Режисьорът Деян Прошев: За мен е голямо щастие, че точно в 75-ия юбилеен сезон на Държавна опера Варна съм тук и поставям „Ернани“
Режисьорът Деян Прошев и неговият асистент Георги Петрушевски пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за първата си среща с операта „Ернани“ на сцената на Държавна опера Варна в нейния юбилеен 75-ти сезон; за маестро Борислав Иванов, за постановъчния екип, сценографията и костюмите на художника Денис Иванов; за сложността на масовите сцени, изискванията към солистите и партията на Ернани, сякаш написана за Иван Момиров; за възможността варненската постановка да бъде видяна и на сцената на Националната опера и балет на РС Македония
Въпрос: Каква е поредната среща на Деян Прошев с екипа на Държавна опера Варна, този път за постановката на „Ернани“.
Деян Прошев: За мен е голямо щастие, че точно в 75-ия юбилеен сезон на Държавна опера Варна съм тук и поставям „Ернани“, както разбрах, това е четвърта постановка в историята на оперния театър. Спектакълът е посветен на маестро Борислав Иванов, когото много ценях и който за съжаление не е вече сред нас. На 2 август щеше да има рожден ден, да е светла паметта му.
Въпрос: В какво се състои сложността за режисьора на „Ернани“?
Деян Прошев: Сложността идва от многото масови сцени, които трябва да бъдат поставени красиво и да отразяват взаимоотношенията между героите. В „Ернани“ има любов, страст, омраза и чест. „Ернани“ е опера на честта с трагичен завършек за главния герой. Това е една от ранните опери на Верди, в която могат да се намерят сходни мотиви с „Набуко“ и „Травиата“. Често пъти композиторът доразвива своите мелодии в няколко произведения.
Георги Петрушевски – асистент режисьор: За мен е чест да съм асистент на режисьора Деян Прошев. Също така е предизвикателство да работя в „Ернани“ с маестро Григор Паликаров, с ансамбъла на Държавна опера Варна, нейните прекрасни солисти Иван Момиров, Деян Вачков, Пламен Димитров и с гостенката от Италия Сузана Бранкини. Силните страсти, които бушуват в „Ернани“, намират отражение в адекватната режисьорска интерпретация и това ме кара да очаквам една много успешна премиера. Радвам се, че това е първият ми ангажимент във Варна, който съвпада със 75-годишнината на Държавна опера Варна.
Въпрос: Какво се изисква от солистите на „Ернани“?
Деян Прошев: От солистите се изискват в еднаква степен сериозна вокална техника и ярко артистично превъплъщение. Присъствието на „Ернани“ в афиша на един оперен театър говори само по себе си за неговото високо ниво. Всички познаваме качествата на големия тенор Иван Момиров, който прави международна кариера, често се изявява и на сцената на Националната опера и балет на РС Македония. Той е много емоционален артист и ролята на Ернани много му подхожда, сякаш е написана за него. Аз съм правил много постановки с Иван Момиров в Скопие, а и тук във Варна всичките ми постановки също са с негово участие. Искам също да спомена постановъчния екип на „Ернани“ и специално художника Денис Иванов, който направи сценографията и проектира костюмите за солистите. Сценографията му е минималистична, но е много ефектна, публиката, сигурен съм, също ще я оцени. Чудесно работя с балетмайстора на Държавна опера Варна Светлана Тоншева, която е хореограф на постановката.
Въпрос: В Скопие играете ли „Ернани“?
Деян Прошев: Не, никога не сме поставяли „Ернани“ в Скопие. Затова изказвам моята голяма благодарност на директора на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова за поканата да поставя „Ернани“ във Варна. Вече обсъдих с нея възможността да покажем тази постановка и на сцената на Националната опера и балет на РС Македония. Вярвам, че ще се случи в най-скоро време.