Старши комисар Йордан Рогачев, директор на ОДМВР – Пловдив: Пандемията се отрази на броя на регистрираните престъпления, но с това работата ни не намаля, дори напротив
Старши комисар Йордан Рогачев, директор на ОДМВР – Пловдив за работата на полицията през изминалата 2020 година, белязана с паднемията. Намаляла ли е престъпността в Пловдив и областта през годината и умеят ли пловдивчани да спазват наложени ограничения, всичко това в интервю за Радио „Фокус“- Пловдив.
Фокус: Г-н Рогачев, с какви чувства влизате в 2021 година и с какви очаквания?
Ст. комисар Йордан Рогачев: Най-сериозното предизвикателство пред органите на реда в Пловдив и в цялата област беше и си остава преодоляването на кризата с пандемията от появата на COVID 19. Това е един световен проблем, който ще продължи да ни вълнува и през настоящата година. Лично аз изпратих с тъга изминалата, защото през нея 12 мои колеги си отидоха без време от този свят и оставиха огромна празнина в своите семейства и сред колегите си.
Предизвикателствата ни като екип на ОД на МВР-Пловдив са много, но и през 2021 г. ще се грижим за осигуряването на добър обществен ред и сигурност. Освен, че оставаме в готовност да променяме своите ежедневни приоритети във връзка с това каква е динамиката сред заболелите, ще гарантираме спокойствието и сигурността на възрастните хора, жителите на малките населени места и подрастващите.
Фокус: Смятате ли, че пандемията се отрази на работата на ОДМВР? С какво се промени вашата работа?
Ст. комисар Йордан Рогачев: Живота и работата ни наложиха едно различно изпитание. Динамичната и трудна обстановка ни предизвика да проявим креативност, мобилност и гъвкавост, но като човек на реда и ръководител аз умея да поемам отговорност за взетите решения. Пандемията се отрази на броя на регистрираните престъпления, но с това работата на полицейските служители не намаля, дори напротив. Колегите бяха натоварени с множество задачи по контрола за спазването на протиоепидемичните мерки през пролетта и сега – дежурства по всички КПП, контрол за изпълнение на наложените карантини, за спазването на мерките на обществени места на открито и закрито. Едновременно с това униформени служители също попаднаха сред заразените с COVID 19, налагаше се бърза реорганизация на работата, за да не се прекъсне административното обслужване на гражданите. Редом с това дойдоха и протестите през лятото и началото на есента. Нашите момчета и момичета помагаха активно за охраната на обществения ред на колегите си в столицата и организираха охраната тук в Пловдив по време на протестни действия. Освен всичко изброено на нашите плещи лежи и опазването на обществения ред във всичките му направления, разследването и разкриване на престъпления, пътната безопасност. И през цялото време търсехме баланс- защитавайки живота и здравето на колегите и в същото време откликвайки на нуждите на обществото - да го предпазим от чисто човешки изкушения в условия на непрекъснато променящи се правила.
Фокус: Какво мислите, умеят ли пловдивчани и хората от областта да спазват наложени ограничения, да бъдат дисциплинирани? Какво показват резултатите от проверките , които правихте във връзка с ограниченията на разпространението на ковид-19?
Ст. комисар Йордан Рогачев: Жителите на Пловдив и областта, като цяло приемат и спазват наложените ограничения и мерки. Разбира се, в началото имаше и немалко изключения, но тук в Пловдив сме безкомпромисни. Полицията всява значителен респект, хората са по-стриктни в спазването на дистанция и носене на предпазни маски. Аз вярвам, че с течението на времето онези, които се сблъскват директно или косвено с вируса, разбират, че с него няма шега. Аз самия също бях заразен с коронавирус и от първо лице мога да заявя, че лечението е дълго, а понякога развоя на инфекцията е непредвидим.
Фокус: Какви резултати отчитате? Как се промени картината на престъпността в областта? Има ли неразкрити престъпления и много ли са те?
Ст. комисар Йордан Рогачев: Върху интензитета на работата ни съществено влияние оказаха въведената противоепидемична обстановка и засиления полицейски контрол. През изминалата година ОД на МВР Пловдив предприе широко мащабна акция със специализирани полицейски операции в малките и отдалечени населени места, които вече дават своя положителен резултат върху нивото на битовата престъпност. Само ще спомена, че ако през 2019 година регистрираните престъпления на територията, която обслужваме, са били 7 303, то през изминалата година те са 7 204 броя. Отчитаме намаление и висока разкриваемост при почти всички типове престъпления. Нямаме неразкрити тежки престъпления против личността.
Поставили сме си за цел със засилено полицейско присъствие в малките населени места през настоящата година да гарантираме спокойствието и сигурността на хората, които живеят сами и далече от големия град.
Фокус: А намаляха ли катастрофите, както и нарушителите на Закона за движение по пътищата? Знаем, че Пловдив държеше челни позиции в това отношение.
Ст. комисар Йордан Рогачев: Сред основните приоритети в работата ни през следващата година ще остане засиления контрол по пътищата, с който целим да запазим човешкия живот. По брой извършени нарушения пловдивчани водят в статистиката. Според данни на сектор „Пътна полиция“ през изминалата година на територията на областта са съставени повече от 140 000 фиша, на обща стойност 21.5 млн лв., а това говори за една не добра дисциплинираност от страна на водачите на пътя, което ни прави наистина първи в страната по установени нарушения.
Фокус: Г-н Рогачев, знаем, че през изминалата година осъществихте доста операции по линия на наркоразпространение сред подрастващите, имаше няколко акции пред пловдивски училища. Намаляха ли наркодилърите, каква е картината сега по отношение на предлагането на дрога сред подрастващите?
Ст. комисар Йордан Рогачев: Тук много активно си взаимодействаме с прокуратурата в Пловдив и Специализираната прокуратура в София. Резултатите от спецоперациите по линия „Наркотици“ и „Атидрога“ сред подрастващите сочат, че през изминалата година сме образували 735 досъдебни производства, а задържаните лица са 810, а 26 от престъпленията са извършени от непълнолетни лица. Веднага щом учениците се върнат присъствено в час отново ще възобновим проверките в районите на училищата.
Фокус: А какви са резултатите ви по отношение на битовата и икономическа престъпност? Много ли са неразкритите престъпления?
Ст. комисар Йордан Рогачев: Дирекцията в Пловдив има доста успехи в противодействието на битовата и икономическата престъпност. Отчитаме изключително успешни реализации против нелегалното производство и търговия с акцизни стоки. През изминалата година бяха разбити множество нелегални фабрики за преработка, производство или складиране на тютюневи изделия без бандерол.
Фокус: Кое ще бъде най-важно за вас през тази година?
Ст. комисар Йордан Рогачев: Наша основна цел е да продължаваме да правим Пловдивска област спокойна за живеене и работа, с ниско ниво на престъпност и да повишаваме доверието на хората към нас. В същото време е необходимо да продължим стриктно да спазваме препоръките и решенията на здравните власти, за да гарантираме здравето и живота на себе си, на своите близки и приятели. В заключение ще кажа, че и през тази година служителите на реда ще бъдат там, където тяхното присъствие е най-необходимо.
Пожелавам си да успеем да се съхраним живи, здрави, да станем по-добри и да се научим да си помагаме повече.
На всички служители на Областната дирекция и на членовете на семействата им желая да са здрави, с непоклатима вяра и силен дух, да се подкрепят в трудностите и да не изневеряват на принципите си! С обединени усилия ще се справим с всяко предизвикателство.
Цветана ТОНЧЕВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Старши комисар Валери Йорданов за сблъсъците по време на днешните протести
Старши комисар Валери Йорданов – директор на СДВР, в интервю за извънредната емисия на бТВ
Водещ: Сега включваме старши комисар Валери Йорданов от СДВР, от когото се надяваме да разбе...
Старши комисар Валери Йорданов: Около 40% разкриваемост на престъпленията отчита...
Старши комисар Валери Йорданов: 33-годишен, криминално проявен, е задържан за тр...
Старши комисар Валери Йорданов, СДВР: Призовавам феновете на „Левски” и на ЦСКА да се наслаждават на спортната игра и да няма ескалиране на напрежението
Директорът на СДВР старши комисар Валери Йорданов в интервю за Агенция „Фокус”. Фокус: Комисар Йорданов, какви са тенденциите през последните години – забелязвате ли в СДВР някакво разрастване на футболното хулиганство? Валери Йорданов: По принцип има увеличение на тези прояви около спортните мероприятия – главно преди и след провеждането на футболни мачове. Хулигански прояви понякога има и около други спортни събития – при волейболни и баскетболни мачове. Предимно противопоставянията са между феновете на „Левски” и на ЦСКА. Ние се стремим в зародиш да ги неутрализираме тези прояви. Фокус: Как по точно в зародиш се стремите да ги неутрализирате – с разговори с шефовете на агитките ли? Валери Йорданов: Най-вече с превенция, като това включва и разговори с ръководителите на феновете, които в повечето случаи се дистанцират от тези вандалски изпълнения. Става дума за т.нар. ултраси от феновете, които са по-агресивни в подкрепата на своите отбори. Фокус: Колко са те на брой за района на София, имате ли някаква ориентировъчна статистика? Валери Йорданов: Ориентировъчно те са около стотина – говорим за по-твърдите, по-агресивните фенове. Освен това при констатиране на такива престъпления в някои от случаите, имаме и издадени и такива присъди с глоби за забрана за посещение на спортни мероприятия, а това е свързано с превенцията, която се опитваме да осъществим. Фокус: Има ли жени сред тези по-агресивни фенове? Валери Йорданов: Не бих разделял жените от мъжете в случая. Да, има и жени. Фокус: Последните законодателни мерки бяха свързани с ограничаването на внасяните опасни предмети по стадионите. Има ли нужда от още промени в законодателството според вас? Валери Йорданов: Мисля, че законодателните промени, които бяха направени през последните години, са достатъчни. Тук въпросът опира главно до възпитанието, както и до превенцията, с оглед на това да бъдат санкционирани тези нарушители, които бъдат оставени. Иначе законодателна инициатива в случая едва ли би помогнала, понеже в законът го има. Фокус: Какви са най-честите щети, които се нанасят от тези хора – в какви размери, кои плаща за тях в крайна сметка? Валери Йорданов: В крайна сметка плаща народът, тъй като Столична община има нелеката задача по възстановяването на щетите. Говорим за счупени или запалени кофи за боклук, има и щети, които се нанасят на градския транспорт – там също съсредоточаваме наблюдението си за предотвратяването на такива вандалски изпълнения. Фокус: Срещата тази вечер между „Левски” и ЦСКА ще бъде охранявана от приблизително 1500 полицаи. Това наистина е един огромен полицейски ресурс, който се влага. Валери Йорданов: Така е, но пък ние трябва да предприемем мерки. В тази бройка са включени колеги, които са от страната, от другите областни дирекции, от СДВР, от „Охранителна полиция”. Има сили и на жандармерията, както и технически средства – две водометни машини, като целта е да не се допускат такива прояви. Фокус: През годините „Вечното дерби” е предизвиквало най-много такива инциденти. Има ли други подобни тенденции – вие споменахме волейболни мачове? Валери Йорданов: Там тези инциденти са в много по-малки размери. Тези фенове, които ходят редовно на спортни мероприятия и поддържат своите клубове – основно „Левски” и ЦСКА, се опитват и на други спортни мероприятия да прокарат такава агресия. Фокус: Може ли да се каже, че хулиганските прояви са умишлено, задължително, за да се подчертае противопоставянето между феновете, агитките? Валери Йорданов: Не бих казал, че е задължително и е с умисъл, защото психологията на тълпата е много специфична като явление. Една, дори и незначителна в някои случаи, постъпка може да предизвика агресия у хората. Фокус: По отношение на алкохола – кой какъв фактор е? Валери Йорданов: Алкохолът играе своята роля, какво и употребата на наркотични вещества. Фокус: Знаем, че такива хора не трябва да бъдат допускани на стадиона. Валери Йорданов: Така е, това е и целта на КПП-тата, които се изграждат, за да не се допускат лица в нетрезво състояние да не се допускат на такива спортни мероприятия, както и внасянето на алкохол. Фокус: Дрегери няма на КПП-тата, просто полицаите са бдителни? Валери Йорданов: Засега поне няма. Фокус: Пиратките също са забранени на стадиона, но сме виждали как гърмят по време на мач. Валери Йорданов: За съжаление е имало и такива случаи, когато успяват да се промъкнат през охраната, затова и засилваме сигурността при пропускателния режим, за да сведем до минимум този риск – тяхното внасяне. Фокус: До колко часа ще охраняват полицаите тази вечер? Валери Йорданов: Тази вечер след приключване на футболната среща, докато феновете не се оттеглят, полицаите ще останат на своите постове. Бих искал да призова феновете, които посещават такива спортни мероприятия, да се наслаждават на спортната игра, а не да се получава ескалиране на напрежението, защото в крайна сметка тези щети, които се нанасят са от техните джобове и от джобовете на техните родители. Освен това, ако се върнем назад във времето, е имало случаи, в които са били ранявани хора, включително е имало и смъртни случаи. Не бих искал това да се допуска и да говорим след това какво е трябвало да се направи. В крайна сметка това е въпрос и на възпитание. Галина ДИМОВА