Министър Николина Ангелкова: За месеците от януари до август имаме над 6,8 милиона чуждестранни туристи, което е минимален спад от 0,6 % в сравнение с рекордната 2018 г.
Николина Ангелкова, министър на туризма, в интервю за предаването "Здравей, България" на Нова телевизия
Водеща: Николина Ангелкова, министър на туризма. Здравейте.
Николина Ангелкова: Здравейте.
Водещ: Много теми се събраха напоследък, но да започнем с една оценка вчера на президента. Той казва, че трябва изключително по-агресивно да си рекламираме туризма и за разлика от други държави, които го правят, ние не го правим. Не рекламираме България навън добре, а това е национален интерес. Не рекламираме добре. Ще му отговорите ли?
Николина Ангелкова: Вижте, за нас е важно да си вършим работата и ние показваме какво вършим с факти. И тук няколко пъти съм подчертавала, че откакто Министерството на туризма е създадено като самостоятелна администрация благодарение на правителството на Бойко Борисов имам ръст 31 % на чуждестранните туристи и 34 % на приходите. И тук бързам да кажа, независимо от мрачните прогнози, които юни месец бяха умишлено очертани, към момента за първите 7, всъщност 8 месец на годината, от януари до август, имаме над 6,8 милиона чуждестранни туристи, което е минимален спад от 0,6 % в сравнение с рекордната 2018 г., когато имахме над 9,2 милиона чуждестранни туристи. А за летните месеци, когато, отново повтарям, се създаде публична истерия по темата, имаме за трите месеца – юни, юли и август, над 4,437 милиона чуждестранни туристи и спад от 1 %. Така че фактите и цифрите както по отношение на чуждестранните туристи, така и по отношение на приходите показват, че ние си вършим работата. Разбира се, че има още много какво да се желае и да работим в посока постигане на основната ни цел – превръщането на България в целогодишна туристическа дестинация и максимално използване на капацитета не само по отношение летния и зимния ни туризъм, но по отношение на културно-историческия туризъм, СПА и уелнес…
Водещ: Има какво да се прави…
Водеща: Със сигурност и можем да говорим подробно за това. Обаче искам да се фокусираме върху фалиралата „Астрал Холидейз“. Тя ли е представлявала фалиралата „Томас Кук“ у нас и това официално или неофициално се е случвало? Този въпрос има връзка с това как ще планираме туризма си следващата година. Дали в нарушение на закони хотелиери и други турооператори са сключвали договори и са работили с "Томас Кук" , или не, всичко е наред?
Николина Ангелкова: Вижте, съгласно българското и европейското законодателство абсолютно всичко отговаря на изискванията. "Томас Кук" е туроператорска компания, международна, която е била регистрирана, дружеството майка съгласно британското законодателство. Също така съгласно нашия закон няма изискване, ако даден туроператор, който е регистриран в друга държава членка, да има задължително регистрация в….
Водещ: А това по-добре ли е? Защото Валери Симеонов при нас, вашият вечен опонент през медиите, каза "Томас Кук" регистриран ли е като туроператор в България, ако не, то тогава всичките ни претенции ще си останат на хартия.
Николина Ангелкова: Нека направим две основни разлики по отношение на претенциите. Както чуждестранни туроператори, независимо дали техните клонове, ако имат клонове, защото ако имат официални клонове, те са длъжни да се регистрират и по българското законодателство, ако не, работят, както е случаят с "Томас Кук". Те имат официален договор помежду си за официално представителство "Томас Кук" и „Астрал Холидейз“ са регистрирани по българското законодателство. Но независимо дали е чуждестранен или български, всеки един туроператор той има застраховка „Отговорност на туроператора“, която подчертавам покрива само и единствено щетите за туристите.
Водещ: Това е за крайния потребител, за туристите, за хотелиерите?
Николина Ангелкова: За крайния потребител. Няма никакви застраховки, нито българският туроператор има застраховка, за да покрива рисковете по отношение на доставчиците на услугата към туроператора, нито чуждестранният такъв. Няма такова изискване в нито едно законодателство. Няма такава застраховка, която да покрива такъв риск. Така че независимо дали "Томас Кук" би била регистрирана по българското законодателство, това ….
Водеща: Рискът е един и същ за хотелиерите
Николина Ангелкова: Рискът е един и съществува.
Водещ: Обаче да кажем, да успокоим все пак, че за крайния потребител проблеми не би следвало да има по никой начин.
Николина Ангелкова: Няколко пъти успокоихме, че за крайния потребител по никакъв начин, за самия турист не би следвало да има проблем. И към момента всички туристи, които са били в България през "Томас Кук", вече са по домовете си. Нашите мобилни екипи следяха ежечасно какво се случва в курортите „Златни пясъци“ и "Слънчев бряг", където основно бяха настанени. Така че техните разходи за престоя им в България до изпращането им по домовете след обявяването на фалита изцяло са покрили от застрахователите.
Водеща: В случая да, защото те са платили един таван, 700 хиляди, доколкото знам, „Астрал Холидез“ за застрахователи. Вчера беше тука изпълнителният интерес и го обясни това нещо. Но разбрах от него и нещо друго. Че голяма част от туристическите компании се застраховат на минималната сума, за 25 хиляди лева. Тоест покриват щети до 25 хиляди лева. Пак казвам, „Астрал Холидейз“ нямат проблем с това. Но не трябва ли да бъде процент от обема или някакъв начин да се измисли, който да бъде контролиран при туроператорите, така че да не се окаже, че в друга ситуация пият студена вода хората, които са клиенти на фалирала компания.
Николина Ангелкова: Именно затова след като се случи фалитът на "Томас Кук", стартирахме такава инициатива и дебат за промяна в законодателството, включително предлижих в рамките между първо и второ четене в момента на Закона за туризма, който е в Народното събрание и ако има консенсус от всички заинтересовани страни, да се обърнем към някой от народните представители да внесат такива промени. Или да се увеличи задължителният лимит на минималната изискуема сума за застраховка „Отговорност“ на туроператора или да бъде процент от оборота. Това е въпрос на дискусия, която в момента се случва. И за да можем включително да бъдем максимално полезни за потребителя, в Националния туристически регистър ние обявяваме застраховките валидните на всеки един туроператор. Но ще ги направим така, че да се търсят по лимит. Тоест на първо място ще показваме, в момента разработваме този модул и предполагам, че до няколко дни ще бъде готов. Да показваме тези, които имат най-висока застраховка. За сведение от 3140 туроператори и турагенти, които са регистрирани в България, само 18 имат лимитно покритие 1,4 милиона лева.
Водещ: Което е сериозно.
Николина Ангелкова: Точно така. Над 1100 са с 25 хиляди.
Водещ: Кажете сега по отношение на туристите разбрахме, хотелиерите обаче са много гневни. Смятат, че може да се направи нещо повече, за да им се помогне, включвахме ги, почти ги скарахме с вашата заместничка преди ден или два, но какво казват някои. Ами, поне ДДС-то, на тия хора не са им платили за два месеца, в най-активния сезон, от фалита на "Томас Кук". Не може ли да им приспаднат ДДС-о, да им го върнат или да не се събира това ДДС? Вярно ли е, че в Гърция се подготвя точно такова нещо? Поне държавата да не те дере с ДДС за нещо, за което не си получил пари.
Николина Ангелкова: Вижте, аз нямам информация какво се подготвя в Гърция.
Водещ: А, би трябвало, би трябвало, за да се сравняваме с нея.
Николина Ангелкова: Официално сме изисквали. Не смятам, че това би било най-доброто, но официално сме изискали информация от абсолютно всички колеги, които са засегнати съответно от фалита на "Томас Кук", това са почти всички страни. Защото това беше една от най-големите международни туроператорски компании. Но нека още един път да подчертая, че ние сме поели ангажимент да съдействаме на хотелиерите в рамките на възможностите, които има Министерството на туризма. Сключването на договори между хотелиера и туроператора, независимо кой е той, са частно-правни отношения. И към момента на сключването на тези договори всеки един доброволно е приел условията, при които ги сключва, с риска, който настъпва вследствие на настъпването на определени събития. Така че…
Водещ: С една дума, гледайте си работата. Като не си вземете парите…
Николина Ангелкова: Вижте, напротив, никога не сме казвали такова нещо. Винаги сме казвали, че максимално в рамките на това, което е възможно, ние ще съдействаме. Аз не мога да ви отговоря в момента, защото съгласно българското законодателство, така както е действащо към момента, няма механизъм, по който …
Водещ: За ДДС-то. Нахално ли е или е разумно да се иска такова нещо? Аз това не мога да разбера. Дали според вас е нахално да се иска такова нещо, или абсолютно резонно? Действително трябва да видите как действат вашите колеги по света, за да…
Николина Ангелкова: Именно. Събираме актуална информация от колегите. Който има желание да я предостави, разбира се, защото я няма в публичното пространство. В публичното пространство са само догадки, слухове и възможности. Ние искаме чрез нашите посолства или директно чрез колегите кой как процедира съответно в дадената ситуация по отношение на доставчиците, на бизнеса, за да можем и ние в рамките на съответните възможности да преценим как бихме действали по този начин. Защото застраховка, която да покрива тези щети, за съжаление, за бизнеса.
Водещ: А те колко са големи, това успяхме ли да го изчислим горе-долу? В смисъл колко са парите общо несъбраните?
Николина Ангелкова: Знаем колко са парите, но не мога да ви ги кажа, защото това е търговска тайна. Всеки един….
Водеща: Общо.
Николина Ангелкова: Всеки един хотелиер, който е потърсил съдействие от министерството, съответно е съобщил какви са неговите щети. Разбира се, договори не сме виждали, за да знаем дали това е достоверно, или не.
Водеща: Затова ви питам общо колко е голяма щетата. По този начин можем да си представим и колко е ДДС-то и дали това е проблем за държавата, или не.
Николина Ангелкова: Всъщност това, което сме направили до момента, освен, разбира се, както коментирах и в предишни участие, срещите в Германия, които буквално преди ден проведох, с държавния секретар на министерството на енергетиката и икономиката, съответно които отговарят и за туризма и за фалитите на дъщерните дружества на "Томас Кук" в Германия, ни представиха, и това сме представили на бизнеса като информация вече официално, назначените синдици и реда, по който хотелиерите, които са засегнати от този фалит, следва да предявят своите претенции. Това е задължително и всеки, който има желание да иска да си възстанови щетите, би следвало да го направи, за да може да заяви своите претенции в рамките на масата на несъстоятелността. Оттук нататък вече ние съответно чрез посолството бихме могли да съдействаме при желание, тъй като става дума за специфични познания, свързани с немското право, за това как следва да се оформят и подадат съответно тези искове. За да може те всички засегнати да заявят своите претенции. По същия начин и с туристите от Великобритания и "Томас Кук", дружеството майка. Там синдици са KPMG „Аликс Партнърс“ и по същия начин има специфични изисквания съгласно местното законодателство. И там сме поели ангажимент чрез посолството да съдействаме с насоки и съвети. Това можем в рамките на нашите компетенции към момента да направим. Това, което е по-важно и върху което сме се фокусирали и смятам, че е изключително важно за бизнеса и да подпомогне сезон лято 2020 г., е свързано с капацитета и съответно с тези договорени вече между хотелиерите и между фалиралата компания "Томас Кук" клиенти за сезон 2020. Така че провелите сме срещи както с представителите на TUI, с „Шаусинланд“, които са едни от най-големите, международна огромна туроператорска компания, основно на немския пазар. Предстоят срещи с „Дер Туристик“ и други компании. Като имаме поет ангажимент от абсолютно всички за ръст минимум между 10 и 20 % на капацитета за следващото лято. Което на практика би, ако се движим в тази посока, би компенсирало изцяло това, което се е очаквало като капацитет от "Томас Кук".
Водещ: Да. Я, да ви покажем сега един хотел. Той е четири звезди, във Велико Търново.
Водеща: Още преди фалита на "Томас Кук" има проблеми.
Водещ: Имаме такъв сигнал, мръсотия, легла без чаршафи, петна по матраците. Това нещо е било подадено като оплакване към вашия екип, доколкото разбирам.
Николина Ангелкова: Да, на 21 септември.
Водещ: Защото почиващите са погнусени.
Водещ: Той е четиризвезден.
Николина Ангелкова: Това е абсолютно недопустимо.
Водещ: Е, сега как можеш да влезеш да спиш в това?
Николина Ангелкова: Още в момента, в който получихме сигнала, си спомням беше 21 септември, направихме моментално проверка с наш екип и със сигурност се вижда, има констатирани несъответствия между категорията, която има този хотел…
Водещ: Кой ги даде тези четири звезди? Вие ли ги давате?
Николина Ангелкова: Експертна комисия към министерството, да. Те са на всеки пет години, изтича съответно удостоверението за категоризация. И по сигнал, когато такъв е подаден, както в случая, можем да стартираме и сме го направили процедура за намаляване на категорията, тоест за отнемане на звезди и налагане успоредно на глоба, която е до 3000 лева.
Водеща: Наведнъж колко може да махнете звезди?
Николина Ангелкова: Можем да махнем колкото трябва да съответстват на категорията. В случая между една и две, тоест да стане две звезди или три, като експертната комисия трябва да прецени.
Водеща: Рязко ще им падне самочувствието.
Николина Ангелкова: Рязко, да. И рязко ще получат доста сериозна глоба, 3000 лева за всяко нарушение. Тук са много. И трябва да бъде така, защото всички, които предлагат туристически услуги, са длъжни да спазват изискването на закона и да предлагат съответното качество. Защото винаги съм казвала, че заради такива примери това отразява имиджа на целия туризъм и на качеството на туристическия продукт.
Водещ: Глоба от 3000 за всяко от нарушенията.
Николина Ангелкова: За всяко от нарушенията.
Водещ: Много въпроси както винаги останаха. Аз толкова се изкушавах за руските визи да питаме, защото много ни нападат, че само ние ги правим бавни, скъпи, трудни, пък пак другите ни конкуренти много бързо ги издават, на място, за дълго време. Само с една дума, от вас ли зависи, или от външно министерство това?
Николина Ангелкова: Външно министерство отговаря за визите, но ние работим заедно. Искам да им благодаря за съвместната работа, защото и в момента работим в посока удължаване на визите за руски туристи. Тоест да бъдат многократни туристическите визи, така че за три или пет години, ако има такава възможност, те да бъдат издавани, без да се нарушават правилата на ЕС. Знаете, че ние сме длъжни да спазваме всички изисквания.
Водеща: Много ви благодарим.
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Министър Николина Ангелкова: Проведохме много широк дебат как да се управляват морските плажове
Николина Ангелкова - министър на туризма в интервю за "Здравей, България" по Нова телевизия
Водещ: Ние продължаваме с министъра на туризма, Николина Ангелкова. Добро утро. Николина...
Министър Николина Ангелкова: Чрез Закона за устройството на Черноморското крайбр...
Министър Николина Ангелкова: Мога да докажа всеки един лев, който съм похарчила
Министър Николина Ангелкова: Най-силната карта за туризма на България е, че предлагаме много разнообразен целогодишен туристически продукт, съчетан с изключително добро качество на разумна цена
Министърът на туризма Николина Ангелкова в интервю за обзора на Радио „Фокус“ - „Това е България“. Водещ: Каква е равносметката след проведения Национален съвет по туризъм? Николина Ангелкова: Националният съвет по туризъм проведохме във вторник, всички негови членове присъстваха, както основните, така и наблюдателите. И това, което беше ключово, от една страна, е свързано с представянето на Плана за действие или по-скоро на мониторинга върху Плана за действие, свързан с актуализацията на Националната стратегия за устойчиво развитие до 2030 г., което е в две посоки: законодателната инициатива и напредъка по нея и маркетинга и рекламата. И другата основна част, свързана с работата на съвета, бяха актуалните към момента данни за зимния сезон и тенденциите за летния сезон. Представихме и съответно, какво предстои като стъпки. Всички се обединихме около това, че ни чака година, пълна с предизвикателства, много динамична, много трудна и е важно да имаме обединени усилия с бранша, с местната власт и ние, така че да се опитаме да задържим изключително добрите, рекордните резултати в българския туризъм, които постигнахме през 2018 г. Водещ: В законодателен план какво предстои в туризма? Николина Ангелкова: Това, което е ключово за тази година и сме заложили в нашата програма, е свързано с финализиране на предстоящите промени в Закона за туризма, които засягат статута на националните курорти, от една страна. Друга важна точка, свързана с промените в Закона за туризма, е в това да имаме по-голяма и ясно регламентирана обратна връзка от страна на общините и областните управи, свързани с изпълнението на общинските и областните стратегии по туризъм. Задължаваме създаването на консултативни съвети по туризма, така че максимално да ангажираме бизнеса в общините, където това все още не е направено. Предвидили сме и доста високи административни санкции по отношение на неизпълненията, свързани със Закона за туризма, и най-вече по това, ако не се въвеждат данни в Единната система за туристическа информация, която е ключова за нашата работа. И затова е необходимо наистина да сме сигурни, че всеки един по веригата си върши работата. От друга страна, сме качили на сайта на Министерството за обществено обсъждане промените в Закона за концесиите, които съответно водят до промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, като сме предложили изваждането на плажовете от общия режим на концесиите, където преминаха в началото на тази година. И то не се прави това с идеята, че някой е дал нещо от Министерството и ние да си го върнем, защото министърът на туризма винаги е бил участник в процес. В предишния ред концесиите се откриваха по предложение на министъра на туризма с решение на Министерския съвет, съгласно новия ред министърът на туризма е едноличен концедент. Това, което обаче е важно за мен и затова бих искала и съответно подкрепата, инициативата, която имаме от страна на целия туристически бранш, включително и подкрепа от синдикатите, за връщане на стария ред, са именно с детайлите по самата процедурата и за това, че попадайки по общия ред, на практика има възможност за едно безкрайно обжалване, с оглед на това, че може да се обжалва и действие или бездействие от момента на узнаване. И съответно това прави изключително трудно планирането и прогнозирането на това, кога биха приключили процедурите, които са стартирали за отдаване на концесия, и съответно това ще затрудни изключително много летния сезон и като цяло във времето напред ще рефлектира върху летния туристически продукт. Защото големите туроператори и към момента пращат към нас информация, запитване какво се случва с концесионирането на морските плажове. Защото те предпочитат института на концесията с оглед на това, че гарантира по-голяма стабилност и дългосрочност. Водещ: Обвързвате ли концесионирането на плажовете с качеството на продукта, който те предлагат? Николина Ангелкова: Със сигурност концесионирането се обвързва с качеството на продукта и това е и основното притеснение на големите туроператори, които са ни ключови, за да можем да пазим и насочим резервациите към нашето българско Черноморие и към големите ни курорти. Защото, когато имаме концесиониране на един морски плаж, задължителна част от избора на концесионера е програмата, свързана с инвестиции за периода на концесията. Дори когато имаме наеми, там инвестиции не се искат по процедура. Така че със сигурност плажът, който е даден на концесия, би могъл да предлага много по-добро качество на услугата с оглед на инвестициите, които са предвидени за периода на концесията. Водещ: Министър Ангелкова, една от промените, които вие предлагате в Закона за туризма, е местната власт да определя как да се развива туризмът на територията на националните курорти. Обаче това какви капани залага, дали няма да има залитане в една или друга посока: само за парти туризъм или обратно, само за семеен туризъм? Николина Ангелкова: Ами това, което е важно в промените в Закона за туризма, особено в частта, свързана с управлението на националните курорти, е да дадем възможност на кметовете, на чиято територия има национални курорти, като цяло на местната власт и местния бизнес продуктово да районират или да позиционират съответния курорт. Аз смятам, че местната власт и местният бизнес, изобщо местното население познава най-добре спецификите на своя район и в този смисъл и на националния курорт, който се намира на съответната територия. И всъщност нека не забравяме, че националните курорти, затова са създадени като такива, изобщо те не са селищни образувания, в които да има постоянно живущо население. Те са създадени с цел да бъдат флагманът на туризмът и да бъдат визитната картичка на туризма в съответния район. И смятам, че България, имайки потенциал да развива всички видове туризъм, не следва да зачерква един вид туризъм за сметка на друг вид туризъм. Защото в дългосрочен план всеки един има своите позитиви. Особено когато говорим за деца и младежи, които посещават България като туристическа дестинация. На по-късен етап те биха се върнали в нашата дестинация, вече като семейни, като друг тип туристи, които искат да опитат и от другите туристически продукти, които нашата страна предлага. Така че аз лично смятам, че е важно да имаме баланс в предлагането на всеки от туристическите продукти. От една страна. От друга страна, смятам, че местната власт, местното население, както казах, местният бизнес са тези, които най-добре познават спецификите. И това, което всъщност е ключово, е, че когато ние имаме продуктово зониране, подчертавам националния курорт, и то е ясно предварително, тогава всеки туроператор, всеки турист, който иска да посети дадения курорт или населено място, той знае, къде отива и не би следвало да се разочарова от това, което види. С оглед на това, че предварително ще бъде информиран, какво го очаква на място. Което е най-важно, за да можем ние да предлагаме качествен туристически продукт. Да, това е една от темите, която предизвиква повече дискусии. Но бих казала, че 80% от писмата, които получихме по тази тема, са в подкрепа на предложението на Министерството на туризма. Водещ: Ако местната власт поеме ангажимента да развива туризма на своята територия, в която има национален курорт, кой ще поеме финансирането, кой ще поеме финансовите ангажименти за поддръжката на този курорт? Вие имате ли подготвени механизми? Или поне варианти за такива механизми. Николина Ангелкова: Разбира се, че сме обсъждали финансовите измерения. Тук отварям пояснителна скоба: туристическият данък постъпва в приходите на общината. Тоест целият туристически данък от туристите, които са били в съответния национален курорт, той постъпва в бюджета на общината, включително местните данъци и такси. Тоест всичко, свързано с хотелите, които се намират на територията на дадена община, с такси за настаняване, като местен данък и такси съответно също постъпват в бюджета на общината. Така че от тази гледна точка мисля, че е редно приоритетно също или поне съобразно това, което националните курорти дават в бюджета на дадена община, да се разходва и на територията на националния курорт. Защото той е този, който носи приходите в дадената община. Водещ: Как ще насочите услугите към различни категории туристи? Николина Ангелкова: Вижте, ние в Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма и плана към нея ясно сме написали нашата основна цел, която е свързана с това да превърнем България в целогодишна туристическа дестинация. Основният туристически продукт, който предлагаме, съобразно и резултатите до момента, и данните, които имаме, е летният туризъм, следван от зимния. Например за миналата година повече от 9,2 милиона чуждестранни туристи, които посетиха нашата страна, като само 5,4 милиона от тях са за летен туризъм. Почти 65% е летният туризъм. Следван от зимния – 1,6 милиона са чуждестранните туристи за зимен туризъм. Следват културно-историческия туризъм, балнео- и СПА, винения и кулинарния, конгресния туризъм, приключенския, голф и т.н. Хубавото на нашите туристически продукти, които предлагаме, е, че в последната година-две те са все повече комбинирани. Така че когато идват у нас за лятна почивка, със сигурност съчетават и с културен туризъм, балнео и СПА туризъм, вино и кулинария. Много ми се иска да насочим вниманието и към конгресния туризъм, особено към националните ни курорти. Защото те имат прекрасна изградена материална база и наистина е грехота в по-голямата част от годината тя да не се използва. Затова за нас е важно да създадем условия и възможности това да се получи. От една страна, да насочим вниманието за големи международни събития и в този смисъл пилотно и по случай 60-годишнината на курорта „Слънчев бряг“ тази година предвиждаме много голям инвестиционен форум на 31-ви май да проведем там и да насочим вниманието на потенциалните инвеститори за изграждането на конгресен център. От друга страна, разработваме възможна програма, която да подпомогне нашите усилия за разширяване на крилата на сезона и за привличане на повече полети през месеците март, април, май, съответно октомври, така че да имаме и много по-голяма целогодишна достъпност до нашите зимни и летни курорти. Водещ: Говорихте за концесиите на плажовете, но знаете, че в публичното пространство възникнаха доста дискусии по охраната на плажовете и по унищожаването на дюните в резултат на застрояване. Какво предвиждате? Николина Ангелкова: Само да подчертая, че отговорността на Министерството на туризма, както и вие отбелязахте, е свързана с управлението на морските плажове. Подчертавам, че всички проверки за момента, които сме извършвали, показват, че няма строителство на територията на морски плаж откогато сме се сезирали. Виждате, че и ДНСК прави непрекъснато проверки, когато говорим за строителство, което в близост до границите на морския плаж. Тук подчертавам, че става дума за такива случаи, когато разрешението за строеж е издадено или процедурата е задвижена за неговото издаване доста преди приемането на Закона устройство на Черноморското крайбрежие през 2008 г., но поради обжалване в момента това, което е стартирано преди 2008 г., очевидно дава своите последици, които аз и в лично качество не подкрепям, защото презастрояването по българското Черноморие също не води до добър продукт. Важно е да опазваме и нашите природни забележителности. А такива са и дюните. И в тази връзка в момента тече промяна в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Обсъжда се в ресорните комисии в Народното събрание в частта административно-наказателни разпоредби основно, където въвеждаме изключително строги санкции, когато се разрушават дюните, които се намират, подчертавам, върху територията на морския плаж. Ние задължаваме и в момента в концесионните договори и в договорите за наем концесионерите и наемателите да поставят указателни табели там, където има дюни, които се намират на територията на морския плаж. Няколко пъти подчертавам, на територията на морския плаж. Ние като министерство, което отговаря само за управление на морските плажове, няма как да обозначаваме дюните, които са извън територията на морския плаж. Водещ: В какъв размер ще бъдат санкциите за унищожаване на дюни на морския плаж? Николина Ангелкова: Санкциите, които сме предвидили, са в зависимост от нарушенията и те са различни за това, дали дюната се разрушава, като през нея преминава, паркира съответно превозно средство, дали се разполага каравана или палатка, или преносваем обект. Опитали сме се да обхванем абсолютно всички възможни случаи, които биха довели до разрушаване на тази природна забележителност, като при повторно деяние най-високата санкция специално за това нарушение е 20 хиляди лева. Като, разбира се, когато тук вече не говорим за дюни, но говорим за неохраняеми морски плажове, като също вид нарушение искам да дам за пример, ако върху неохраняемия морски плаж има неправомерно поставяне на преносваем обект, който извършва търговска дейност, санкциите са до 50 хиляди лева. Водещ: Министър Ангелкова, какъв сезон ни очаква? Каква туристическа година? Николина Ангелкова: За летния сезон, който очакваме, както казах и в началото, го следим със сериозно притеснение и ни очаква голямо предизвикателство. Към момента наблюдаваме спад на ранните записвания, особено от пазара руския, за който информирахме и преди време, Предприехме стъпки и на този пазар. Също така очакваме и спад на пазара от Германия. За съжаление преди няколко седмици фалит обяви Еър Германия, един от основните чартърни превозвачи за немски туристи, който пък поведе след себе си фалита на малък полски чартърен превозвач. Но това неминуемо оказва своето влияние и върху планирането на полетите и на резервациите за лятото. Надявам се да успеем да запазим нивата от миналата година. Работим изключително усилено и в много тясна връзка с всички водещи големи туроператори, които работят на пазар България. Особено за, говорейки за летния туристически продукт, и „Туи“, и с „Томас Кук“ и с „Олтур“, и с АйТиЕс, които са основните туроператори от немския пазар. С най- големите полски туроператори работим в Полша, наблюдаваме доста добри ръстове с Асоциацията на британските туроператори. Така че следим много изкъсо всеки пазар и работим изключително близко, както казах, с туроператорите, които водят туристите по нашето Черноморие. Водещ: Над 800 хиляди са чуждестранните туристи през декември и януари, спадът е с 3,7 %. На какво се дължи и как ще преодолеете тези проблеми? Николина Ангелкова: Да, фактът, че зимният сезон, декември и януари, има спад от 3,7 %, но пък тенденцията, която наблюдаваме в ръст на нощувките от 5,8 % показва, че да, факт, идват по-малко туристи, но те стоят повече, тоест внасят повече в българската икономика, харчат повече, което пък, от друга страна, ако се запази като тенденция, показва, че към България идват туристи от клас малко по-висок от средния, който разполага с повече средства и възможности да нощува по-дълго и да почива по-дълго в нашата страна. Което всъщност е един много добър показател. Така че ще следим дали тази тенденция ще се запази по време на цялата година, като основният спад като пазари е свързан най-вече със спада от Турция. Знаете, че миналата година, когато правиха резервациите за зимния сезон, ноември месец, курсът на турската лира бе изключително нестабилен и това донякъде оказа влияние върху резервациите. От друга страна, ние наблюдаваме ръстове в „Боровец“ и „Пампорово“ като национални зимни курорти, спад имаме, за съжаление, само в Банско. Водещ: И в края на нашия разговор, коя е най-силната карта за туризма на България? Николина Ангелкова: Аз смятам, че най-силната карта за туризма на България е, че ние предлагаме много разнообразен целогодишен туристически продукт, съчетан с изключително добро качество на разумна цена. Цоня СЪБЧЕВА