Д-р Стела Денчева, СБАЛПФЗ „Д-р Трейман“: 540 души са изследвани в рамките на информационните кампании за превенция на туберкулозата през 2019 година
540 души са изследвани в информационните кампании за превенция на туберкулозата, които се проведоха в Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания през 2019 година. Регистрираните случаи за отминалите 12 месеца са 49. Това обобщи за Радио „Фокус“ – Велико Търново управителят на лечебното заведение д-р Стела Денчева. Повече за това какво казват цифрите за миналата година, прочетете в пълния текст на интервюто.
Фокус: Д-р Денчева, колко души са преминали през Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания през 2019 година?
Д-р Стела Денчева: За миналата година през болницата са преминали почти 1500 пациента, което като цяло е едно доста сериозно завишаване на пациентопотока, с което ние можем да се похвалим, че сме създали добър авторитет на лечебното заведение. Това касае предимно пациентите с неспецифични белодробни заболявания, тъй като тези, които са лекувани от туберкулоза са толкова, колкото бяха и през предходната 2018 година – около 50 човека. Там нямаме промяна в заболеваемостта, но имаме увеличение на пациентите с други белодробни заболявания.
Фокус:Тоест хората с туберкулоза са били 50 през 2019 година?
Д-р Стела Денчева: Да, всъщност не са точно 50. Цифрата, ако трябва да сме пунктуални, е 49. Но затова казвам около 50.
Фокус: Какво показват данните в сравнение с предходната 2018 година?
Д-р Стела Денчева: Тогава заболелите са били 51, което както вече казах, говори за една устойчивост. Разликата е незначителна.
Фокус: Дали предвиждате нови кампании за популяризиране на начините за превенция от туберкулоза, последната такава се проведе през декември, ако не се лъжа?
Д-р Стела Денчева: Да, точно така. В средата на месец декември ние отново „отворихме вратите“ за всички, които се интересуват от заболяването туберкулоза, както и от начините за превенция и лечения. Следващата ни подобна акция ще се случи през март.
Тук е мястото да кажа, че туберкулозата е едно заболяване, което все още се среща в обществото ни. За нещастие има групи пациенти които все още са „рискови“ за туберкулоза. Това на първо място са хората, които живеят по много в едно малко пространство, сред лоши битови условия. За жалост обаче, в последните години, не само това е рисковият контингент за туберкулоза, тъй като има много заболявания, които се считат за предпоставка за развитието й. Говоря за хронични заболявания. При тях няма такива рискови фактори като пренаселеност на помещенията или контакт с много хора, а по-скоро имаме значими заболявания каквито например са захарния диабет, анемиите, язвите на стомаха. Хората, които страдат от тях, са предразположени по-често да развиват такава специфична инфекция, каквато е туберкулозата. Тук спадат и пациентите с нарушени имунни функции, заболелите от СПИН, тези с различни трансплантации или с някои автоимунни заболявания, които също са рискови. Това, разбира се, са по-редки случаи, но за жалост и те съществуват. Те не са от стандартните рискови контингенти, затова и периодично – на всеки три месеца ние правим информационни кампании, в рамките на които „отваряме болницата“ за всички, които се съмняват, че имат туберкулозна инфекция. Ние правим безплатни профилактични изследвания, пациентите попълват специални анкети, правят се и проби манту, с които се регистрират различните форми на заболяването. И евентуално при положителни резултати продължаваме с диагностицирането и след това с адекватно лечение. Това обикновено се случва през март, юни, септември и декември. Мога да се похваля с това, че при последната ни кампания през болницата преминаха между 120 и 130 души. Като за цялата минала година, в рамките на тези профилактични акции, сме изследвали общо 540 човека. Добрата новина е, че сме открили около 7-8 случая на латентна или незаразна туберкулоза. Но все пак има откриваемост, което означава, че има смисъл от кампаниите.
Фокус: Ако се върнем на тези 49 души, които са диагностицирани през миналата година, дали може да се обобщи те от Търновска област ли са или от други региони на страната?
Д-р Стела Денчева: Предимно от нашата област са пациентите, но тук правя уточнение, че има общини, в които има повече заразени. Такива, например, са Свищов и Златарица. Имаме и два три случая от област Габрово, и от област Плевен, като пациентите се лекуваха при нас. Единият човек беше от Севлиево и въпреки, че диагнозата бе поставена във Военно-медицинска академия в София, близките предпочетоха да проведат лечението при нас. Докато пациентите от Плевен са предимно от селата, които граничат с Търновска област. Така, че ние провеждаме лечение на всички без значение от къде са.
Луиза ТРАНЧЕВА