Красимир Митов, НС „Защита“: Като сегашното обедняване в България не се е случвало от 1996-1997 г.
Красимир Митов, председател на Национален синдикат „Защита“, в интервю за дневния блок „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ във връзка с предстоящо протестно автошествие.
Водещ: Защо Националният синдикат „Защита“ организира протестно автошествие? Защо зловещо обеднява българският народ и какво може да се промени, за да се промени и стандартът на живот у нас? В студиото ни е Красимир Митов – председател на Национален синдикат „Защита“. Здравейте, добър ден.
Красимир Митов: Добър ден.
Водещ: Г-н Митов, да започнем от там – в колко часа, откъде?
Красимир Митов: Това е поредното мероприятие, което организира Националният синдикат „Защита“. То е против спекулата, която се вихри от година вече с цената на горивата, която води до неимоверно голяма инфлация. Събитието ще бъде на 12 май. Започва в 13.30 часа пред БНБ и ще се движи по набелязания маршрут. Разрешението, което сме поискали, евентуално ще получим – до 22.00 часа, за да може по някакъв начин управляващите да реагират и да разберат, че в момента има сериозен проблем. Още повече, че това автошествие ще бъде в подкрепа на излъганите медици, на които преди два месеца премиерът обеща щедри увеличения на заплатите, а към днешна дата не се случва. С оглед на нещата, които се случиха през този месец и половина, виждаме, че то просто няма да се случи. Виждаме, че това е поредната лъжа и измама. Ще излязат на протести земеделски производители, които също имат сериозни проблеми, което е създадено от Министерство на екологията и Министерство на земеделието, въпреки срещите. Засега няма решение на проблема. Ще търсим подкрепата на всички граждани, които в момента обедняват поради бездействието на това управление, което вече официално пети месец е на власт. А някои от тях са вече близо от една година.
Водещ: От 13.30, очаква се до 22.00 часа. Само в София ли на този етап?
Красимир Митов: На този етап е само в София.
Водещ: Какво очаквате? Пореден протест – бяхте ли чути при предишното недоволство?
Красимир Митов: Ние явно сме чувани, но не сме разбрани, защото правим непрекъснати срещи и министрите са абсолютно неподготвени. За да стигнем до тези срещи, сме изписали десетки писма с проблемите, търсим диалога, отиваш при въпросния министър – почти всички министерства сме обиколили по няколко пъти, той казва: „Слушам ви, вие по каква работа сте тук?“. Т.е. това означава, че той изобщо не е запознат с проблемите или не желае да се запознае. Но за най-голямо съжаление, министрите даже не са прочели тези писма. Показателен е и случаят, който стана с превозвачите, когато премиерът им каза: „В този кабинет аз казвам какво се прави, ако случайно нещо не ви харесва, вратата ви е отворена“. Сега той може да властва в този кабинет, но аз мисля, че на територията на Република България властват гражданите, които са ги избрали. Така че ние също казваме, че вратата им е отворена и колкото по-бързо си отидат, толкова по-бързо може би ще решим кризите, в които в момента България е изпаднала. Те не са една и две, те са енергийна, социална, здравна. Накъдето и да се обърнеш – криза. Такова обедняване в България не се е случвало от 1996-1997 г. и може би някои са били участници в това събитие преди 20 и няколко години. Вървим по този път и колкото по-навреме дадем сигнал, че нещата не вървят и се опитаме да променим нещата, толкова по-добре за цялата държава. Ако не, ни чака невероятно обедняване. Инфлацията в момента, която официално все още не е излязла за поредния месец – 12,5%, няма нищо общо с реалността. Само преди три дни, без да има абсолютно никаква причина, вдигнаха с 30% цената на хляба. Оправданията са, че щяло да скочи нещо – например газта някогаш, добре, ама тя и да скочи, те не правят хляб от газ. Тя е много малка част от себестойността на готовото изделие. И евентуално, когато скочи цената на газта, би трябвало хлябът да скочи с 2-3 стотинки, не с 60. Цената на олиото – два пъти, цената на горивата, електроенергията за промишлеността, която евентуално след това се плаща от крайния потребител, от гражданите, които купуват готовата продукция, е шест-седем пъти. „Козлодуй“ произвежда електроенергия на 60-70 лева и продават на „свободния пазар“ на 700 лева. Това е нито посилно за бизнеса, който става неконкурентоспособен, нито вече тези цени са посилни за българските граждани. Именно поради тази причина излизаме на този протест. Надявам се да бъдем чути. Но тези хора, за най-голямо съжаление, което имаше някаква надежда, че моделът, който ни управляваше допреди една година, ще бъде премахнат, напротив – те го надграждат. И виждаме във вчерашния ден, когато транспортните работници излязоха да протестират, те не бяха допуснати, въпреки разрешението от Столична голяма община.
Водещ: Превозвачите и днес продължават.
Красимир Митов: Ще добавя само още една лъжа от страна на Здравното министерство – че от една страна те няма да изпълнят това, което са обещали, т.е. ние ще го отстояваме обаче това нещо да се случи. И въпреки хвалбите колко е пълна хазната, парите, които се полагат на медиците в болниците за ковид, т.е. за месец март още държавата не е превела на Здравната каса и не са платени. Това трябваше да стане преди 20 дни.
Водещ: Все още не са платени тези за март?
Красимир Митов: Заплатите са платени, не са платени парите, които им се полагат за работа във вредни условия при ковид.
Водещ: Вие засягате различни сектори – от здравеопазване, през цените на енергията и горивата, до сектора „Земеделие“. Настояванията и критиката ви са насочени като цяло към правителството ли да разбирам?
Красимир Митов: Ами, то вече е като цяло.
Водещ: С кои министри сте провели срещи?
Красимир Митов: Като се започне с министър-председателя, който хвърли щедрите обещания и не изпълнява във връзка със здравеопазването, с изключение на вътрешния министър и на външния министър, с всички останали са направени срещи.
Водещ: Какво ви обещават?
Красимир Митов: Нищо. Добре, ще видим, ще работим по въпроса… Проблемите на гражданите за тях са нещо второстепенно. Т.е. те си имат някакви намерения, изпълняват някакви заръки – дали са външни, дали са техни, те са лоши. Тези хора нямат идея как могат да се справят с кризата и тези мерки, които в момента те предлагат… Първо, пет месеца и повече, откакто са на власт, кризата се задълбочава, те сега хвърлят някакви обещания, че това ще се случи евентуално с новата актуализация на бюджета. Да де, но хората една година обедняват, те отново някъде ни хвърлят напред в бъдещето. При тази инфлация това, което ще направят като компенсация, то ще бъде капка в морето.
Водещ: Експерти прогнозират, че инфлацията ще стигне 20%.
Красимир Митов: Тя отдавна е надминала 20%. Тези експерти, които излизат и прогнозират, те си пазят постовете и явно си чакат нещо от държавата. Така ще се опитват всячески да ограничат и омаловажат това, което се случва. Дадох ви два примера. Сега в края на краищата какво ще струва някаква подводница в голямата кошница нас не ни интересува. Ние наблюдаваме цените от т.нар. „малка кошница“, която ни промиват мозъка от 30 години, в която има около едни 50-60 продукта, които българинът ежедневно или през ден купува. Това е интересното и това наблюдаваме. Виждаме какво се случва с горивата – от 2 лева отидоха на 3 просто ей така, защото измислиха, че примерно някаква младежка организация създала паника и изпила бензина. Да, имаше някакъв рязък скок на цената на международния пазар – от 100 долара стана 135, само че след два дни цената се възстанови и в момента вървим покрай 102-103 долара цена за барел. Само че цената си остана и от месец и половина напротив, тя продължава да расте нагоре поради някакви прогнози на някой да се застрахова за две години напред. Но българските граждани кой ги застрахова за две години напред? Доходите в момента са замразени. Очаква се евентуално навсякъде, с оглед високата цена на горива, да има и безработица. Има индикации, че някой бизнес е пред затваряне, нищо добро не ни чака, така че българският гражданин няма кой да го компенсира. В парламента си се компенсират много бързо, вдигат си заплатите през три месеца, тяхното обкръжение, всички партийни назначения, където могат да ги изпратят на подходящи служби, го правят. И какво да очакваме примерно? Ето един пресен пример: когато никой не хакна, просто – извинявайте за грубия израз, но те гътнаха „Български пощи“. Ние от години се борим там, даваме сигнал, че „Български пощи“ рано или късно ще фалират, те казват „Няма проблем“. И в момента излезе, че Путин е виновен, че „Български пощи“ са пред фалит – той си няма друга работа в момента. Това означава близо 10 000 души ще отидат на улицата. Обещанията как с Плана за развитие някога, като дойдат пари, ние нещо ще направим – те вече миналия месец на 70% изплатиха заплатите, този месец не се знае дали изобщо ще платят заплати, загубен е 98% от пазарния дял. Оттук нататък какво ги очаква тези хора – борсата. Това, което се очаква да стане в Софийски градски транспорт – имаше катаклизми два месеца, този месец индикацията е, че няма пари за заплати, и те се готвят за протести. Така че тепърва лошите неща предстоят, за съжаление.
Водещ: Те вече са започнали. И като говорим с представители от различни сектори, споделят своите проблеми и как нещата не се оправят. Търсят съдействие, въпросът е чуват ли управляващите и запознати ли са с проблемите на различните сектори?
Красимир Митов: Онзи ден казаха на транспортния бранш „Вратата ви е отворена“.
Водещ: Вие бяхте ли на тази среща?
Красимир Митов: Не, аз на тази среща не съм бил, но понеже контактуваме с тях – ние излязохме с декларация в тяхна подкрепа. Сега освен това, което те си настояват чисто професионално, съвпадат две неща – за цената на горивата ние от години се борим, като преди три-четири седмици ние правихме автошествие протест в София. Плюс това след като видяхме какво става в Европа, реагираха французи, германци, т.е. намалиха акциза, за да може по някакъв начин да облекчат високите цени, ние направихме това предложение и то беше в рамките на 20%. Превозвачите го правят на 50%, защото те са получили информация от Европа, че това нещо може да се случи в рамките на тези 50%. Това е, което идва от Европа. За съжаление обаче нашите управляващи се оправдават и казват: „Не, не, Европа не ни разрешава“. Напротив, Европа разрешава, правят го всички европейски държави. Само обаче тези, явно може би правейки се на европейци, указанията им идват да спазват указанията на някой друг континент, а не на Европейския.
Водещ: Оттук нататък какви ще са действията ви? Смятате ли, че този път ще постигнете успех, ще се вземат мерки, ще бъдете чути, отново казвам, сред тези различни посоки, към които се опитвате да защитават интересите на различни сектори едновременно?
Красимир Митов: Надявам се за последен път да бъдем чути. Явно е, че досега нито чуват нас, нито чуват превозвачи, нито проблемите в тези сектори, които изброихме дотук. Явно е, че с протести от един, два, три часа тези хора няма да ни чуят. Но може би те не си дават сметка, че в момента, тръгвайки срещу всички, в един момент вероятността да обединят всички да излязат масово на улицата няма да бъде далече и тогава тяхната оставка е неизбежна и отиваме към нови избори. При този начин тези момчета, които действат с тоталитарни методи – вчера полицията не допусна протестиращите да влязат, ние започваме да имаме опасения, че примерно може абсолютно утре да се окаже същият натиск и върху протестиращите в центъра на София. Но не сме се уплашили досега, няма да се уплашим. Очакваме всякакви реакции от тях, но ние ще преследваме и ще отстояваме правата си. В противен случай ни чака 1997 г. Това не го желаем, така че… Гладът е над всичко. Ние винаги сме се борили за демокрация, за свобода и ще я отстояваме.
Милослава АНГЕЛОВА