Иво Маринов, ОП „Туризъм“: В София има голямо разноообразие от птици
Иво Маринов, директор на ОП „Туризъм“ при Столична община, в дневния блок "Добър ден, България" на Радио "Фокус".
Водещ: Столична община съвместно с Българското дружество за защита на птиците поставя 36 информационни табели за представяне на различни видове птици, които са характерни за района. Ще са разположени в парковете - Западен парк, Борисова градина, Южен парк, Въртопо и Аеро гара. Каква информация ще дават на посетителите питам Иво Маринов, директор на Общинско предприятие „Туризъм“!
Г-н Маринов, на какъв принцип са подбрани парковете в София, в които са поставят табелите?
Иво Маринов: Първо бих искал да кажа, че „Запознайте се с птиците на София“ е инициатива на Столична община в партньорство с Българското дружество за защита на птиците. Парковете трябва да са лесно достъпни, с висока посещаемост и естествено, богати на птици. Тъй като София е една от най-богатите на птици европейски столици, в която може да видите над 200 вида, подбрали сме пет парка, в които има три маршрута с 36 информационни табели.
Водещ: Каква информация съдържат табелите?
Иво Маринов: Табелите съдържат информация за видовете птици, които могат да бъдат наблюдавани, с какво да ги храним и любопитни факти за самите тях. Идеята е на база голямото богатство на птици в София, жителите и гостите на града да се запознаят с тях. Големият синигер е избран за птицата символ на София в онлайн конкурс, организиран от Българското дружество за защита на птиците през 2012 г. и той и символът на София сред птичето богатство. В София могат да бъдат наблюдавани различни птици, някои от тях са по-широко разпространение, но с повече търпение и внимание могат да бъдат видени и такива като зелен кълвач, горска зидарка, дългоопашат синигер, орехче, червеногръдка, чухал, керкенез и други.
Водещ: Какви грижи са се полагали за тях и досега, за всички тези над 200 вида птици в небето над София?
Иво Маринов: През годините са поставяни хранилки за птици, също така информация. Може би голяма част от софиянци, които посещават Южния парк, са видели големия жълт синигер – скулптурата, която е на централната алея в Южния парк. От там фактически тръгва маршрутът за наблюдение на птици. Като бих искал да кажа, че парковете, в които има маршрути, са Борисовата градина, с два маршрута – един за любители и един за изследователи. В Южния парк е един маршрут, който е комбинация за любители и изследователи, и Западният парк има пак два маршрута – за любители и изследователи, като всеки е с различна продължителност като дължина и като времетраене за обхождане. Само с информационна табела са паркът на летището и паркът „Въртопо“.
Водещ: Предвижда ли се поставянето на още подобни табели?
Иво Маринов: Да, имаме намерение да продължим тази инициатива, да бъдат обхванати още паркове на територията на Столична община, също така и да бъдат поддържани самите табели. Използвам случая да призова гражданите и гостите на София да опазват тези табели, да не ги чупят, защото те са в полза както на софиянци, така и гостите на града. Имаме инициатива през есента с училища, детски градини, които са в близост до тези паркове, да направим едни опознавателни турове за ученици до 4. клас и в четвърта група от детските градини.
Водещ: Как реагираха софиянци? Успяхте ли в тези първи дни, откакто са поставени, да получите обратна връзка?
Иво Маринов: Има интерес. Аз бих искал да кажа също, че днес вече финално ще бъдат поставени табелите и в Борисовата градина, а до петък ще е готова маркировката за съответните маршрути, която беше разработена в цветовете на големия синигер, със синьо и жълто. Така че освен информационните табели, самите маршрути ще бъдат маркирани по съответния начин за удобство на желаещите да наблюдават птиците, като те естествено трябва да проявят и търпение, и да опазват самите птици. Да не се доближават до гнездата, когато има малки, да не ги хранят с преработени храни, а само със сурови ядки и семки, които са слънчоглед, зърнени култури и т.н.
Водещ: Маршрутите ще бъдат готови, поставят се вече табелите, в началото на годината бяха поставени 50 броя къщички за птици в Южния парк. От есента споменахте и друга инициатива, свързана с малките членове на нашето общество, с децата. Какъв ще посъветвате гражданите, ако искат да се погрижат за някоя птица, да я хранят ли, с какво?
Иво Маринов: Това, което е много важно за опазването е гражданите и посетителите на парковете да наблюдават и снимат птиците, но да не ги плашат и да не ги притесняват. Да се хранят със суров слънчоглед или други сурови несолени семена и ядки и в никакъв случай да не се хранят с хляб и друга преработена храна. Също така не трябва да се доближават до гнездата на птиците, особено когато вътре има малки. И да стоим на разстояние от гнездата на птиците и да не вдигаме шум, естествено. Какво е нужно за наблюдение на птиците – естествено бинокъл, определител за птиците и търпение най-вече.
Водещ: Добре, и ако успеят да снимат някой синигер или друга птица, да пращат на focus@focus-news.net.
Иво Маринов: Да. Има много интересни птици. Примерно може да се наблюдава керкенез. При него е характерното, че при ловуване често застава на едно място във въздуха, треперейки с крилата като пеперуда – т.нар. ветреене. Това е много интересно и може да се види да прелита над парка или да ловува над откритите поляни. Също интересна птица е чухалът. Това е нашата най-малка сова, единствената, която отлита в Африка, за да прекара зимата там. Червеногръдката също е много интересна, също така и зелениката. Въобще, има много интересни птици, които могат да бъдат… А друга интересна птица, която също често се среща, това е горската зидарка, като при нея интересното е, че тя притежава рядка способност да ходи по стволовете на дърветата надолу с главата – това също е много интересно за наблюдаване.
Водещ: Има ли райони, разпределени над самия град, характерни за конкретна птица?
Иво Маринов: Примерно в Южния парк, където са езерата, там могат да бъдат наблюдавани водоплаващи птици. Като пример бих дал, много интересен вид, това е с популярното име водна кокошка. Там може да бъде наблюдавана. В Западния парк при малкото блато може да се видят водни кончета, блатни костенурки, гребенест тритон, както и птиците, обитаващи гората. Всеки парк си има своите характерни обитатели и всички те са интересни за посещение, наблюдение, за прекарване на свободното време и за придобиване на нови познания.
Милослава АНГЕЛОВА