Първан Симеонов: Опозицията подаде доста добра топка на „Продължаваме промяната“, а те добре я отиграват
Първан Симеонов, изп. директор на „Галъп интернешънъл болкан“, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“
Водещ: Протести, напрежение, ходене по домовете на политици – какво се случва? Анализ очакваме от социолога и директор на „Галъп интернешънъл“ Първан Симеонов.
Първан Симеонов: Случват се дебати по вот на недоверие, предстоящо гласуване, както се случва и изключително важно за България обсъждане на нейния огромен въпрос, наречен „Македония“ – въпрос на близо век и половина за България, който продължава да пали страстите и за който като че ли има някакво странно за мен очакване да се реши за два дни, при положение че не се е решил повече от век. Та това се случва. Нормално е в тази ситуация да имаме напрежение.
Водещ: Напрежението заради Македония ли идва или заради нещо друго? Защото останахме с впечатлението, че изтеглянето на „Има такъв народ“ от тази коалиция не беше само заради Македония.
Първан Симеонов: Е, разбира се, че едва ли е било само заради Македония. Но Македония е важна тема. Българските либерали много често пренебрегват тази тема и смятат, че тя е само предизборно използвана, прагматично покривало за някакви други теми и т.н. Това, между другото, не е много приятно да се слушат тези неща, защото те издават начина, по който мислят и част от говорителите им. Но това е отделна тема. Вижте, точно защото това предложение на французите е крачка напред, изглежда добро, точно затова в момента не бива да се бърза. Последното, което трябва да се прави в момента, е да се бърза, защото България, бързайки, може да претупа реални възможности, които се съдържат. Трябва първо да се види въпросния протокол, върху който ще е основата на всичко, трябва да се види ще има ли ясни политически гаранции, както Надежда Нейнски вчера отбеляза, политически гаранции, т.е. и България да участва в рамките на Съвета в отчитането на напредъка, а не само Комисията да отчита напредъка. Трябва да има по-ясна гаранция въобще за историческото наследство. От това, което аз съм чел, макар че не съм абсолютно убеден, че всеки от нас е чел някакви „финални версии“. Всичко това са отворени въпроси, които няма как да се решат с едно съвещание на комисията от днес за утре. Не дай си боже някой да си мисли, че може това да се направи за часове и после да се отиде на Съвет и да се рапортува „Да“. И ми се струва, че тук премиерът Петков постъпва по-скоро мъдро. Постъпва по-скоро мъдро, защото не виждам да бърза. Същото виждам тук у президента Радев. И това е хубаво, това сближаване на позициите. Що се отнася до Слави Трифонов, а и определени действия на президента Радев в последните месеци – имайте предвид, че те по-скоро според мен изглеждаха като предупреждения към министър-председателя. Нали знаете, в политиката от време на време има едни такива моменти, когато се казва „Виждам, че си на път да направиш грешка. Не я прави – виждам я“. Т.е. едни неща се казват, за да не се случат. Това превантивно действие в политиката е стандартно. Наречете ме наивник, но аз мисля, че и Трифонов, и Радев са искрени по тази тема и правят това искрено. Както впрочем Петков искрено вярва в другия подход, който обаче според мен в случая би бил леко наивен. Защото ако България започне сега, т.е. пусне Македония да почне преговори, без финализацията на тези безспорно добри стъпки, които френското предложение е дало, може да се окаже, че просто ще стане като в добрата стара поука: бързата работа – срам за майстора. Европейският съюз няма да свърши утре с един Съвет, надяваме се, така че нищо не оправдава въпросното бързане. И пак казвам, тук позициите по-скоро се сближават. По вота на недоверие обаче позициите не се сближават.
Водещ: Така е.
Първан Симеонов: И тук и по двете теми ми се струва, че Водещата роля ще бъде на Борисов. Сега по вота – той едва ли искаше да се стига до тук. Според мен Борисов искаше това правителство да продължава да управлява, защото всяко правителство в хода на мандата губи рейтинг и някак си по естествен път щеше да дойде може би пак ред на ГЕРБ. Борисов знае, че народът още не е готов да извика ГЕРБ на бис, много е рано. Освен това има доста горещи теми, които той би предпочел да са на главата на „Продължаваме промяната“, а не на неговата глава. Но след като Трифонов си издърпа килимчето, Борисов нямаше къде да ходи и послуша онези, които му казваха „Поискай вот на недоверие“. Сега този вот на недоверие, честно казано, ако Петков продължи с тази удивителна енергичност, може да се окаже и всъщност полза за правителството, защото ако то устои, всъщност се получава от дефекта ефект. Вотът на недоверие, един удържан вот на недоверие би му дал нова легитимност. А що се отнася до Македония, топката наистина сега е в Борисов. Аз чувам внимателно какво говори Петков. Петков не показва бързане. Чувам внимателно какво говори ДПС. ДПС също не показва бързане и доста мъдро казва „Предложението не е лошо, но не бива да се обсъжда толкова бързо“. Чувам Захариева какво казва. Тя същото казва. Но номерът е, че Борисов, доколкото мога да разбера неговите знаци, много държи и той да участва в намирането на някакво решение, което явно според него е… нали знаете, той обича да играе централните роли и освен това е някакъв начин да стопли отношенията със западните партньори и да излезе от карантината – нещо, което му е много важно. И тук Борисов трябва да избира дали западните партньори, или собствения си народ. Защото ако сега се претупа решението за Македония, няма сила на света, която да обясни, че това е било добро решение за България на българите. Българите окончателно ще презрат този политически елит в неговите разновидности и това е един чудесен подарък за всички екстремисти, които теглят България към Евразия. Така че топката е в полето на Борисов.
Водещ: Г-н Симеонов, ще устои ли според вас правителството? Въпрос на математика ли е само или на парламентарни трикове?
Първан Симеонов: Има и нова обществено-психологическа ситуация. Математиката и парламентарните трикове са ясни, това е нормално. Не казвам, че е красиво, даже никак не е красиво. И това, тия партийни трансфери, изобщо какво се прави, начинът, по който едни хора, да не навлизам в тези теми. Но има нова социално-психологическа атмосфера след махането на Минчев. Минчев беше харесван и е харесван и това беше грешка на опозиционните сили в парламента, защото създадоха нов кумир и подадоха доста добра топка на „Продължаваме промяната“. „Продължаваме промяната“, разбира се, знаят какво се прави в такива моменти. В такива моменти, особено в топло време, в началото на лятото в София – разбира се, че синя София, която обича да протестира на жълтите павета преди няколко години, е там. Това в екраните в цялата страна, макар че аз и вие знаем, че това не са някакви грамадни протести, но в телевизионните екрани в цялата останала част на страната изглежда гръмовно. И тук „Продължаваме промяната“ доста добре, чисто пиарски отиграват. Това създава нова психологическа ситуация, съчетана с традиционния за протестите на синя София морален патос, огромен морален такъв нравствен наратив, и това кара според мен много още депутати на Слави Трифонов да се чудят дали пък да не застанат от тази страна. И затова ви казвам, че подцениха енергичността, креативността на Петков, Василев, техните пиарски умения и т.н., защото ми се струва, че в това време, след свалянето на Минчев, „Продължаваме промяната“ като че ли върна малко инициативата. Иначе можеше просто да ги свалят без да свалят Минчев. А свалените „Продължаваме промяната“ нямаше да бъдат много привлекателни на едни следващи евентуални избори, защото знаете, че общественото мнение се движи след силните обикновено. Сега обратно – дадоха им, върнаха им малко от силата им. Да видим дали „Продължаваме промяната“ ще успеят да се възползват докрай.
Евелина БРАНИМИРОВА