Ген. Атанас Атанасов: Борисов ще търси гаранции и то от ортаците си, че може да бъде защитен при слизането от властта
Ген. Атанас Атанасов, съпредседател на „Демократична България“ в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“
Водещ: Каква е равносметката от протестите? За това ще разговаряме с генерал Атанас Атанасов, съпредседател на Коалицията „Демократична България“. Като теглим чертата какво постигнаха протестите след две Велики народни въстания и 64 дни?
Атанас Атанасов: Аз все пак в началото трябва да кажа, че ние от „Демократична България“ не сме организатори на протестите, но ги подкрепяме, защото исканията им са абсолютно основателни, а да припомня исканията са много прости – оставка на министър-председателя и респективно на правителството, оставка на главния прокурор – за това аргументите са многобройни. Какво са постигнали протестите? Целият свят чу за това, че в България правителството е корумпирано и че основният проблем на управлението на страната е неразследваната и ненаказана корупция.
Водещ: Защо призивите от протеста мобилизираха недоволството, но и създадоха лъжливата надежда за бърза и окончателна развръзка? Такава очевидно няма да дойде скоро?
Атанас Атанасов: Има някакви лъкатушения при властта, при управляващите. Борисов преди повече от месец, според мен, беше на ръба да подаде оставка. Някой отзад го подпря, така да се изразя. Според мен, разбира се, тук интуитивно разсъждавам на базата на информацията, която тече публично, според мен има твърде много ангажименти към задкулисието бюджетни, които трябва да бъдат изпълнени и ако падне правителството, не би могло да бъдат осъществени. Виждате, напоследък колко много пари се раздават ежедневно и, разбира се, общо-взето по традиция Борисов ги дава парите. Той даже през прозореца на джипа ги раздава тези пари. И на второ място, обективно това се вижда, че има страх при управляващите от служебно правителство. Това е.
Водещ: Господин генерал, можеха ли протестите да бъдат по-резултатни и какво им попречи?
Атанас Атанасов: Не, вижте. Нека не се заблуждаваме, че въпросът с властта може да бъде решен на площада. Площадът дава сигнали за дефекти и то сериозни дефекти в управлението на страната и за обществени настроения. Оттук нататък аз мога да ви дам пример, да направя сравнение, че протестите срещу Орешарски продължиха повече от една година и си спомняте тогава това, което властта казваше – марширувайте си, не ни пречите. Та сега разсъждават по същия начин управляващите и си правят определени тънки сметки, тактически кое им е изгодно.
Водещ: Къде може да се реши проблемът с властта, защото си спомняме и протестите от 1997 г., когато безапелационно, водения от Иван Костов СДС взе властта и състави правителството, подкрепено от хората по площадите. Ето два различни протеста. Този къде да го сложим?
Атанас Атанасов: Вижте, разликата е голяма. Нали си спомняте, че тогава нямаше хляб. И доларът струваше 4 хиляди лева. Сега нямаме такъв тежък икономически проблем или тежки икономически проблеми. Те тепърва може да дойдат на главата ни, но това е друга тема. Различни са причините за тогавашните и за сегашните протести. Сега основната причина е, пак казвам, неразследваната и ненаказана корупция. И в крайна сметка опря ножът до кокала, грубо казано, макар че обществените настроения са очевидни, над 60% от хората подкрепят протестите. Борисов се е вкопчил във властта и си мисля, че това не е по негова самостойна воля, а е насърчаван и подпиран от ортаците му в задкулисието.
Водещ: Къде може да се реши проблемът с властта?
Атанас Атанасов: Проблемът с властта ще се реши от самата власт, дето се казва, защото виждате, че в парламента проблем няма тази власт. И в крайна сметка Борисов ще търси гаранции и то от ортаците си, че може да бъде защитен през слизането от властта. Защото е ясно, очевидно е, че той приключва с политическата си кариера. Дали това ще стане след 3 месеца или след 6 месеца, не е толкова фатално, но за него лично е изключително важно да се опита да договори ненаказуемост.
Водещ: Смятате ли, че той досега не го е направил?
Атанас Атанасов: Не мога да гадая. Но сигурен съм, че полага всички усилия, което обаче няма да му я гарантира. Аз не искам да правя разни предположения, но представете си следната ситуация – как Гешев в един момент може да се превърне в основен борец с корупцията, ако вземе да арестува Борисов, нали. Ако всеки се бори за своето столче.
Водещ: Оттук нататък обаче стоят няколко въпроса. Най-напред започвам с качеството на самите протести. С какво си обяснявате, че те постепенно оредяха и застаряха? В началото бяха млади хора, сега вече възрастовата граница е друга?
Атанас Атанасов: Не. Не съм съгласен с тази оценка, аз снощи бях на протеста и стоях докрай. Основната маса от хора са млади хора. Млади, образовани, които имат много ясна мотивация, защо са там. Пропагандната машина на властта се опитва да разколебава тези, които подкрепят протестите, но не присъстват там с тези внушения. Така че категорично искам да кажа, аз не ходя всяка вечер, но често съм на площада, защото немалка част от хората, които са на площада, са наши привърженици. И съм между тях. И както се казва, в някакъв смисъл имам и отговорност за това, че тези хора са там. И виждам, кой е там. Истината е, че протестът в някакъв смисъл е политически изключително шарен. Там има всякакви хора, които обаче са обединени от един признак, че всички те смятат, че тази власт е вредна и трябва да си отиде.
Водещ: Фалшиво ли е внушението, че разделението на протеста особено между политически лидери, партии, дори граждански сдружения е като орел, рак и щука?
Атанас Атанасов: Не бих казал, че е така. Съществува някаква елементарна координация между така, как да кажа, между различните крила, които участват. Истината е, че ако правим сравнение с да речем протеста 1996-1997 г., сега е съвсем различен в крайна сметка, а и аз бих казал, че това сега все още не е истинска предизборна кампания, за да искаме тези, които са на площада, да бъдат абсолютни единомишленици по всички въпроси на политиката.
Водещ: Отдавна се каня да ви питам вас и вашите колеги, смятате ли да поемете битка към цялата олигархия, пълното ветрило от разнокалибрени олигарси, не само към отделни нейни представители? Защото едни са видими, други невидими, едни финансират, други не финансират?
Атанас Атанасов: Най-лесно е да се декларира определено отношение. А какво може да се случи, трябва да се види в реални действия. Но аз винаги съм бил на принципа и съм го доказал през годините, че законът трябва да се прилага еднакво спрямо всички. И един от големите дефекти на Борисов, а и на неговото сътрудничество с главния прокурор, защото то е очевидно това нещо в крайна сметка, е това, че те не прилагат закона еднакво спрямо всички. Защото има такива, които – основателно или не аз не мога да преценявам, защото не познавам делата в детайли, има такива които са преследвани от закона, обявявани за олигарси, арестувани, запорирани имущества и т.н., а има други, за които има публични, явни данни, че участват в престъпна дейност и нищо не им се случва. И това между другото е един от основните проблеми, който страшно много дразни хора, а именно, че има покровителствани от властта крадци, а има такива, които се преследват, някои от които, може би не основателно.
Водещ: Смятате ли, че и в бъдеще при нова конфигурация в парламента, тези процеси могат да се пресечат?
Атанас Атанасов: О, Господи, това е сложно да се прецени, защото каква ще е конфигурацията на един следващ парламент? Първо, какви избори ще имаме? Някак си на последните дни не се коментира това, че властта извади коза за ВНС и с този елементарен проект за Конституция, но да, това беше тактически ход с цел печелене на време.
Водещ: Може би, защото се разбра, че е тактически ход и засега не му се обръща внимание. Има ли риск от такова пренебрежение?
Атанас Атанасов: Не изключвам изобщо нищо. Сега, аз не искам да бъда остър и груб, да използвам такъв език, но вижте какво нещо е в този парламент? Това е срам за висшия орган на държавна власт. Вижте поведението на този Марешки, вижте поведението на ДПС. Първо, нали дали кворум, пък после съборили кворума, пък после не им е изгодно да се гледа някакъв закон. Преди малко гледах по една от телевизиите интервю с председателя на НС. Срам ме е да ви кажа. Не искам сега, дама е, заема най-висшия пост в държавата, срам ме е от това, което виждам и чувам. Как може партийният ти шеф да те направи на мат и маскара и да имаш физиономия да се появяваш. Подай си оставката и си отивай в Кърджали, дето се казва заради едната чест, може ли такова нещо. Парламентът е заприличал на нищо. Какво да очакваме от тях? Те са готови всичко да гласуват само и само няколко месеца да си удължат там престоя.
Водещ: Въпросът е, какво след това ще дойде и каква е отговорността на политическите партии за процеса?
Атанас Атанасов: Вижте, ние от „Демократична България“ ще положим всички усилия да разширим нашата подкрепа и да защитим нашите позиции. Аз твърдя, че това политическо обединение има способността да отстоява позициите си в крайна сметка. Но ние ще сме част от нещо цяло, за което не мога да предположа, как ще се конструира изобщо.
Водещ: Вашият колега от „Демократична България“ Христо Иванов започна събитията с акцията в „Росенец“. С изявите си той се наложи през времето на протестите. Във вашата коалиция не се ли брандира една партия за сметка на останалите?
Атанас Атанасов: Не, не бих казал. Както се казва, имаме разпределение на функциите и не сме простили на никой с информация, която разполагаме. Това, че с тази акция в „Росенец“ беше фиксирано задкулисната зависимост на Борисов от сараите, от Доган, това е нещо изключително важно за днешната управляваща конструкция.
Водещ: Защо не продължихте с още подобни акции?
Атанас Атанасов: Продължили сме.
Водещ: …да, да, зная че правихте и във Варна до централата на г-н Доган. Както и други акции в София, но някак си те минаха по-бледо, не бяха с такава сила като в „Росенец“.
Атанас Атанасов: Сега, вижте – то зависи от начина, по който се отразява. Не че хвърлям камъни във вашата градина, но това 111 място по свобода на медиите е голям проблем в България.
Водещ: То не е само на журналистите, господин генерал, той е и на политиците.
Атанас Атанасов: Да, то е на политиците на първо място.
Водещ: И на гражданското общество.
Атанас Атанасов: В крайна сметка правилата и менгемето се стискат.
Водещ: Политиците не могат да очакват кой знае какво от медии и колеги, на които гледат като на обслужващ персонал.
Атанас Атанасов: Да не я започваме тази тема, че тя е дълга. Но вижте, не сме спестили нищо на ГЕРБ, не сме спестили нищо на Борисов, защото той е носител на властта. И не само ние участваме в това. Нека да припомня, това аз не знам кой е автор, но тези записи, които излязоха, там това чекмедже със златото и еврото вътре, този аудио запис с циничния израз към председателя на събранието и там вътре се показа по какъв начин Борисов се разправя с неудобни икономически субекти, всичко това са неща, които излизат от опозиционните кръгове. Нека да не изземваме всички, всеки прави кой докъдето може. В крайна сметка въпрос на това е, кой до каква информация успява да достигне.
Водещ: Стои въпросът и за това, кой как я е събрал информацията, но това също е друга тема.
Атанас Атанасов: И събиране, и проверка. Аз по професионален начин гледам върху въпроса.
Водещ: Затова си позволявам и да ви питам, защото знам, че вие имате и професионално отношение.
Атанас Атанасов: Много внимателно трябва да се проверява информацията, защото нямаме право да дезинформираме, дори да сбъркаме. Защото това първо е неморално. И второто, което е, е компрометиращо.
Водещ: Как ще се реши безкомпромисното искане за оставката на премиера? Няма да отстъпят нито протестиращите и опозицията, нито управляващите?
Атанас Атанасов: Аз не мога да предвидя, да ви кажа. Но Борисов е човек, който не е много образован, така да се изразя, но има много силна интуиция, много добре се е справял през годините да лавира и т.н. Но и той вече е разбрал, че е на финала. И аз си мисля, че той тактически ще се опита като последен коз, да използвам този израз, като последен коз да изиграе евентуално оставката срещу бъдещата си сигурност. Така мисля, че ще се опита. В някакъв смисъл всичко е в неговите ръце и в задкулисните му ортаци, с които трябва да се споразумее.
Водещ: Как ще се развият събитията оттук нататък? Наемате ли се с прогнози?
Атанас Атанасов: Не, не. Не искам да правя прогнози, защото проблемът е не само политически. Ние не можем да предвидим, какво ще се случи в икономиката и още по-малко какво ще се случи. Има фактори, които не зависят или малко зависят от политическите решения. И може би в един момент съвсем скоро, до месец-два държавата да се окаже в съвсем друго положение. А има един друг риск, който не може да подминаваме, че евентуално обективни предпоставки може да дадат възможност властта да се възползва от налагане на тежка карантина, за да устиска до редовни избори. Което ще бъде злоупотреба, разбира се, но не го изключвам. Защото днешната власт е способна на всичко.
Водещ: Какъв е изводът, какво ви научиха досега протестите?
Атанас Атанасов: На това, че хората трябва да бъдат последователни. Тези, които се занимават с политика. Това е изключително важно, защото когато говориш едно, а вършиш друго, нали дори това да продължи доста време, в един момент се демаскира и плащаш тежка цена. В политиката най-важното оръжие е истината и тя трябва да бъде инструмент на тези, които се борят за обществено доверие.
Цоня Събчева
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Ген. Атанас Атанасов: Няма разделение на властите, има задкулисен кръг, който напътства управленските действия на министър-председателя
Генерал Атанас Атанасов, бивш директор на Националната служба „Сигурност“, председател на Демократи за силна България и съпредседател на политическото обединение „Демократична България“, в интервю...
Ген. Атанас Атанасов: Основната промяна, която се прави в Закона за МВР, е в ка...
Ген. Атанас Атанасов: Министър Йовчев от телевизионния екран поръча на Инспектор...
Ген. Атанас Атанасов: С допускането на скандала със СРС-тата, управляващите показват слабост и дават шанс на Тройната коалиция да търси реванш
О.з. ген. Атанас Атанасов - бивш директор на Национална служба „Сигурност”, председател на ДСБ София, в интервю пред Агенция „Фокус”. Фокус: Ген. Атанасов, как ще коментирате поредната порция изнесени разговори на ключови фигури от властта? Атанас Атанасов: Не съм учуден от нищо. Това, което научвам от съдържанието на този разговор, е стилът на Бойко Борисов, изразните му средства са неговите, всичко. Това, което разбирам от негово изказване на Министерски съвет, той не смята, че се е случило нещо кой знае какво – поискал е един човек, с когото рита футбол, да го оставят на работа. Това е неговото тълкуване и неговият стил, който той наложи за управление в страната. Аз не възприемам този стил, но това е моето мнение. Имам притеснения като гражданин, че до изборите наесен ще живеем в един постоянен сериал от СРС-та. Аз съм изумен от неспособността на държавата и институциите да се справят с този проблем. Фокус: Има ли връзка между оповестяването на разговорите и предстоящите избори? Атанас Атанасов: Категорично. Това е политическа атака срещу правителството за дестабилизация на властта и за намаляване на общественото влияние на управляващите. Важно е, че от една страна се разкриват корупционни механизми във властта и те са в коренно противоречие с това, което и премиерът Борисов, и управляващите заявиха в началото на мандата, за някакъв нов стил на управление и че такива неща няма да бъдат допуснати. С това поведение, със съдържанието на тези разговори, с допускането на целия този скандал, управляващите показват една много сериозна слабост и дават шанс на хората от Тройната коалиция да търсят някакъв реванш, при положение, че не бяха наказани за безобразията, свършени през техния мандат. Хора като Румен Петков сега целите в бяло на сцената, раздават правосъдие, което е жалко. Фокус: Откъде изтичат разговорите според вас и докога ще продължава сериалът, както го определихте? Атанас Атанасов: Никак не е лесно да се каже от къде изтичат, защото става въпрос за конспирация. Това нещо не се прави явно на площад „Славейков” и не се вижда кой ги върши тези неща. На базата на конкретни публични факти могат да се правят изводи – става въпрос за център, който работи в полза на президента Първанов и на БСП. Стилът и методите, които се използват за внушение, са стилът и методите на Държавна сигурност. Аз много остро осъждам това поведение на бившата ДС, защото 20 години ни разиграват и не се намери достатъчно сила да бъде сложена на мястото си, а в същия момент съм дълбоко разочарован от управляващите, че не могат да се справят с тази ситуация, и че са допуснали това изобщо да се случва. В основата на целия този скандал е една тежка лична вражда, омраза между Цветан Цветанов и Ваньо Танов. На Борисов това му е известно от първия момент на възникването на тази вражда и той оправдава това поведение, като казва: „Аз искам моите подчинени да се мразят”. Това е политически нонсенс, защото първото правило на политиката е, че тя е колективна игра, която изисква екип, който да се гради на доверие помежду си, а това, което разказва Борисов, е точно в обратната посока. Това може би ще работи за кратко време, заради пословичния страх на хората по нашите ширини. Сега да има вражда между двама от твоите подчинени, която да е видно, че ще прерасне в някакъв скандал, и да толерираш това нещо, е абсурд. Отговорността на министър-председателя за допускане на това е много голяма. След самото разразяване на скандала, вече повече от 20 дни, не бяха извършени елементарни действия за неговото прекратяване, а елементарните действия са моментално оповестяване на истината. Например – защо Цветанов и до-ден днешен отказва да заяви, че е имало сигнал срещу Танов за корупция, че е имало разработка за това, че е имало досъдебно производство, и че са използвани СРС-та, като се позовава на някаква класифицирана информация. Извинявайте, когато му трябваше разсекретяване по случая в Горна Оряховица, той го направи моментално, нали – моментално излезе и го прочете от парламента. Сега общественият интерес е още по-голям от онзи случай – да излезе и да прочете тези данни, защото ако бяха заявили всички тези неща още в самото начало, съществуваше сериозна възможност за прекратяване на скандала – да се признаят нещата и да се понесе отговорност. Заради това не искат истината, а истината означава Цветанов да си подаде оставката. Цялата отговорност за пробива на системата за сигурност в държавата е на вътрешния министър. Фокус: Да разбирам, че според вас правителството не реагира адекватно на този скандал? Обърка ли се властта какво да направи най-напред – виждаме, че напоследък изслушват разни хора в комисии... Атанас Атанасов: Меко казано се объркаха и затънаха. Меко казано са неадекватни. Бих казал, че Цветан Цветанов е парализиран като политик. Слушам какво говори, той не че някой път е говорил добре, но сега го виждам, че е абсолютно парализиран, объркан, с недоизказани неща, двусмислици и нежелание да се говори истината. В политиката се излиза и високо се говори истината. Министър-председателят, когато за пръв път реагира в парламента, обръщайки се към Сергей Станишев, обясняваше, че някой се опитва да изнудва неговото правителство и той няма да допусне това. Той е премиер, не е шеф на специалните служби и затова е длъжен да излезе пред избирателите, пред обществото и от високо да заяви кой си позволява да изнудва министър-председателя и с какво. Да кажеш от парламентарната трибуна: „Опитват се да ме изнудват” и да не уточниш кой и с какво се опитва да те изнудва е недопустимо и ненормално политическо поведение. Може би той си мисли, че за пореден път българите ще преглътнат това, защото много го харесват като мачо. Те ще понесат тежки загуби от абсолютно неадекватното си поведение, заради липса на политически опит и изливане на общественото съзнание. Оставям съдържанието на разговорите, което е изключително важно. Съсредоточили се говорители, коментатори и хора от правителството – откъде изтекли тези СРС-та. Да, това е важен проблем, защото е пробив на системата. Реагирано ли е адекватно от институциите в държавата на съдържанието на тези записи, защото в него има много съществени неща, които говорят за корупционни практики в държавата. Оттук нататък важният проблем – има тежки съмнения, които излизат от конкретни обстоятелства, че информацията, събирана чрез СРС в МВР се филтрира. Законът изисква, когато се подслушва телефон по СРС, информацията, която е снета на материален носител, т.е. диск, след това да бъде пренесена на хартия, написана и незабавно да се изпрати на службата заявител. В конкретния случай става въпрос за прокурора, който е заявител. От това, което излиза от парламента, от обяснения на изслушвани лица се разбира, че точно тази информация от тези разговори не е изпращана на заявителя. Представяте ли си в колко други случаи е възможно тази информация да не стига до заявителя, когато касае хората от високите етажи на властта. Това всичко е отговорност на вътрешния министър, защото службата, която подслушва, му е подчинена. Това означава, че там е създадена практика за отделяне на ценна информация, касаеща високите етажи на властта. Тази информация отива някъде,а не при заявителя, което е грубо нарушение на закона. Фокус: Как ще коментирате становището на експерти от Института по криминалистика и криминология към МВР за автентичността на записите? Атанас Атанасов: Становището е объркано и доста неразбираемо, но по-важно е друго. Нонсенс е да възлагаш експертиза на структура, подчинена на отговорния министър. Цветанов е отговорен и най-малкото трябва да му се търси политическа отговорност на този етап. Ще искате от неговите подчинени в една централизирана йерархична структура да бъдат обективни – това няма как да се случи. Аз съм възмутен от всичко това. Всяка държава има нужда от своите тайни служби, от такъв тип институции , които да защитават сигурността със специфични методи – може обществото да не ги харесва, но те са необходими. По времето на Тройната коалиция – толкова тежко беше компрометиран ДАНС тогава, защото беше превърнат в политическа машина. Новото правителство в тази област заявяваше много важни приоритети, особено като се знае, че двамата двигатели на тази власт – Борисов и Цветанов са „специалисти” в тази област – такова тежко издънване компрометира тези институции. Смятате ли, че оттук нататък може да се очаква по време на управлението на тези хора да работят тези институции? Тези хора сега ще бъдат деморализирани и демотиврани, защото всички тези проверки, изслушвания в парламента, прокуратура, дела – всичко това ще се излее на главите на служителите отдолу – ще ги привикват на разпити. Това си е стрес, притискане. Тези хора ще се страхуват за себе си, за своята отговорност – смятате ли, че те ще бъдат пълноценни служители. Аз съм преживял това по времето на Филчевгейт и знам как изведнъж се демотивира цялата система. Сигурно няма да му хареса на министър-председателя, но най-бързото и адекватно решение беше още на Йордановден, когато Цветанов трябваше да бъде освободен и така щеше да се отпуши цялата тази история, но той не иска да действа по този начин. Аделина ГЕОРГИЕВА