Проф. Димитър Димитров, УНСС: Оценката на студентите ни за онлайн обучението е 5,53 по седембалната система
Ректорът на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. Димитър Димитров в интервю за Агенция „Фокус“ за предизвикателствата пред висшето учебно заведение през 2020 г.
Фокус: Проф. Димитров, знаем, че 2020 беше година, в която почти всички сектори бяха изправени пред предизвикателства. Изключение не прави и висшето образование. Смятате ли, че УНСС беше подготвен за преминаване към онлайн обучение и доколко ефективно беше то?
Димитър Димитров: Беше трудна година. На 16 декември имахме Общо събрание на УНСС. На него беше отчетено, че сме се справили добре. Това не е само моя оценка. Правихме две проучвания сред студентите през миналия семестър. Като имаме предвид отзивите от колегите и студентите, оценката е, че сме се справили добре с този начин на обучение, който беше предизвикан от кризата. Оказа се, че ние сме готови за подобен тип действия и обучение, тъй като в УНСС е инвестирано много в електронизацията. В тази ситуация това е най-доброто, което може да се направи, защото здравето и животът на хората са най-важни.
Фокус: По какъв начин проведохте двете проучвания сред студентите, за да получите обратна връзка за нивото на онлайн обучението?
Димитър Димитров: Ние като ръководство възложихме на колеги от Катедра „Социология“ да го проведат в края на месец юни, началото на юли. Общо около 2 800 студента участваха в това проучване. Сега проучването се прави много по-лесно. Всички те имат единни имейли на нашия университет, включени са много добре в системата. Общата оценка на студентите беше 5,53 по седембалната система, което е много добра оценка. Оказа се, че имаме добра инфраструктура. Тя издържа. Особено след края на миналия семестър усилваме инфраструктурата с по-бърз интернет, с по-голям капацитет на обслужващите сървъри. Колегите и студентите повишиха своята квалификация и умение да работят със системата. Максимално се стремим да използваме възможностите, които се появиха принудително.
Фокус: Да, но в някакъв смисъл можем да кажем, че е имало положително отражение от COVID-19. Вие разработихте и онлайн система за провеждане на кандидатстудентски изпити, като изтъкнахте, че тя е била направена по начин, по който да се избегне преписването. По какъв начин беше предотвратена тази възможност и как протече кампанията?
Димитър Димитров: Зависи от начина, по който се провежда самият изпит. Колегите много се вълнуват от тази платформа, която използваме. Много зависи от това как се провежда самият изпит. Може да е по традиционния начин със задаване на въпроси. В този случай студентите трябва да мислят 2 часа. Друг вариант е с голям тест от 40 въпроса. В такъв случай се дават едва 3 часа. Могат да се използват такива неща. При 20 000 студенти и няколко стотин изпита по време на сесията това малко трудно може да се контролира, ако се действа по традиционния начин. Но има и по-иновативни начини така, че студентът да не преписва и да не възпроизвежда зазубрени знания, ами да представи своята самостоятелна работа. Там няма как да се преписва, а и не е в това смисълът. Има вариант да се даде много кратко време за теста – това е т.нар. open-book тест. Студентът може да използва всякакви материали, но ако не се е запознал предварително с тях, няма да може да се ориентира откъде да намери тази информация. Това е по традиционния начин – начинът, който използваме за обучението с Microsoft Teams. За кандидатстудентския изпит, тъй като кандидатите все още не са студенти в нашия университет и нямат имейл адреси на университета, приложихме много иновативна система с лицево разпознаване и с връзка с базата данни на МВР така, че да имаме гаранция, че това е човекът, който се явява на изпит: с неговото лице, неговата лична карта и данни. Беше намалено времетраенето на изпита. Отделно от това, преди самия изпит, понеже такава система използвахме, трябва да се направи преглед на стаята, в която кандидат-студентът се намира. В нея не трябва да има други хора, да няма включен компютър, да се направи 360-градусов оглед на стаята. След това системата, която използва изкуствен интелект, анализира шумовете около всеки кандидат: дали се щрака на клавиатура, дали се отварят или затварят врати или някой шепне. Сами разбирате, че проблемът с преписването е вечен, но това дава доста висока гаранция и е сравнимо със световни системи за предотвратяване на такива неща.
Фокус: Колко ви струваше тази система и чия разработка е тя?
Димитър Димитров: Тя е разработка на нашия университет и е много по-евтина от други системи. Заплатихме отделно на хората, които я направиха. Те са специалисти от нашата Дирекция „Информационни технологии“. Мислим и да я патентоваме.
Фокус: Имате ли информация за това кои са най-желаните специалности и смятате ли, че кадрите, които УНСС подготвя, успяват да отговарят на нуждите на трудовия пазар?
Димитър Димитров: Смятаме, че нашите кадри са добре подготвени и отговарят на нуждите на пазара. Вече за втора поредна година получаваме наградата на в. „24 часа“ и представянето на Рейтинговата система за най-престижен университет сред работодателите, което е много висока оценка за нас. В направление „Икономика“ и „Администрация и управление“ ние обучаваме около 15 000 студенти, които си намират работа. Безработицата сред тях е около процент и нещо. За последните пет години осигурителният им доход е над 1 800 лв. Това е по официални данни на НОИ и Рейтинговата система. Обучаваме по много специалности, 40 и няколко, някои по-големи, други по-малки, но всички кадри са търсени от бизнеса. Моите срещи с представители на бизнеса показват, че кадрите на УНСС са ценени. Скоро получихме наградата на Българската търговско-промишлена палата в подобна връзка. Що се отнася до най-желаните специалности, там има известна мода. Традиционно това са „Маркетинг“, „Дигитален маркетинг“, „Финанси“, „Банково дело“, „Счетоводство“. Това са по-големите. Иначе има търсене и в по-малките, но те са за по-ограничени ниши.
Фокус: Имате ли очаквания кога ще се възстанови присъствената форма на обучение и намирате ли, че тя все пак е по-ефективна от електронното образование, въпреки че разбрахме, че сте се справили успешно с предизвикателството?
Димитър Димитров: Ние взехме решение за онлайн сесия, което ще продължи до януари месец. Тоест няма да събираме студентите тук. Не е добре да се сравнява сега в момента в ситуацията с епидемията присъственото и онлайн обучението. Да говорим за сравнение между запазване на живота и здравето на студентите, служителите и преподавателите и начина, по който ги обучаваме. Мисля, че по-добро в момента от този начин на обучение, който прилагаме с доста добър успях, няма. Иначе можем да спорим много. Лятото имаше такива разговори между колеги в нашите социални мрежи и групи. Преподавателите спореха кое е по-добро, как трябва да се води, как трябва да се използват тези възможности, носталгия към присъственото обучение, социални контакти. С всички тези неща аз като ректор и ръководството сме съгласни, но в тази ситуация няма как да съберем 15 000 души в университета с 1 000 души персонал и преподаватели. Рискът е прекалено огромен.
Фокус: Какво ще пожелаете на възпитаниците на УНСС, а и на всички студенти за 2021 г.?
Димитър Димитров: На първо място им пожелавам да са здрави и да си мечтаят, че ще дойдат хубавите дни. Пожелавам им да са по-големи оптимисти. Животът е пред тях, имат много години пред себе си да учат. Няма такава опасност, че годината сега е лоша, няма да изучат лекция или нещо от този род. Животът е пред тях и нека гледат по-ведро и бодро. Нека преди всичко да бъдат здрави, защото това е най-голямата ценност.
Теодора ПАВЛОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Проф. Димитър Димитров, УНСС: Увеличаването на преподавателските заплати в университетите е полезен и дългоочакван ход
Проф. Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“.
Проф. Димитър Димитров, УНСС: Европа и светът вървят към мрежово сътрудничество...
Проф. Димитър Димитров, УНСС: Малко университети в света могат да се похвалят съ...
Проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС: Системата за кандидатстудентски изпити ще бъде изцяло онлайн
Ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров в интервю за Агенция „Фокус“ във връзка със системата за провеждане на онлайн на кандидатстудентски изпити в университета. Фокус: Проф. Димитров, във връзка с епидемията от коронавирус УНСС разработи първата по рода си в България иновативна система за провеждане на онлайн на кандидатстудентски изпити. Разкажете повече за това какво представлява системата? Проф. Димитър Димитров: Ние се изправихме пред проблем, с който досега не сме се срещали. За нас здравето на студентите и преподавателите е на първо място и затова решихме да гледаме в бъдещето и да разработим система, която да се използва още дълги години и в същото време да е достатъчно модерна, добре защитена и полезна за кандидат-студентите. В момента съществуват технически решения, които не са толкова надеждни и изискват голям брой преподаватели и квестори за наблюдение и контрол. Нашата система е базирана на изкуствен интелект, с двойна проверка на идентичността на кандидат-студентите чрез държавни институции и цифров подпис, който гарантира, че наистина кандидат-студентът е този, за който се представя с неговите документи, и по време на изпита той няма да използва помощни материали. Тази система е изцяло онлайн, тъй като въведохме и кандидатстване онлайн, но запазваме някои възможности и за друг начин на записване на кандидат-студенти в центровете за прием на документи. След като кандидатът се регистрира, определяме неговия времеви слот за кандидатстване и чрез своя телефон той ще може да държи изпит. Университетът гарантира сигурността на връзката, техническата обезпеченост и невъзможността за преписване. Фокус: Какви са сроковете за кандидатстване? Какво се изисква от кандидат-студентите? Проф. Димитър Димитров: Новата система заработи на 30 април. Кандидат-студентите могат да се регистрират в сайта на УНСС, където сме определили два периода, съобразявайки се с епидемиологичната обстановка. Единият е от 22 до 24 юни, когато са предварителните изпити. Вторият е от 2 до 5 юли, когато са редовните изпити. Така че сега се правят само регистрацията и изборът на ден и вид на изпита, които кандидат-студентът трябва да направи. По-нататък ще има допълнително указание как точно ще се провеждат изпитите. Много зависи кога ще бъдат матурите на завършващите средно образование и кога ще получат дипломите си, но ние достатъчно изтеглихме изпитите напред във времето, за да се съобразим с това. В момента искаме да дадем възможност на абитуриентите да кандидатстват с тези изпити или с оценка от матурата. Разработихме механизъм, който да им дава необходимия баланс в този начин на кандидатстване. Фокус: Как протича учебният процес в момента предвид извънредното положение? Проф. Димитър Димитров: Много ентусиазирано и отговорно всички студенти и преподаватели подходиха към обучението онлайн. Буквално за няколко дни преминахме изцяло към онлайн обучение с видеоконферентна връзка благодарение на техническите и електронните възможности, които започнахме да създаваме още преди десетина години. Просто ситуацията ни принуди много бързо да минем към това и се оказа, че УНСС е подготвен. И студентите, и преподавателите много дисциплинирано преминаха към това обучение в изпълнение на предписанието на държавните органи, обявено в началото на март, и занятията се провеждат изцяло по първоначално обявения график. Колегите го посрещат много добре, а посещаемостта на лекциите дори се увеличи. Учебният процес протича нормално и не се налага удължаване на семестъра или прекъсване на годината. Фокус: Как ще се проведе лятната сесия в университета? Проф. Димитър Димитров: Още в края на март издадох заповед за провеждане на целия летен семестър онлайн, тъй като не изглеждаше реалистично да се вдигне извънредното положение или пък само за две седмици нашите студенти от провинцията да се върнат в София, за да завършим семестъра присъствено, тоест ние технически и психически се подготвихме за такава ситуация. Преди няколко дни приехме нови правила за провеждането на изпити, също базирани на електронната платформа Microsoft Тeams, с която извършваме обучението на студентите. Разбира се, дали сме възможности на катедрите да преценят кой е най-добрият начин и форма на изпитване, защото има много особености и в начина на преподаване, и в преподавания материал, и в изискванията към студентите. Но в много голяма степен изпитната сесия ще бъде базирана на електронната платформа Microsoft Тeams. Има няколко изключения, особено за специалност „Право“, където няма възможност да бъдат проведени такива изпити. Затова те ще бъдат отложени за по-нататък. Фокус: Как ще се проведат държавните изпити и защитите на дипломните работи на тези, на които им предстои завършване? Проф. Димитър Димитров: Начините за тяхното провеждане също са определени в тези правила. Но пак казвам - в много голяма степен държавните изпити, особено където има защита на дипломни работи, ще бъдат онлайн. Колегите преподаватели редактират съществуващите изпитни тестове, въпроси, начин на изпитване, особено за бакалаврите, където има писмени разработки. Има специфика при провеждането на отделни изпити, но като цяло сме готови за онлайн изпитване на студентите. Теодора ПАТРОНОВА