Доц. Даниел Смилов: Големият шанс е да се състави отново правителство с първия мандат на „Продължаваме промяната“, ако това не се случи, преминаваме към нови избори
Доц. Даниел Смилов, преподавател в СУ, политолог и специалист по сравнително конституционно право, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”
Интервюто е дадено на 22.06, сряда, от 19.10 часа.
Водещ: В опасан от протести парламент народните представители гласуваха вота на недоверие към правителството на Кирил Петков. Пред сградата на Народното събрание е ситуиран протестът в подкрепа на правителството. Пред служебния вход на парламента е антиправителственият протест. Там са привържениците на ДПС, „Възраждане“, протестиращи срещу високите цени на горивата и превозвачи. Какво ще се случи след вота? Наш гост е доц. Даниел Смилов. Той е преподавател в Софийския университет, политолог и специалист по сравнително конституционно право. Какво се очаква да се случи на това инфарктно заседание на Народното събрание?
Даниел Смилов: Предполагам, че ще се гласува вота на недоверие. Има малко по-голяма вероятност той да мине, поне от моя гледна точка е така. Това са индикациите, които дават различните партии. Ако успеят да мобилизират всичките си ресурси. Виждаме, че даже г-н Пеевски е там, така че всички сили са на фронта, образно казано, и от тая гледна точка, може да се съберат и над 121 гласа за сваляне на практика на правителството. Интересният въпрос е, какво става след това. Мисля, че големият шанс е да се състави отново правителство с първия мандат на „Продължаваме промяната“. Ако това не се случи, преминаваме към нови избори.
Водещ: Какво ще се случи обаче с управлението на държавата, встрани от процедурите, доц. Смилов?
Даниел Смилов: Това е изключително лош вариант, много глупава ситуация, в която държава си причинява четвърти парламентарни избори в рамките горе-долу на година. Нищо не може да оправдае такъв тип, бих казал, безотговорно политическо поведение. Беше вкаран един вот на недоверие с причини, които до голяма степен са фалшиви. Голяма част от аргументите за икономиката, които чухме вчера, са фактически неверни и свързани с липсата на растеж, увеличаване на задължения. Това просто не е вярно. Българската икономика е в растеж, българският публичен дълг спада. Вярно е, че има инфлация, растеж на цените, но инфлация и растеж на цените има навсякъде в Европа. Това не е проблем, който ние можем да го решим, особено пък със смяна на правителството. Така че една правителствена криза в тоя момент нито решава някакъв икономически проблем, по-скоро би го задълбочила. А другият аргумент, който беше изтъкна за вота на недоверие – Македония, той пък съвсем се разпадна, тъй като стана ясно, че на практика правителството е успяло да подготви едно европейско предложение, което е абсолютно приемливо за България. И сега, поради общата политическа нестабилност ние не приемаме това предложение, което удовлетворява всичките ни досегашни претенции, като започнем от вписването на българите като държавотворен народ, та стигнем до речта на омразата. И изпадаме отново в една такава парадоксална ситуация, че получихме това, което искаме, но сега изглежда не го искаме достатъчно, за да го реализираме. Това е, тъжна гледка общо взето. И причиняваме си нещо, което беше абсолютно излишно, нещо неприятно, в никакъв случай не полезно от гледна точка на българските интереси.
Водещ: Доц. Смилов, докато вие говорихте, понеже казвате важни неща, съзнателно не ви прекъснах, но преди минути народните представители гласуваха – вотът е успешен, т.е. вотът минава със 123 „за“ и 116 „против“. Тази пропорция какво означава?
Даниел Смилов: Ами, това означава, че влизаме в тоя сценарий, който вече аз описах. Би трябвало сега да се завърти т.нар. парламентарна рулетка. Защо рулетка е друг въпрос.
Водещ: Хазарт ли е управлението на една държава?
Даниел Смилов: Да, общо взето може би пък правилно сме я кръстили с този хазартен термин. Но по моя преценка наистина най-голям шанс отново има „Продължаваме промяната“ да съставят ново правителство в тоя парламент и ако не успеят, поне от моя гледна точка изборите ще станат почти неизбежни. Чудеса, някакви екзотични разбирателства и т.н. биха могли да се случат, но е малко вероятно.
Водещ: Какви са факторите, които повлияха в тази криза, как се стигна до нея? Защото сега вече сме почти на ръба и на парламентарна криза.
Даниел Смилов: Факторите са много. Самата коалиция не беше особено стабилна с тия четири различни партии. Но ключовото е това, че една от тези четири партии измени на мандата си. „Има такъв народ“ – това беше партия, която три пъти влиза в парламента уж с идеята да изкара ДПС и ГЕРБ от властта, а всъщност и в трите парламента с дейността си някак си способстваше тяхното връщане. И апогеят на тяхната странна дейност е този вот на недоверие.
Водещ: Каква беше ролята на държавния глава? На практика той застана зад премиера и неговия заместник, но след това постепенно започна взаимното дистанциране – защо?
Даниел Смилов: В момента президентът беше една от страните, атакуващи правителството. Той беше директен участник в този процес по македонска линия. Пак казвам, тая атака отново се оказа фалшива. Всички тези приказки за евентуално предателство и т.н. накрая се оказаха кухи фрази. Но президентът стана активен участник в раздухването на тази атака срещу правителството. Сега дали е било координирано с останалите участници не знам, пък и не е толкова важно.
Водещ: Оттук нататък кое е важното, кои са рисковете пред България?
Даниел Смилов: Рисковете са пак да влезем в един цикъл от безсмислени избори. Хората казаха ясно миналата година, какво искат и това, че определени партии се отклоняват от мандата си, разбира се, не е хубаво, но това е, с което разполагаме. Политическата система – това е практическият разум на една политическа общност. В нашият практически разум явно има сериозни дефекти.
Водещ: Доц. Смилов, дали можем да очакваме правителство на „Продължаваме промяната“, но без Кирил Петков и Асен Василев? В каква конфигурация може да бъде техният следващ проект?
Даниел Смилов: Е, предполагам, че може да се мисли да речем за промяна на министър-председателя, но пък сега и без Асен Василев – не ми се струва, че те биха предприели такъв ход. Ще видим какво ще стане. Но не мисля, че от „Продължаваме промяната“ ще оттеглят най-силните си фигури. Някаква рокада на върха може да е възможна.
Водещ: Защо в българската политика трудно се намира диалог, трудно стигат до разговор политиците? Видяхме, че те не са успели да намерят диалог вътре в самата управленска коалиция, което на практика я взриви.
Даниел Смилов: Диалог може да се намери, когато има политически субекти, които действат на базата на принципни съображения. Аз не виждам принцип в действията на партия като „Има такъв народ“, например. Аз пак казвам – това е партия, избрана с една цел, която върши точно обратното в парламента. Какъв тип диалог би могъл да реши този проблем на липса на базова принципност. Така че наистина сте права, че диалог няма, но проблемът е още по-дълбок – че този диалог няма на какво да стъпи, защото като няма идеология, няма и принципност, остават личните интереси и приумици на един или друг лидер.
Водещ: Вие имахте наскоро публикувана статия, статия-предупреждение: какво я очаква България. Казвате: „България заслужава повече и би трябвало да се намери алтернатива на политическия примитивизъм“. Коя е тя?
Даниел Смилов: Да. Тая диагноза, за съжаление, се потвърждава. Вие виждате, голяма част от тези нови субекти, които възникват, и нови политически партии, те като че ли отчасти са и антисистемни, искат да разградят някаква част от политическата система. Един иска да маха партиите, друг – да управлява с референдум, трети ще ни вади от Европейския съюз и т.н. Общо взето тая тенденция за някакви примитивни форми на политическото, към които да се върнем, се оказва трайна и атрактивна. И това е нещото, с което българските политици трябва много внимателно да се справят, иначе ще се изправим пред една такава поредица от кризи на липса на управляемост. Защото основната опасност в момента е, че страната става неуправляема.
Водещ: Има ли опасност да се озовем от другата страна на новата Желязна завеса в Европа?
Даниел Смилов: Теоретична вероятност и от това, за съжаление, има. Все още, като гледам изследвания на базовите нагласи на българите, достатъчно мнозинства са твърдо проевропейски, но заиграването с тая карта продължава. Виждате веене на байраци, биене в гърдите и тиражиране на определено пропутинска пропаганда как вървят ръка за ръка. И в момента около парламента може да видите примери за това.
Водещ: Кои шансове пропусна кабинетът „Петков“? Бихте ли могли да ги назовете, така че следващият му аналог да не ги пропусне за пореден път, т.е. да се спъне в същите камъни?
Даниел Смилов: Трудно ми е сега да направя ретроспекция и да кажа коя е била тая грешка, която е обърнала каруцата. Според мен голямата грешка се оказа самата партия „Има такъв народ“. Тя беше като бомба със закъснител, заложена вътре в цялата структура. И от там дойдоха и неуспехите – да речем забавянето на съдебната реформа, забавянето на антикорупционните закони, смяната на ръководството на КПКОНПИ. Това бяха неща, които и отблъснаха част от избирателите. Това едно бъдещо правителство не би трябвало да допуска. Други грешки бяха тази нееднозначна позиция по отношение на помощта за Украйна. Там нещата някак си бяха стабилизирани, въпреки позицията на БСП. Тая криза беше по-скоро преодоляна. Но това също не даде добър облик на самата коалиция.
Водещ: Бихте ли се ангажирали с прогноза – ако не се състави в рамките на този парламент правителство, как би изглеждала картината на следващия или ни чака серия парламентарни избори?
Даниел Смилов: Не, няма причина да смятаме, че следващият парламент ще бъде по-лесен от този. Той също обещава да бъде доста фрагментиран. В него ще има и нови партии или стари партии с по-голяма тежест, част от които са абсолютно безполезни за съставяне на каквото и да било разумно управление. В тоя смисъл няма да е никак лесен парламент и това ми се струва, че е защитима към момента прогноза.
Цоня Събчева
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Доц. Даниел Смилов: Европа се управлява с коалиции, в които има комбинация както от лидерство, така и от способност за компромис
Доц. Даниел Смилов, преподавател в СУ, политолог и специалист по сравнително конституционно право, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”
Доц. Даниел Смилов: Ако Радев устои на изкушението да дели изпълнителната власт ...
Доц. Даниел Смилов: Не Европейски съвет трябва да бъде този, който води външната...
Доц. Даниел Смилов: Партиите отказаха да поемат отговорност, те вървят след настроенията, а не ги водят
Политологът доц. Даниел Смилов, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски“, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ Водещ: Защо почти всички партии се обединиха срещу зеления сертификат? как това решение ще повлия на предизборните нагласи? Темата ще коментираме с политолога доц. Даниел Смилов, който е и преподавател в Софийския университет. Здравейте. Даниел Смилов: Здравейте. Водещ: Сега, безспорно в тази ситуация всеки ще търси някакви политически дивиденти, кой ще успее? Даниел Смилов: Вижте, първото, което трябва да кажа, е, че сме в тъжна ситуация. Това е провал на политическото лидерство. Стигнахме дотук, защото всъщност политическите партии, тук това е валидно почти за всички, както и вие казахте, се отказаха да поемат отговорност. Те вървят след настроенията, не ги водят. И сега са в следната ситуация: нямаме избор. На практика изборът, до който е сведена ситуацията е между пълен локдаун, пълно затваряне, и въвеждане на зелен сертификат. Въпросът е, че за въвеждането на зелен сертификат, разбира се, е необходимо технологично време, което го няма, защото не беше взето решението навреме, през лятото, така че хората да имат възможност да се ваксинират. Това е, до което сме достигнали. Отговорността тук е колективна. Разбира се, най-голяма отговорност ще бъде понесена от служебното правителство и от партиите, които го подкрепят, и президента Радев – в крайна сметка това е негово правителство. Прави впечатление обаче, че и опозицията е изключително неконструктивна. Партии, като ГЕРБ, БСП веднага скочиха срещу зеления сертификат, което е такова дребно извличане на някакви дивиденти в електоралния процес. Ясно е, че без зелен сертификат ние няма как да се справим с КОВИД ситуацията. Просто в един или друг момент такова изискване трябва да се въведе. Отлагането му сега просто нищо няма да реши. По-добре все пак тази политика да бъде въведена и за месец-месец и нещо голяма част от българските граждани да се ваксинират. Водещ: Интересно е как партии, като ГЕРБ, като БСП, толкова бързо намериха обединителни линии и веднага побързаха да се обявят срещу мерките на служебния здравен министр и на кабинета като цяло. И на фона на това, че същите мерки ние виждаме в други европейски държави, като Франция например. Даниел Смилов: Да, всъщност, и аз съм изненадан от това. Моето обяснение е, че явно те имат много нисък експертен капацитет и капацитет да формират политика, която да води общественото мнение, която да не следва някакви такива мимолетни настроения. Защото вижте, опозицията на зеления сертификат е губеща кауза. Пак казвам, то няма друг път. Просто ние като общество по най-разумен начин трябва да се споразумеем и да организираме нещата за неговото въвеждане. Както и вие казахте, в Западна Европа вече КОВИД вече не е тази тежка криза, която беше – животът се нормализира, точно заради високия брой ваксинирани и заради използването на зеления сертификат. Така че това е пътят. Тези, които сега застават срещу въвеждането на зелен сертификат, най-малкото можем да ги определим като политически късогледи. Сега, може би ще извлекат някакви дивиденти на изборите, но и това не е сигурно, защото как биха реагирали тези партии, ако се стигне пък до пълен локдаун, който е в някакъв смисъл и неизбежно в ситуацията, или пък как биха реагирали, ако никакви мерки не се въведат и просто хора започнат да загиват по улиците, защото няма места в болниците? То това са алтернативите, които следват – не искам да звуча плашещо и трагично, но на фона на покачващите се числа общо взето това е картината. Водещ: В интерес на истината при всички варианти на взимане на решение в борбата срещу КОВИД-19 д-р Стойчо Кацаров щеше да понесе негативите. Виждаме в момента, че позициите на партиите са сформиране изцяло на база на това, че се намираме в предизборна кампания. Виждаме всеки ден протести, които много хора определят като политически протести. Виждаме едно силно поляризиране както при политиците, така и в обществото ни. Докъде ще стигне това, според вас, в тази кампания? Даниел Смилов: Вижте, протестите по принцип са политически инструмент – в това няма някаква особена изненада. Протестите са разделящи – това също не е толкова изненадващо. Сега, това, което трябва да кажем, са две неща. Първото е, че каузата на тези протести е проблематична. Защото наистина не сме изправени пред някакъв много луксозен избор – да избираме между мерки зелен сертификат и затваряне и нещо друго, което ще мине без ограничения. Нямаме такъв избор – избираме между зеления сертификат и пълно затваряне. Така че тези протести като отхвърлят зеления сертификат, всъщност, за какво са – за пълно затваряне на страната. Това ли искат? Тоест, каузата на този протест поради общата липса на политическо лидерство в страната е неясна и общо взето е сгрешена в посоката. В един момент това ще проличи, това ще се разгърне по време на кампанията, защото и ситуацията е динамична. Как тези протести ще повлияят на кампанията зависи от самите партии, как те се позиционират. Те избраха най-лесната гледна точка – да застанат всички срещу мерките и срещу служебното правителство, което в някакъв смисъл е лесна мишена и е малко като боксова круша. Сега, и това правителство има своята вина, защото ако Стойчо Кацаров беше поел отговорността и да речем в средата на лятото бе казал на хората, че посоката е към зелен сертификат и т.н., сега щяхме да сме в друга ситуация. Така че има за какво да се критикува и служебното правителство. Но пък в момента да убеждават хората и да им се внушава, че едва ли те имат някакъв друг избор, освен в дългосрочен план или средносрочен да се въведе зеленият сертификат, според мен, също е политическа илюзия. Така че пак се връщаме до този проблем за липсата на политическо лидерство и визия, и желанието на някакви партии да извлекат електорални дивиденти в предизборната ситуация. Водещ: Действащият президент Румен Радев ще бъде ли засегнат от всички тези процеси, които се случват, или по-скоро той ще извлече някакви дивиденти от тази ситуация? Даниел Смилов: По-скоро мисля, че това, което става, е негативно за него. Все пак когато страната се управлява със служебно правителство, ние де факто сме президентска република. Основните решения се вземат от служебното правителство, а то е пряко отговорно пред президента. Така че политическата отговорност се носи от него. Не виждам как това няма да се отрази по един или друг начин върху изборния резултат както на Румен Радев, така и на партиите, които го подкрепят. Сега, вярно е, че и опозицията с нищо не е показала, голяма част от нея поне, че има политически, заема такава позиция, която да я отличи от това, което прави самото правителство. Нямаме някаква ясна политическа алтернатива, която да формира опозицията. Това може да подпомогне малко Радев. Но все пак отговорността за това, което се развива през последните 6 месеца, е основно негова. Евелина БРАНИМИРОВА