Д-р Стела Денчева, Белодробна болница „Д-р Трейман“ - Велико Търново: Отлив на пациенти се наблюдава във всички кабинети на болницата
Отлив на пациенти се наблюдава във всички кабинети на Белодробна болница „Д-р Трейман“ - Велико Търново. Това съобщи за Радио „Фокус“ – Велико Търново управителят на лечебното заведение д-р Стела Денчева. Тя уточни и, че подобна тенденция има не само в Търново, но и в болниците от областта, а вероятно и в цялата страна. Преди броени дни медицинската структура получи дарение от предпазни костюми, с които екипът да лекува евентуално заразени с COVID – 19 пациенти. Повече за благородния жест и за обстановката в района, прочетете в пълния текст на интервюто.
„Фокус“ Д-р Денчева, нека разкажем на нашите читатели какво е дарението, което получи белодробната болница във Велико Търново, от кого дойде то и за какво ще послужи?
Д-р Стела Денчева: Дарението е от местна шивашка фирма. Те ни подариха десет защитни костюма, тъй като в момента започват да изработват такива защитни облекла и бяха достатъчно любезни на първо място да ни използват за тестовете им, а след това и да ни подарят част от тях.
„Фокус“ А само с тези десет предпазни облекла ли разполага болницата?
Д-р Стела Денчева: Не, ние всъщност имаме още седем подобни костюма, които ни доставиха от РЗИ в петък миналата седмица. Но така или иначе облеклата са малко и не стигат за целия персонал. Въпреки всичко, ние сме благодарни на фирмата, която ни помогна и осигурява до някъде безопасност на нашия екип.
„Фокус“ От колко точно облекла имате нужда, от колко души е съставен екипът ви?
Д-р Стела Денчева: Общо 54-ма са служителите. Не знам какъв точно е редът за отпускане на такива облекла в държавата, но в интерес на истината аз съм готова да ги закупим с наши средства, ако това се наложи. В края на краищата при нас идват болни пациенти, повечето с респираторни заболявания. За някои от тях възникват съмнения, че може да имат коронавирус. Слава Богу, всички, които сме тествали към настоящия момент, са с отрицателни резултати. Но така или иначе в обществото има такава епидемия и затова сме в извънредно положение. По тази причина е хубаво персоналът да бъде оборудван с всякакви предпазни средства. Това, което можехме да си купим сами, сме си го набавили. Купихме си маски, РЗИ ни подариха предпазни очила. Сега в момента едни дарители ни предлагат дори и предпазни шлемове. Това, което можем да намерим, си купуваме. Както виждате доставят ни и от РЗИ, това вероятно са предпазни средства, осигурени от Министерство на здравеопазването.
„Фокус“ Какъв е редът за ползване на тези 17 костюма, те са раздадени на 17 души или се ползват от всички след дезинфекция?
Д-р Стела Денчева: В интерес на истината костюмите, които ни дадоха от РЗИ, са по-скоро за еднократна употреба, защото са направени от водонепромокаем плат, но не могат да се перат и стерилизират. Другите облекла, които ни дадоха от шивашката фирма, също са от водонепромокаем плат, но са и гумирани, което означава, че могат да бъдат почистени и дезинфекцирани. Обикновено ние ги раздаваме на служителите за персонална употреба, като те си ги перат и почистват сами.
„Фокус“ Споменахте, че постоянно изпращате проби за COVID – 19. Колко са тествани в Националната лаборатория до момента?
Д-р Стела Денчева: От началото на епидемията до момента сме изпратили около десет проби. Точната бройка не мога да посоча, но мога да ви кажа, че днес нямаме пациенти, които да са съмнителни за коронавирус. По тази причина все пак работата на болницата трябва да върви.
„Фокус“ А каква е като цяло обстановката в болницата? Какви са настроенията на персонала има ли увеличение или намаление на пациентите, каква е ситуацията със свободните легла?
Д-р Стела Денчева: Има отлив на пациенти навсякъде. Аз предполагам, че и в другите лечебни заведения е така, но прави впечатление, че по кабинетните има отлив. Пациентите просто намаляха. Явно при нас идват само такива, които са в много тежки случаи и в много увредено състояние. В интерес на истината от средата на миналата седмица доста сериозно намаля броят на пациентите, които желаят да бъдат хоспитализирани. От това, което говорих и с Инвазивната кардиология, с болниците в Павликени и Горна Оряховица, тенденцията се наблюдава навсякъде. При нас вече има свободни легла за разлика от предишни седмици, когато за такива не можеше да се помисли. Дори имахме случаи, в които връщахме пациенти – да дойдат ден или два по-късно, за да може да се освободи легло. Сега в момента имаме свободни, приемаме болни, работата си върви нормално, персоналът е спокоен. Проблеми няма.
„Фокус“ А някакви конкретни съвети към пациентите, имате ли? Подкрепяте ли апела всички да останем вкъщи и да търсим лекарска помощ само при сложни ситуации?
Д-р Стела Денчева: Аз казвам така - хубаво е хората да си стоим по домовете. Всички! Това с пациентите и стоенето вкъщи е малко относително, защото болният човек винаги търси медицинска помощ. Той не е на ясно от какво е болен, а и не е задължително, реално погледнато, хората да страдат само от коронавирус. Аз бих призовала всички да търсят медицинска помощ, когато наистина имат нужда от нея. Въпреки, че то е видимо и по кабинетите, нали ви казвам, намаляха много сериозно пациентите в доболничната помощ, което означава, че и хората си дават сметка за това, което казвам. Хубаво е всички да знаем, че е разумно да стоим вкъщи и да си ограничим контактите, колкото е възможно. Колкото по-малко се срещаме, толкова по-малка ще е вероятността за разпространение на вируса. Разумно е да се предпазваме по този начин.
„Фокус“ Като финал нека все пак обобщим от какво има нужда белодробната болница във Велико Търново, казахте защитни облекла.
Д-р Стела Денчева: Да, имаме нужда от предпазни костюми. Те не стигат. В интерес на истината имаме проблем и с доставките на дезинфектанти. Те се забавят. Ние при нас имаме за още около две седмици. Поръчали сме си още преди около десетина дни и се надяваме фирмата, която ги доставя, да успее да си свърши работата, като сме на ясно, че забавянето вероятно е заради световната криза.
Луиза ТРАНЧЕВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Д-р Стела Денчева, СБАЛПФЗ „Д-р Трейман“: 540 души са изследвани в рамките на информационните кампании за превенция на туберкулозата през 2019 година
540 души са изследвани в информационните кампании за превенция на туберкулозата, които се проведоха в Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания през 2019 година...