RADIO PRESS СЛУШАЙ
ОНЛАЙН
RADIO
RADIO PRESS
СЛУШАЙ
ОНЛАЙН
EN
  • Институции
  • Политика
  • Икономика
  • Здравеопазване
  • Сигурност
  • Общество
  • Страната
  • Международни новини
  • Спорт
  • Родолюбие
  • Интересно
  • Трафик
  • Времето
  • Мнение
НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ НОВИНИ ДО 03:34
2021-01-26 19:13:47

Цвета Караянчева: Преди две години загуб...

26 Януари 2021 | 19:13
2021-01-26 20:18:47

Росен Йорданов, социален психолог: Следв...

26 Януари 2021 | 20:18
2021-01-26 21:14:36

БЧК стартира информационна кампания за C...

26 Януари 2021 | 21:14
2021-01-26 18:58:55

Оранжев код за силен вятър и снеговалеж ...

26 Януари 2021 | 18:58
2021-01-26 19:14:26

„Во Центар“ (РСМ): Сърбия договори с гър...

26 Януари 2021 | 19:14
2021-01-26 19:40:27

Четирима души са пострадали при катастро...

26 Януари 2021 | 19:40
2021-01-26 19:45:26

Министър Костадин Ангелов издаде три зап...

26 Януари 2021 | 19:45
2021-01-26 18:52:10

Ще бъде построен нов мост над река Бошул...

26 Януари 2021 | 18:52
2021-01-26 20:57:09

РИА Новости: Путин и Байдън са говорили ...

26 Януари 2021 | 20:57
2021-01-26 21:33:12

„Коммерсанть“: Премиерът на Италия подад...

26 Януари 2021 | 21:33
2021-01-26 21:00:12

НИМХ: Утре валежите ще отслабнат, след о...

26 Януари 2021 | 21:00
2021-01-26 21:28:11

32 учебни заведения са кандидатствали по...

26 Януари 2021 | 21:28

Мнение

Ваня Нушева: Гласуването по пощата на българите в чужбина може да бъде реализирано

12 Януари 2021 | 15:00 | Радио „Фокус“
Ваня Нушева: Гласуването по пощата на българите в чужбина може да бъде реализирано
Снимка: АФП

Ваня Нушева, член на Асоциация „Прозрачност без граници“ и преподавател по Избирателни системи и изборна администрация към СУ "Св. Климент Охридски", в интервю за предаването „Добър ден, България“.

Водещ: Изборни предложения на килограм – реални и не чак толкова. Така можем да обобщим мненията изразени от представители на различни политически сили по време на серията консултации с президента за предстоящите парламентарни избори.
Г-жо Нушева, да започнем с предложението за гласуване по пощата. Възможно ли е да се случи това? Има ли администрацията капацитет, за да се организира такъв вот?
Ваня Нушева: Гласуването по пощата за българите в чужбина е опция, която може да бъде реализирана все още, на този етап. Причините са, че българските избиратели, живеещи в чужбина, се съобразяват с различен тип противоепидемични мерки, които могат да затруднят пристигането им в консулството или дипломатическото представителство, и по този начин да се възпрепятства правото им на участие в изборния процес. Има технологична възможност. Необходима е регистрация, тоест, подаване на заявление за гласуване по пощата, получаване на бюлетина от консулството и потенциално връщане на бюлетината отново в консулството или дипломатическото представителство на страната в чужбина. Съответно по дипломатическата поща да бъде изпратен пакетът, който са получили. Ето това е един примерен вариант, който дава възможност да се гласува по пощата за българите в чужбина. А все още това е възможно, не е неизпълнимо предложение.
Водещ: Доста чувствителна обаче тема от гледна точка на оспорването на изборните резултати в Америка, където това е утвърдена практика.
Ваня Нушева: Не трябва да има подобни асоциации. Гласуването по пощата в последните няколко месеца беше реализирано и в няколко други демократични държави. Не трябва да забравяме например гласуването на местни избори в Австрия, което се проведе по един изключително адекватен и подходящ начин за жителите на тази страна и за гражданите, които имаха право на подобен избор. Не трябва да забравяме например, че Франция също прилага подобна процедура в гласуване за национални избори, като отново трябва да подчертаем, право имат тези, които не живеят в страната, именно гражданите, живеещи в отвъдморските територии. Така че преки асоциации с гласуването по пощата в САЩ не бива да се прави. Не бива да се прави, защото там съществуваха и спекулации по отношение на начина, по който изобщо е организиран изборният процес. Много политически фракции бяха ангажирани в този процес. Това е по отношение на гласуването на българите в чужбина. Подобна регламентация освен, че би осъществила конституционното право на глас, съответства и на международните стандарти. На международните стандарти на Съвета на Европа също можем да се позовем, където се посочва, че гласуване, дистанционно гласуване би следвало да се осигури не за всички граждани, а за тези, които са поставени във физическа невъзможност да отидат до избирателните секции и при осигуреност на каналите за изпращане на тези писма. В случая примерът, който дадох с дипломатическата поща, дава достатъчно адекватен отговор на въпросите, които възникват.
По малко по-различен начин стои въпросът с гласуването на карантинираните лица в страната. Бяха пропуснати важни срокове, беше пропуснато време, което позволяваше да бъде реализирана тази опция в страната. Мисля, че към настоящия етап става все по-трудно да се мисли за подобна опция, но тук е и мястото на представителите на Централната избирателната комисия, тези, които са пряко ангажирани с изборния процес, за да дадат своите предложения. Знаете, че бяха обсъдени няколко варианта. Например гласуване с подвижни урни, определяне на определени часови пояс. Идеята за гласуване в 2 дни бе предложена за пореден път и с висока степен на категоричност може да се твърди, че не е удачно решение. Ние имаме редица други проблеми в изборния процес, като контролиран вот, купуване на гласове, недоверие към секционните комисии или към ролята на тези структури. Така че оставането на изборните книжа цяло денонощие след първия ден може да създаде повече проблеми, отколкото адекватни решения.
Водещ: АБВ, които лансират тази идея, предлагат да има видеонаблюдение на самите избирателни секции.
Ваня Нушева: Да, това е още една друга идея, която много внимателно трябва да се разгледа. Тази практика се прилага в Азербайджан. И представители на други политически партии, които са наблюдавали изборния процес в Азербайджан преди години, предлагаха тази идея. Аз мисля, че трябва с много сериозна степен на критичност да подходим към подобна идея преди да я реализираме, да огледаме плюсовете и минусите. А причините, отново подчертавам, контролираният вот, натискът върху избирателите са един проблем, с който българското общество се сблъсква по време на изборите през последните години. Възниква въпросът по какъв начин ще бъде организирано подобно видеонаблюдение. Избирателите могат ли да имат увереност, че някой няма да използва подобно видеонаблюдение като инструмент за натиск и въздействие върху избирателите. Това са нерешени въпроси. А що се отнася до излъчването на една платформа, тук възникват технологични въпроси. възможно ли е 11 500 секции едновременно да излъчват видеосигнал към сайта на ЦИК, технологично възможно ли е този сайт да понесе огромен масив от информация, и да не се окаже всъщност, че ефектът, който искаме да постигнем – повече публичност на тази част от процеса, да се превърне в дефект. Ако се срине сайта на ЦИК или платформата, какво правим в този момент? Трябва да се мислят внимателно предложенията, които се дават. В тази връзка мисля, че децентрализиране на възможността за излъчване, тоест, всички наблюдатели, застъпници на партиите да имат възможност да излъчват чрез собствените си телефони със сигурност би осигурило тяхното право да наблюдават процеса и да осигуряват публичност на този процес. Трябва много внимателно да се обсъдят тези варианти.
Водещ: За вас кои са най-големите притеснения от гледна точка на факта, че това ще бъдат избори по време на епидемия?
Ваня Нушева: Мисля, че самото гласуване на избирателите в секциите не е проблем. То не се различава, по същество то не се различава от това всеки избирател всеки ден да отива да пазарува в магазина, в супермаркета или в кварталния магазин. Предизвикателствата този път са свързани с фазата на подготовка на изборния процес и с финалната фаза, приключването на гласуването и предаването на изборните резултати. Какво имам предвид? Не е регламентиран начинът за провеждане на предизборна кампания, която е достъпна по обществените медии. Когато имаме ограничения за провеждане на срещи, на митинги, на големи предизборни мероприятия, които са традиционния начин за предизборна агитация, ние всъщност трябва да си дадем сметка, че след като съществуват подобни ограничения, трябва да разширим другите възможности за комуникация. Тук имат много важна роля обществените медии, безопасният достъп до обществените медии, които се издържат парите на българските данъкоплатци. А регионалните центрове, БНТ 2 могат да бъдат използвани като платформи и за провеждане на предизборна кампания от участниците, а също и за обучение на членовете на Секционните избирателни комисии. Това са детайли, предложения, които се пренебрегват до този момент от народните представители и очевидно ще трябва да се заемат с тях. Предизвикателство е и предаването на изборните книжа, предотвратяването на струпването на членове на секционни комисии след края на изборния ден. Това са предизвикателствата, на които трябва да бъде намерено решение.
Водещ: ДПС пък и други партии имат възражения срещу ограничения брой секции в страни, извън Европейския съюз. Има ли време това да бъде законодателно променено?
Ваня Нушева: Въпрос на политическо решение, технологичното време е възможно на този етап. Не е възможно да бъдат обособявани избирателни райони в чужбина към този момент, защото това е една съществена промяна в избирателната система и международните стандарти не допускат това 2 или 3 месеца преди изборите. Но организирането на повече или по-малък брой секции, това е напълно възможно и е въпрос на политическа воля.
Водещ: Приемането на различни промени за изборите в „12 без 5“ както се казва, ще повлияе ли по някакъв начин на самия изборен процес, на резултатите от гласуването?
Ваня Нушева: Да, това не е добра практика, но когато в края на краищата се налагат сериозни промени.
И тук е мястото да отбележим, че още на 1 септември „Прозрачност без граници“ постави тези проблеми на масата на дискусия в Народното събрание. Тогава въпросите за гласуването на карантинираните лица и за предизборната кампания бяха неглижирани от мнозинството народни представители за съжаление.

Росица АНГЕЛОВА

Принтирай    Оразмери текст   + -
Сподели:
© 2021 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
АКЦЕНТИ

ТАСС: Путин и Байдън се договориха за продължаване на СТАРТ III

26 Януари 2021 | 21:05

НИМХ: Утре валежите ще отслабнат, след обяд в повечето райони ще спрат, но в Сев...

26 Януари 2021 | 21:00

Министър Костадин Ангелов издаде три заповеди във връзка с актуалната епидемиоло...

26 Януари 2021 | 19:45

Цвета Караянчева: Преди две години загубихме Красимир Узунов – ярка и забележите...

26 Януари 2021 | 19:13

СНИМКА НА ДЕНЯ

`
Вижте всички снимки
Новият президент на САЩ Джо Байдън подписва укази в Овалния кабинет. 26 януари 2021 г.
Снимка: CNBC - Новият президент на САЩ Джо Байдън подписва укази в Овалния кабинет. 26 януари 2...

Видео на деня

Вижте всички видеа
Започна имунизационната кампания срещу COVID-19
Източник: Министерство на здравеопазването. Започна имунизационната кампания срещу COVID-19
Започна имунизационната кампания срещу COVID-19

Започна имуниза...

Преброяване 2021

Преброяване 202...

Нанси Пелоси скъса речта на Доналд Тръмп, след годишното му обръщение към Конгреса

Нанси Пелоси ск...

ФОКУС ВЪВ FACEBOOK

ВАЛУТНИ КУРСОВЕ ЗА 27.01.2021

Валута Купува Продава
USD/BGN1.60721.6077
EUR/USD1.21661.2168
USD/JPY103.66103.7
Форекс информация от Делтасток

© 2021 Информационна агенция ФОКУС

Съдържанието на Информационна агенция ФОКУС и технологиите, използвани в интернет страницата, са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права. Всички текстови, аудио, видео, фотографски и графични изображения, публикувани в базата данни, са собственост на Информационна агенция ФОКУС, освен ако изрично е посочено друго. ПОЛЗВАТЕЛИТЕ и АБОНАТИТЕ се задължават да използват материали от информационната база данни съгласно Общите условия на Информационна агенция ФОКУС и действащото в Република България законодателство.

RADIO PRESS
Любима Марка GDPR
  • Услуги
  • Партньори
  • Тарифи
  • Радио реклама
  • За нас
  • Общи условия
  • Кариери
  • Контакти