Преглед на основните теми в старозагорския печат
Стара Загора. „Разбиха офиса на старозагорски предприемач, партиен дарител“ е водещо заглавие от страниците на вестник „Старозагорски новини“. Неизвестни лица са проникнали с взлом в офиса на строителния предприемач Любомир Корцанов от Стара Загора, който се оказа сред най-крупните дарители на партия "Движение ДА България" с еднократната вноска от 100 000 лв. за местните избори. Офисът се намира на партерния етаж на жилищна кооперация на улица "Васил Левски", преодоляна е била външната врата, която е с код за отключване, след което е била разпробита бравата на блиндираната врата, установи репортерска проверка. На входа и в коридора към офиса не е имало охранителни камери. Сигналът за проникването в "Левкион" ЕООД е бил подаден малко преди 9:00 часа от служители на фирмата. В същата сграда, но няколко етажа по-нависоко, е жилището на старозагорският областен управител Гергана Микова, която от журналисти разбра за обира. Крупното дарение е било направено на 11 ноември, а вписването в регистъра на Сметната палата е от 14 ноември. Собственикът на фирмата, 45-годишният Любомир Петров Корцанов, е записал, че те са приходи от търговска дейност. Той е едноличен собственик на общо 4 търговски дружества: "Левкион" ЕООД, "Спароток" ЕООД, "Светещи реклами" ЕООД и "Левкион - Любомир Корцанов" ЕТ. "На този етап собственикът на разбитото помещение не е заявил стойността на задигнатото, предстои да бъде образувано досъдебно производство, нашите специалисти все още работят на място", лаконично коментира директорът на ОД на МВР - Стара Загора, Стоян Стоянов.
Справка в регистъра на строителните компании показва, че за предходните две години (2018 и 2017) от "Левкион" са декларирали съответно 380 000 лв. и 780 000 лв. нетни приходи от дейността си. Преди време току-що завършилият тогава висшето си инженерно образование Любомир Корцанов е заявил пред старозагорски журналисти, че девизът му е "Тревата се огъва и под лекия полъх на вятъра, но издържа и на най-силната буря."
„Зам.-шеф на парламента стана посланик на библиотекарите“, пише още изданието. Почетното звание "посланик на библиотеките" получи зам.-председателят на НС Емил Христов, който за пореден път дари нови книги на Регионална библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора. Дарението е от 16 тома на обща стойност 500 лв., сред заглавията са биографиите на руския президент Владимир Путин, съпругата на президента Обама - Мишел, и на Ницше, "Илюзии" на Тило Сарацин и двата тома "Розата на Балканите" от проф. Иван Илчев. Отличието на Българската библиотечно-информационна асоциация съществува от 2013 година, сред неговите носители са няколко десетки радетели за каузата на българската книжовност, миналата пролет то бе връчено и на председателката на парламента Цвета Караянчева. От началото на тази година Регионална библиотека "Захарий Княжески" е връчила свидетелства за дарения на 141 души, над 1 000 са придобитите по този път заглавия, коментира директорът на културния институт Надежда Груева. Съществуващата вече 65 години старозагорска библиотека, където понастоящем работят 33 души, разполага с 430 000 единици: книги, периодични издания, CD, грамофонни плочи, географски карти и други. Над 2 000 са редките и ценни книги, отпечатани преди 1876 година или с автографи на авторите им, които се съхраняват в библиотечните фондове. Сред най-старите е "Разговорник греко - българский: За ония които желаят греческий язык, да се научат при когото и една кратка болгарска история приложи се" на Христаки Георгиев Павлович, издадена през 1835 г. в Белград. Томчето е било закупено от колекционер и може да се използва само в читалнята. Повечето от старопечатните издания са придобивани чрез дарения, само през последните пет-шест месеца са постъпили над 30 книги с автографи. В традиция се е превърнало след всяко представяне на новоизлязла книга тук, в хранилището, да постъпва бройка от нея, създадена е и уникална колекция, в която фигурират книгите на почти всички съвременни автори от Града на липите и региона, сред тях са и 14-те стихосбирки на поета Таньо Клисуров. Неотдавна библиотеката е попълнила фонда си с четири книги на един от българските журналисти - доайена Георги Пенчев, който в младостта си е работел в местния вестник "Септември".
„Решението на проблема с фалшивите болнични няма да дойде с промяна в осигурителната система“. Това е заяви пред „Старозагорски новини“ Стоян Панчев – икономист към Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП), по повод предложението първият ден от болничния да не бъде заплащан, което провокира обществено напрежение, остро противопоставяне между работодателски организации и синдикати и организирането на национални стачки и протести. Според Стоян Панчев тази мярка няма да спре практиката с фалшивите болнични. „Идеята с подобна широка стъпка да бъдат санкционирани конкретни нарушители за сметка на онези, които спазват правилата, няма да доведе до нищо положително. На практика ще станем свидетели на това как от болната глава прехвърляме проблема на здравата“, категоричен е икономистът от ЕКИП. Ще бъде ли улеснен бизнесът чувствително, ако спре да плаща този един ден? Кои са ефективните методи за справяне с растящия брой болнични? Защо досега не е въведена електронната здравна карта? Отговорите на тези въпроси четете в интервюто на медията ни със Стоян Панчев.
– Г-н Панчев, последната седмица у нас премина под знака на разнопосочни коментари, свързани с предложението първият ден от болничния да не бъде плащан, включително изненадващата реакция на премиера Борисов и отпора на синдикатите. Ще реши ли тази мярка проблема с фалшивите болнични листове?
– Според мен няма да го реши. Възможно е за извършителите на подобен тип нарушения да стане по-скъпо, но със сигурност това няма да спре практиката. Значим ефект с подобна мярка просто няма да бъде получен. Идеята с подобна широка стъпка да бъдат санкционирани конкретни нарушители, за сметка на онези, които спазват правилата, няма да доведе до нищо положително. На практика ще станем свидетели на това как от болната глава прехвърляме проблема на здравата.
– Много цифри бяха пуснати в публичното пространство за ползата от въвеждането на тази мярка. Ще се улесни ли бизнесът чувствително, ако той спре да плаща този един ден?
– Аз не мисля, че това ще има значим ефект. Много от цифрите са спекулативни и затова няма смисъл да им бъде обръщано внимание. Тук има един много интересен момент. Имаме определени работодатели, които се опитват да решат свой проблем чрез широкообхватни мерки. Т.е. ставаме свидетели на това как се ползва държавата за намиране на изход от вътрешнофирмени затруднения. Ако в една фирма не можем да осъществяваме ефективен контрол, то това не бива да става проблем на цялата система. В тази връзка на дневен ред стои и един друг въпрос. В момента всички ние като работници сме задължени да плащаме осигуровки. Никой не ни пита дали искаме да го оправим. За съжаление, правилата в тази осигурителна система започват да се променят в интерес на определени фирми или работодателски организации. На практика сме принудени да плащаме за нещо, а да получаваме по-лоши условия. Това е фундаментално нечестно. Ето защо ние от Експертния клуб по икономика и политика казваме, че правилата не бива да бъдат променяни за всички, когато искаме да намерим решение на проблема с фалшивите болнични листове при част от работещите.
– Г-н Панчев, кои обаче са ефективните методи за справяне с растящия брой болнични? Бюджетната сфера или частният сектор са в по-голяма степен потърпевши от подобна практика?
– Без всякакво съмнение от фалшивите болнични листове в най-голяма степен страда частният сектор. Що се отнася до решението на този сериозен проблем, според мен то трябва да бъде търсено в две посоки. Първата е да направим възможно свободното договаряне между работодатели и работници. Другата възможност пред цялата система е свързана с въвеждането на електронна здравна карта, която много хора наричат електронно здравеопазване. При това положение съвсем лесно би било за работодателя да вижда цялата картина от болнични, които негов служител взима. Т.е. тук казваме, че решението е във всяка една структура поотделно, а не с промяна или въвеждане на нови моменти в цялата осигурителна система.
– Отдавна в публичното пространство се говори за въвеждането на електронна здравна карта, но също толкова дълго почти нищо се случва в тази посока…
– Ако трябва да бъдем коректни, всяка година се предприемат фалшиви стъпки към осигуряването на електронно здравеопазване. Моето мнение е, че в сферата на здравеопазването има много сериозни интереси, които възпрепятстват въвеждането на подобна проследимост на харченията и дейността на болниците. Интересите са в посока на това подобна прозрачност да не бъде въведена.