. От медицинския персонал случаите на заразени са 1872, сред които има 680 лекари, 626 медицински сестри, 259 санитари и 41 фелдшери. 1 976 са случаите на хора с COVID-19, които са настанени в болнични заведения в страната, от които 138 са в интензивни отделения. Излекувани са 18 232 души, от които 130 за последното денонощие. Броят на починалите от инфекцията в България е 1 084, като през последното денонощие са починали 7 души. Хората, поставени под карантина, досега са общо 345 359 души, от тях към момента активни под карантина са 25 093 души.