Доц. Светослав Малинов: На нас ни трябва висока избирателна активност и силно правителство, а точно това нещо в момента не се очертава
Доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра „Политология“ на СУ „Св. Кл. Охридски“, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”
Водещ: Казусът Румен Радев-Кирил Петков юридически може да е решен до известна степен, но остават политическите въпроси. Едва ли шумът щеше да се вдигне толкова многостранно, ако историята в опит за омаловажаване не бе затрупана с лъжи, а държавният глава не бе се пробвал да влияе на Конституционния съд. Има ли основание за импийчмънт на президента Радев и как казусът Кирил Петков ще се отрази на изборите? Наш гост е доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра „Политология“ на СУ „Св. Кл. Охридски“, бивш евродепутат. Има ли основание за импийчмънт на президента Радев, доц. Малинов?
Светослав Малинов: Няма как да има импийчмънт, защото в момента няма инструментите за това. Няма кой, знаете каква е процедурата. В този смисъл ние оставаме с по-общия въпрос, но може би по-правилния – какви ще бъдат последствията, ще има ли демократична санкция на изборите за тези действия? Така бих преформулирал, ако позволите.
Водещ: Каква би могла да бъде демократичната санкция освен нисък вот за президента Радев?
Светослав Малинов: Да, няма друга. И обратното, ако хората не се впечатлят от това нарушение, то те просто дават много ясен отговор на решението на Конституционния съд. Те не казват на Конституционния съд, вие не сте прави, защото едва ли има разумен човек, който в момента ще започне да обяснява как Конституционният съд няма юридически аргументи. По-скоро правилното тълкуване, ако хората гласуват за Румен Радев и съответно за Кирил Петков, е, че тези факти не дискредитират съответните кандидати. Тези факти всъщност не намаляват доверието. И това трябва да се признае. В момента нещата са оставени най-общо казано в ръцете на избирателите. Няма други инструменти за санкция и избирателите могат да решат да не се впечатлят. Аз мисля, че между другото, че няма да се впечатлят много от това решение.
Водещ: Сред поддръжниците на господин Радев битува твърдението, че КС е използван като бухалка.
Светослав Малинов: Не са прави. Очевидно е, че КС нямаше ход. Аз съм от тези, които са имали възможност, мисля дори и при вас да коментират, че тези клаузи в Конституцията са нелепи, но те са в Конституцията. Те не са съобразени със съвременния начин на живот, с мобилността на българите, да не говорим изобщо на гражданите на ЕС по света. Това са неща, които са изключително нелепи, но те са останали в Конституцията, стоят там и в някакъв смисъл КС няма избор. КС неслучайно взе решението единодушно, почти единодушно, само с едно особено мнение относно допустимостта на жалбата, т.е. доста са различни конституционните съдии, те не са на нито една политическа партия. Били са с различни гласувания по доста спорни въпроси. Фактът, че те гласуват сега по този начин, означава, че те са наясно с фактите. Обърнете внимание обаче, никой няма да пита конституционните съдии какво мислят за политическите последствия, но така както са единодушни за фактите, така съм убеден, че конституционните съдии ще се различават за политическите изводи. Но те са конституционни съдии, а не политолози.
Водещ: Доц. Малинов, тази история нямаше да заеме такова голямо място и в кампанията, и в коментарите, и ако щете и в перспективите след изборите, ако не бе затрупана с много лъжи. От самото начало, в която тази история доби бял свят, тя бе засипана с лъжи от потърпевшите, стигна се дотам дори президентът да оказва давление на КС, че случаят бил вече неактуален. Ето това бе капката, която преля чашата на търпимостта. Не е ли така?
Светослав Малинов: Това си остава за негова сметка – на президента Радев. Аз откровено казано не съм следил реакциите на президента и на Кирил Петков откакто въпросът се повдигна ден за ден. Това, което усетих в един момент, е, че Кирил Петков заяви доста откровено - може и да съм бил канадски гражданин в определен период от време, но в момента не съм и честно да ви кажа, общо-взето, нали, сподели той – не е това най-важното. Вижте, това е комбинация между ценностно политическо съжаление и факти. Но окончателният арбитър може да бъде само българският избирател.
Водещ: За съжаление тази комбинация дойде, след като той наговори един куп лъжи, как той си е бил с ясното съзнание, че е български гражданин, че няма такова нещо, то бяха едни гражданства в средата на август, пък някакви писма пътуваха до Румъния и т.н. Сега стои въпросът, трябва ли господин Петков да се оттегли от политиката?
Светослав Малинов: Не, не. Той трябва да се оттегли от политиката, ако българските граждани не му дадат доверие. Не трябва да се оттегля от политиката под, така да го кажа, натискът, дошъл след решение на КС. Аз мисля, че това е ситуация, в която българските граждани ще дадат много ясен знак, как реагират на всичко това. Освен всичко друго, което тече в момента, няма да има български гражданин, който е решил да гласува за него, до преди този казус, който да не е информиран за това, което ние бяхме информирани последните дни. Ако тези български граждани, въпреки че разбират за какво става дума, пак гласуват за Кирил Петков, то ние трябва да признаем, че за тях неговата личност и способности са по-важни от факта на нарушението на Конституцията, извършена все пак от президента Радев. Същото важи и за президента Радев. Ние сме в ситуация, не забравяйте това, ситуация, в която нормалните механизми не могат да работят, особено за импийчмънт, ситуация, в която страстите са нажежени и в крайна сметка демократичният процес е в пълен ход. Най-лошото, което може да се случи на противниците на Кирил Петков, е той в момента да реши да се оттегли. Това ще предизвика много по-лоши реакции и ще говори много по-лошо за нашия политически процес, отколкото просто да отиде на избори и да бъде санкциониран там. Аз не съм от тези, които смятат, че трябва да останат ненаказани тези, които са нарушили Конституцията и са лъгали. Но въпросът за наказанието е друг: политиците трябва или да бъдат санкционирани от съда, или от избирателите. В края на краищата нарушението на Кирил Петков не е такова, че да получи осъдителна присъда, нали така?
Водещ: Какъв е изводът от тази история?
Светослав Малинов: Изводът е, че Кирил Петков е човек, който трябва да загуби част от доверието, което досега е имал. Същевременно у мен няма този конфликт дали да се доверя на тази личност и затова не мога да участвам истински в този дебат. Въпросът обаче е, че с ръка на сърцето трябва да призная, става дума за клаузи в Конституцията, в които дълбоко не вярвам. Но както е казано – добър или лош, законът трябва да се спазва. В този смисъл аз нямам никаква дилема. Дилемата е за хората, които безрезервно вярват на Румен Радев, на Кирил Петков, на новата партия. Нека те да се поизмъчат малко до изборите. В края на краищата никой не би могъл да ги съветва. Те сега ще научават фактите и ще взимат решение.
Водещ: Как ще се отрази случаят на изборите? И на крайните резултати?
Светослав Малинов: Някакво доверие ще бъде загубено, но не мисля че това ще стане темата на изборите. Защото все пак структурата на вота през последните месеци е друга: най-важното е дали ще можем да създадем правителство, най-важното е дали партиите, които са против предишния модел на управление от ГЕРБ и ДПС, дали тези партии най-после ще намерят начин да създадат стабилно мнозинство. В много голяма степен избирателите ще се ориентират по това. От тази гледна точка за парламентарните избори този казус няма да изиграе тази роля, която все пак противниците на промяната биха искали. Що се отнася до Румен Радев обаче аз мисля, че той все пак ще пострада повече по простата причина, че той е пряко отговорен и на него се пада тази тежест или бремето да е проверил за какво става дума. В края на краищата Кирил Петков прилича по-скоро на опортюнист, който се е възползвал, докато Румен Радев прилича на човек, който не е в състояние да проверява фактите, а след това се опитва наистина да оказва неправомерен натиск. Той е в по-тежка ситуация.
Водещ: Как ще се отрази на изборите вълната от ковид? Дали няма да бъдат отложени изборите при въвеждането на локдаун?
Светослав Малинов: Откровено казано не смея да мисля по този въпрос, но и аз както всички, следим данните. Като преподавател в Университета знам, че ние окончателно затворихме Университета. Затворихме го наистина, не само за лекции, изобщо за всякакви активности. Училищата също. Положението е много лошо, тягостно. И в този смисъл начинът, по който българските граждани ще преосмислят виновниците за тази криза, е в пъти по-важен от този конституционен казус, който пак казах, има основание и ще има някакво влияние, но много малко. А що се отнася до най-лошия вариант, ние да стигнем до изборния ден в състояние на пълен локдаун, просто не ми се мисли. Нека да си позволя да се надявам, че нещата ще се успокоят дотогава, но това е друга тема. Същевременно това е основната тема. Не ми се иска да се смесват, защото на фона на това, което става, на опасностите, които ни дебнат, не само като заразени, болни и отиващи си от този свят, а и като последици от нов локдаун, това нещо с двойното гражданство просто бледнее.
Водещ: Случаят с двойното гражданство е отявлен прецедент на нарушаване на Конституцията.
Светослав Малинов: Да, така е. Но както добре се знае или по би трябвало, често пъти нарушенията на Конституцията, първо не се разбират, не се осмислят, а и слава Богу, не винаги имат сериозни последствия. В случая аз се надявам последствията да са за доверието към Радев и Петков, честно казано обществото не е пострадало от тези действия.
Водещ: Доц. Малинов, какъв парламент ще видим, след като политическите партии, претендиращи за бъдещи негови членове, почти не водят кампания. Ние не чуваме нито ярки послания, нито дебати, няма сблъсък на идеи, търкалят се шаблони, които честно казано отблъскват?
Светослав Малинов: Такива ще бъдат всички избори, ако правим по 3-4 на година. Това са същите участници, които бяха и през април, и през август. Откъде да дойдат новите идеи? Те не са имали 2-3 или 4 г. пълен мандат да са в опозиция, да натрупат и нови символи, и нови критики, и нови политики. Естествено, че ще бъде приглушена кампанията, естествено, че ще бъдат нещата до болка повтаряни и откъде пък да дойдат нови хора? Между другото да не се правим на недоволни, има нови хора, цяла нова партия има.
Водещ: Нова партия има, чиито лидер обсъждахме досега.
Светослав Малинов: …но просто това са избори, които лично аз се надявам никога повече да не ни се случват. Същевременно аз най-много се моля да не попаднем в най-тежкия период или в пика на последната вълна или на поредната вълна и да не се получи срив на избирателната активност. Защото освен всичко друго, ние имаме нужда и от избирателна активност, която да легитимира новото правителство и доста радикалните и може би непопулярни мерки, които новото правителство ще трябва да взима. Ако то стои слабо, немощно, с 30% избирателна активност, тежко ни. Така че тези неща ме притесняват истински. И най-лошото е, че това е от този вид прогнози, които в много голяма степен е сигурно, че ще се сбъднат, въпросът е в каква степен. Дано да е в най-ниската степен. На нас ни трябва висока избирателна активност, силно правителство, а точно това нещо в момента не се очертава.
Водещ: Няма как да се очертае, доц. Малинов, нали за да има висока избирателна активност, трябва да има лидери, трябва да има хора, които да вдъхновят, за да я предизвикат. А то ги няма. Не е ли така?
Светослав Малинов: И това го има, но при всички положения и най-харизматичните лидери не биха могли да направят три или четири впечатляващи, привличащи вниманието, жизнени кампании. Аз все пак се надявам тук на здрав разум и търпение. Вдъхновение в тази кампания няма и не може да има.
Водещ: Тогава какво правителство очакваме да се получи? Сбор по някаква измислена формула?
Светослав Малинов: Не, тя формулата е същата, каквато трябваше да бъде и в предишните парламенти. Очакваме избирателите и техните избраници да влязат в малко по-здрав, разумен съюз и да се разбере, че понякога има желязна необходимост да се извършват определени политически действия. Тази желязна необходимост ни кара да правим неща, които не заслужават нито укор, нито похвала. А просто трябва да се свършат. Тогава ще дойде малко по-спокойна и разумна оценка на ситуацията. И ще се направят задължителните невдъхновяващи, но верни действия. И после ще дойде времето за нова вдъхновяваща кампания с нови идеи и нови лица. Дай Боже поне след две години.
Водещ: Вярвате ли в това, което казвате в момента, доц. Малинов?
Светослав Малинов: Обикновено, когато се прави политически анализ, всеки е изправен пред възможността да каже най-черният и най-лошият сценарий. Но понеже сме в предизборна кампания ние трябва да казваме и това, което трябва да се случи. Аз се придържам винаги към този вариант.
Водещ: Навремето ми разказваха как някога Данаил Крапчев, основател, собственик и гл. редактор на вестник „Зора“, когато е набирал нови журналисти, той ги е карал да пишат положителна критика или положителен анализ, защото казвал им е – отрицателните всички го умеем, ние сме българи, но положителните – почти никой. Така че това може би е валидно и за политическия анализ и за погледа към ситуацията?
Светослав Малинов: Има и още нещо в политиката – най-лесно можеш да сбъднеш лоши прогнози за своите лични дела, за делата на хората, които те засягат. Най-малкото може да не участваш в изборите, да не правиш нищо. В този смисъл винаги трябва да се поставят по-високи цели и наистина да се сочи някакъв път към тях. Това, което казах, е възможно. Не е сигурно, но е възможно и трябва да се работи за него.
Цоня Събчева
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Доц. Светослав Малинов: Направихме много грешки като избиратели, нашите политици също направиха грешки, нека сега благодарение на тези грешки да направим нещата както трябва
Доц. Светослав Малинов, ръководител на Катедрата по политология на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и бивш евродепутат, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”<...
Доц. Светослав Малинов: Румен Радев облекчи задачата на своята дясноцентристка а...
Доц. Светослав Малинов: Провалът да се формира редовно правителство е в основата...
Доц. Светослав Малинов: Никой от статуквото не можеше да дискредитира протестния вот по начина, по който го направи Слави Трифонов
Доц. Светослав Малинов, ръководител на катедрата по политология на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и бивш евродепутат, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България” Водещ: Продължаваме с темата на деня – изненадата на Слави Трифонов с нов кабинет, преди още да се обявят резултатите от изборите. Селекцията включва кадри на НДСВ, непопулярни лица, популярни такива, дама за отбраната от президентската администрация, социален министър по ромските въпроси, министър-председател – виден царист със спорна репутация. Ясни са и приоритетите, а сред тях е любопитно да видим такива като хеликоптери, астронавти, таблети и естествено най-любопитният – приватизацията на Българската банка за развитие. Остава обаче един основен въпрос – ще подкрепят ли партиите сюрприза на г-н Трифонов. Задавам го на доц. Светослав Малинов, ръководител на Катедрата по политология на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и бивш евродепутат. Изненада ли ви анонсът на г-н Трифонов за кабинет на партията „Има такъв народ“? Светослав Малинов: Да, определено. На практика ме изненада и по двете линии – и като съдържание, и като форма. Или ако искате, да кажем като процедура. Никога не съм очаквал, че може да се направи нещо толкова грубо и дискредитиращо на практика идеята за нов тип управление. Повтарям – нов тип, не нови хора, това е друга тема. Това е опит на практика да се имитира стила на Борисов. Това е много специфичен начин на политическо изнудване, който може би по-неопитните не могат да разпознаят, но аз го разпознавам. Това е начин да се наложи воля силово, със заплаха от бягство от отговорност. В тоя смисъл това в много голяма степен дискредитира иначе безспорния успех на партията на Трифонов и общо взето повишаването на резултата на т.нар. протестен вот. Това е много, много лош ход в началото на осмислянето на резултатите, не просто за началото на парламента, който предстои или за началото на каквито и да е преговори. Много лош знак. Казвам го като човек, който се е застъпвал за промените и е много важно да се знае от каква позиция се говори, защото никой не можеше да дискредитира от статуквото протестния вот по начина, по който го направи в рамките на първия ден след изборите Слави Трифонов. Водещ: Г-н Трифонов не приватизира ли протестния вот до степен, че измести анализа на резултатите от изборите, слабата активност и бледата, вяла предизборна кампания? Светослав Малинов: Откровено казано, за мен думата „приватизация“ не е еднозначно негативна, имайки предвид, че такъв е ходът на Слави Трифонов. Водещ: Можем да кажем и „не открадна ли“. Светослав Малинов: Ясно е, кой какво прави. Но аз разбирам – той се опитва на практика да се наложи. Той се опитва да каже: „Понеже съм най-големият, трябва да ме следвате“. Той по някакъв смисъл се опитва да изтръгне респект и да получи лидерство по този начин. Лидерството може да му даде, понеже те много обичат тази дума, само суверенът. Суверенът на практика не даде лидерство в тази ситуация, той просто посочи първи, втори, трети и четвърти. Нека да се върнем към собствената си, вече не толкова скромна парламентарна история. Не е имало досега победител с толкова малък брой гласове, с толкова нисък процент и с толкова малка парламентарна група. В тази ситуация първият, защото надявам се, че партията ИТН ще бъде първа, първият има първо задължение да осигури парламентарна подкрепа, защото просто с 25% от подадения вот – обърнете внимание, това не е вотът на всички български избиратели или на избирателните списъци – с 25% от 40% не може да се управлява от позиция на силата и лидерството. Просто суверенът не го даде на никого това нещо. Просто даде инициативата, даде първите ходове в ръцете на тази партия. А тя се държи, сякаш е близо до парламентарно мнозинство или го има. Това е много асиметрично поведение, сякаш несвързано с реалността. Освен ако в плановете на г-н Трифонов не влизат нови предсрочни избори и той се опитва да шантажира другите. Водещ: Въпросът е, дали другите партии ще се оставят на шантажа му, ще го подкрепят или ще се върви смело към следващи избори? Светослав Малинов: Това е много труден въпрос и той е наистина въпрос на партийна тактика. Аз обаче мога да си позволя – в случая като наблюдател, пристрастен наблюдател, но все пак наблюдател – да отбележа, сега да се обърнем и към съдържанието, че за министър-председател ни се предлага човек със сериозни качества на управленец, но с много ясна политическа ориентация. Той е част от две правителства, които бяха и двете отхвърлени категорично от българските избиратели. Второто правителство е на т.нар. Тройна коалиция, което се прочу със задкулисните си договорки, с противоконституционния си орган, наречен Конституционен съвет, който управляваше правителството и държавата, прочу се с това и трябва да си го припомним. Когато НДСВ се раздели или разцепи на две, с оглед на това дали да се продължи тази коалиция, или не, нашият нов кандидат за премиер категорично остана на страната на БСП, ДПС и разбира се НДСВ. Т.е. той е част от онова крило, което е било в най-най-най-добри, близки, интимни отношения с ДПС и БСП. Оставям настрана неговите качества и постижения в рамките на неговия ресор – административната реформа, където той се представи като добър управленец. Но тази политическа биография го прави абсолютно негоден за условията, които в момента имаме в страната – нови лица, разграждане на управленски модел между ГЕРБ и ДПС, отказ от колаборация със статуквото. Това, бих казал, от тази гледна точка е изключително лоша политическа кандидатура – все пак разбирате, че искам да отделя личните качества на г-н Василев от политическата му биография. Че това беше статукво преди това статукво, което е сега. Как може партия, която толкова се хвалеше с това, че ще бъде иновативна и ще предлага нови хора, накрая да излезе с кадри от Тройната коалиция? Кадри казвам – не е само г-н Василев. Но хайде за другите да не говорим. Водещ: Доц. Малинов, ходът на г-н Трифонов днес не минира ли и 46-ия парламент? Светослав Малинов: Надявам се… Водещ: Как ще работи този парламент при тази вече заявена даденост? Светослав Малинов: Надявам се, че ще намери начин да се продължи напред. Аз бях от тези, които приеха логиката да има бързи втори, така да се каже, избори, т.е. да има предсрочни бързи избори. Разбирах част от аргументите на ИТН и смятах, че трябва да се направи наистина усилие от всички нас да отидем втори път на избори, за да се види все пак накъде вървим, с идеята, че тези избори ще бъдат по-честни, по-истински, по-представителни от предишните. Донякъде, донякъде това се реализира като промяна в резултата, но ниската избирателна активност тежи на всички, които искахме предсрочни избори – трябва да го признаем. А това, което се получава сега, е – не дай Боже, ако е така – съзнателно отиване и тласкане на страната към трети избори. Това нещо трябва да бъде пресрещнато и да бъде обявено за безотговорно спрямо избирателите и спрямо страната от всички политически партии. Съжалявам много, но в момента Слави Трифонов – убеден съм, губи подкрепа сред хора, които са гласували за него, подкрепяли са го, разбирали са го. Никой не е очаквал такова поведение. Доколкото разбираме, той дори не е уведомил партньорите си, бъдещите, тези, които биха го подкрепили. Доколкото разбирам, никой не е бил уведомен и цялата тази работа вече започва наистина да замирисва на изключително лош ход. Аз все пак си запазвам някакви надежди, че ще се намери изход от ситуацията, но тя драстично се влоши, въпреки обнадеждаващите резултати. Водещ: Т.е. вие все пак смятате, че това е ход на г-н Трифонов, а не на политическа сценаристика? Светослав Малинов: Ако тръгнем да обсъждаме, кой би бил зад един такъв грешен ход и че всъщност този грешен ход не е грешен ход, а съзнателна провокация, тогава наистина отиваме към теория на конспирациите. Лошото на част от тези теории е, че те вероятно са свързани с реалност и с факти. В момента обаче, както се казва, иска ми се да вярвам, че това е тактическа грешка, която може да прерасне в стратегическа, но не искам да вярвам, че това е част от някакъв зловещ сценарий да се изопачи и подмени протестния вот и да се получи още на първия ден след тези успешни резултати напрежение между тези, които искрено искат промяна. Ще ми се да вярвам, че все пак става дума за неопитност, за грешки. Цоня Събчева