Проф. Виолета Димитрова: Колкото по-рано бременната се ваксинира срещу COVID-19, толкова по-добре
Проф. д-р Виолета Димитрова, дм, е сред водещите български специалисти в областта на високорисковата бременност. Тя е началник на Клиниката по патология на бременността към университетската Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология „Майчин дом“ (СБАЛАГ „Майчин дом”). Въз основа на дългогодишния си професионален опит, в това число и в условията на пандемия от COVID-19, както и въз основа на данните от непрекъснато актуализиращата се научна литература, тя препоръчва ваксинацията за всички жени, включително бременните или планиращите да забременеят. Попитахме я защо ваксинацията е важна.
Въпрос: Може ли боледуването от COVID-19 да попречи на забременяването и как?
Проф. д-р Виолета Димитрова На първо място искам да кажа, че вижданията за много аспекти на заболяването се промениха с времето – напр. за това как протича то при бременните, води ли по-често до усложнения или не. В самото начало се смяташе, че COVID-19 не протича по-тежко при бременните и не води до повече усложнения. Натрупаните опит и данни от проучвания по целия свят обаче показват, че заболяването протича по-тежко при бременните. Освен това преболедуването е свързано с повече усложнения на самата бременност като преждевременно раждане, мъртво раждане, прееклампсия, по-висок процент цезарови сечения.
Относно това дали преболедуването може да попречи на бъдещо забременяване следва да се има предвид, че един от симптомите на т.нар. дълъг COVID (long COVID) при жените са менструалните нарушения. Поради това би могло теоретично да се допусне, че ако една жена има менструални нарушения като последствие от преболедуването, те могат да доведат до по-трудно забременяване.
Въпрос: Как протича COVID-19 при жени, които имат проблемна бременност?
Проф. д-р Виолета Димитрова Рисковата бременност, известна още като „патология на бременността”, е изключително широко понятие. Със сигурност се знае, че на първо място сред рисковите фактори за усложнения на COVID-19 по време на бременност са напредналата възраст, наднорменото тегло, наличието на диабет и хипертония (предшестващи бременността или индуцирани от нея), на астма и други заболявания на дихателната ситема. Периодът след 28-а седмица на бременността (т. нар. трети триместър) също е по-рисков, тъй като нарастващата бременна матка повдига диафрагмата, а това води до намален белодробен капацитет.
Многоплодната бременност също повдига допълнително диафрагмата и при нея могат да се очакват усложнения в по-голяма степен, при това – още преди началото на трети триместър. Проучвания от САЩ показват, че COVID-19 протича по-тежко при бременни от афро-американски и латино-американски произход. Така че доста рискови фактори, свързани не само с бременността, но и с болестни състояния, които я предшестват или съпътстват, имат значение. Не са малко и бременните жени, при които има повече от един рисков фактор, като при тях ваксинацията е особено препоръчителна.
Тежкото протичане на COVID-19 при бременните се изразява в по-честа необходимост от хоспитализация, по-често привеждане в интензивно отделение и по-честа нужда от подпомагане на дихателната функция, вкл. чрез изкуствена вентилация. От значение е и това, че за да може да се износи бременността, имунитетът при бременните е потиснат. Това води до по-тежко протичане на инфекциите по принцип, в това число – и на COVID-19. Освен това, дори нормалната бременност и послеродовият период повишават риска от тромбози и емболии, а те са присъщо усложнение на COVID-19.
Въпрос: Може ли боледуването от COVID-19 да доведе до патология на бременността? Имате ли такива случаи в Клиниката по патология на бременността в СБАЛАГ „Майчин дом“?
Проф. д-р Виолета Димитрова В нашата клиника не приемаме бременни с COVID-19 – за тях има специално създадено изолационно отделение към болницата. През изминалия пандемичен период през него преминаха много пациентки – както бременни, така и раждащи. Опитът до момента показа, че боледуването от коронавирусната инфекция по-често води до преждевременни раждания, мъртвораждания, прееклампсия, раждания с цезарово сечение.
Трудността в изясняването на проблемите, свързани с COVID-19, идва от това, че една част от носителките на вируса, са безсимптомни, те дори не разбират че го носят и разпространяват. При нас ги установяваме случайно, защото на всяка пациентка, която приемаме в болницата за лечение или операция, правим т.нар. бърз антигенен тест преди хоспитализацията независимо дали жената е бременна или не. Бременните и постъпващите за раждане с положителен бърз тест се хоспитализират в COVID-отделението. Същото се отнася и за гинекологичните спешни пациентки. При гинекологичните неспешни пациентки, хоспитализацията се отлага, докато инфекцията/карантината отмине и тестът им се негативира.
Въпрос: С какви усложнения е свързан дългият COVID-19 по време на патологичната бременност?
Проф. д-р Виолета Димитрова По начало дългият COVID (т.нар. long COVID) е по-чест при жените, тъй като при тях има по-изразено колебание в нивата на хормоните – както в рамките на отделните месеци, така и през отделните възрастови периоди. Подобна хормонална флуктуация при мъжете отсъства.
Терминът long-COVID включва продължаване на определени оплаквания над 8 седмици, след като е преминала острата фаза на заболяването. Описани са над 200 симптома на т.нар дълъг COVID, свързани с над 10 органи и системи. Сред тях са: загуба на мирис и на вкус, хронична умора, недостиг на въздух, нарушена концентрация, нарушен сън, безпокойство, депресия, болки в ставите, т.нар. „мозъчна мъгла“. Част от тези симптоми се срещат и при нормална бременност, поради което при бременните, прекарали COVID-19, е много трудно да се отдиференцира дали става въпрос за т.нар. дълъг COVID-19, или за симптоматика от страна на самата бременност.
Въпрос: Ваксините срещу COVID-19 могат ли да предпазят планиращите бременност жени от рисковете, с които е свързано заболяването?
Проф. д-р Виолета Димитрова Ваксините срещу COVID-19 са единственият начин жените, както и всички останали хора, да бъдат предпазени от заболяването. Ако настъпи заболяване въпреки ваксинацията, то протича много по-леко от обичайното и без усложнения. Ваксините предпазват и бременните, и небременните жени от всички потенциални усложнения, до които би довело преболедуването на COVID-19.
Въпрос: Има ли жени, при които ваксинацията срещу COVID-19 е противопоказана?
Проф. д-р Виолета Димитрова Това биха могли евентуално да бъдат жени, които са алергични към някои от съставките, съдържащи се във ваксината. Дори и те обаче биха могли да проведат подготовка с противоалергични препарати преди ваксинацията. Препоръките са същите като при останалите хора с алергии.
Много се промени и визията за ваксинацията. Първоначално, например, се дискутираше кога бременните могат да се ваксинират - в началото, в средата или в края на бременността, както и дали могат да се ваксинират жени, при които ще се провеждат процедури за асистирана репродукция (ин витро). Сега препоръките на редица професионални организации по света (национални и международни, от Европа и САЩ) са категорични за това, че жената може да се ваксинира във всеки един момент – когато планира бременност, когато ще се предприемат стъпки за асистирана репродукция, както и когато вече е настъпила бременност. Схемата на ваксинация не трябва да се променя от това, че жената е забременяла между отделните дози.
Въпрос: Коя ваксина е най-подходяща за приложение при жените с високорискова, патологична бременност?
Проф. д-р Виолета Димитрова Най-подходящи за бременни са т.нар. РНК ваксини. Няма разлика с каква търговска марка ще бъде ваксинирана една бременна жена, като подчертавам още веднъж, че самата бременност като такава прави жената високорискова за усложнено протичане на COVID-19 инфекцията. Колкото по-рано се ваксинира бременната, толкова по-добре, за да има време да изгради имунитет. Майчините антитела, изработени след ваксинация, могат да преминат през плацентата и да стигнат до плода. Така, чрез получените постваксинални антитела от майката, за известен период след раждането новороденото също ще бъде предпазено от инфекцията.
Важно е да намалим честотата на заболяването, а това трайно намаляване може да стане чрез ваксинация. Все повече мои пациенти споделят, че са се имунизирали. Тези, които след това прекарват заболяването, го преболедуват много леко.
Важно е също така спазването на прости мерки като социална дистанция, носене на маски, избягване на посещения и престой в места със струпване на хора и недобра вентилация, хигиена на ръцете (често миене, дезинфекциране с 60% спиртни разтвори), често хигиенизиране на повърхности, контактни с много хора (плотове, маси, дръжки на врати и др.). Тези на пръв поглед елементарни противоепидемични мерки имат голямо значение, защото въздушно-капковият път за възникване на COVID-19 инфекцията е водещ, но не единствен. От значение са и всички други механизми, които понякога пренебрегваме. Трябва да сме внимателни, защото ежедневно продължават да се диагностицират нови случаи, а това означава, че не сме се преборили с инфекцията. В Китай, например, периодично има бум на случаите с COVID-19 в отделни райони, в които се въвеждат ограничения. Затова не би трябвало да приспиваме вниманието си и да смятаме, че сме се справили с проблема.