Министър Николина Ангелкова: Проведохме много широк дебат как да се управляват морските плажове
Николина Ангелкова - министър на туризма в интервю за "Здравей, България" по Нова телевизия
Водещ: Ние продължаваме с министъра на туризма, Николина Ангелкова. Добро утро.
Николина Ангелкова: Добро утро.
Водещ: Добре дошли. Весело беше, но не чак толкова весело, колкото може би някой очаква в Народното събрание вчера, защото пак се вдигна шум около концесиите, бетониране на настоящата практика за предоставяне на концесия на близки до властта. Валери Симеонов много се ядоса на това решение. Основателно нещо виждате ли в това, което казва той?
Николина Ангелкова: Всъщност отново виждаме едни манипулации, внушения за това какво се прави в сектора, особено по отношение на летния ни туризъм. И изключително много, според лен, се преекспонира това, защото вчера в зала основно и единствено изказвания имаше една политическа партия. Ние проведохме много широк дебат за това как да ес управляват морските плажове. Още с приемането на Закона за концесиите, общият преди две години, ние изразихме нашите опасения за това, че плажовете са един много особен и специфичен предмет и те трябва да се отдават по специален ред, какъвто е Законът за устройството на Черноморското крайбрежие. Именно, за да се гарантира прозрачност, именно, за да се гарантира състезателност, именно, за да се гарантира стопанисване на морските плажове, да се гарантира безопасността на туристите, да се гарантира спокойствието, да се гарантира това, че когато туроператорите гледат на България като туристическа дестинация за летен туризъм, те искат да знаят кой стопанисва морските плажове, за какъв период, за какъв срок, така че да имат гаранция.
Водещ: Аз, за да станем много конкретни…
Николина Ангелкова: Всички тези промени са подкрепени от целия сектор – както от работодателските организации, така и от синдикатите, така и от всички браншови организации в сектора в рамките на общественото обсъждане
Водещ: За гражданите, които консумират почивките си на българското Черноморие, ми е интересно, тази промяна, която, до колкото разбрах от това, което казахте вчера не е много голяма промяна, просто така изглежда, става ли причина примерно сянката да бъде по-евтина като резултат от всичко, което се променя?
Николина Ангелкова: Става причина, защото, когато плажовете бяха прехвърлени към Министерството на туризма 2016 година, първото нещо, което направихме, бе да приемем специална методика за определяне на минималното концесионно възнаграждение, където 40% от тежестта са цените на плажни принадлежности, на чадъри и шезлонги. Тоест, колкото по-ниски са тези цени, толкова повече точки получава бъдещият кандидат. И именно…
Водещ: Е то е въпросът вие какви пари им искате на тези кандидати, за да го сметнат те.
Николина Ангелкова: Значи, това всичко зависи от кандидата. Ние казваме 40% е тежестта на предложеното концесионно възнаграждение, 40% е тежестта на предлаганите чадъри и шезлонги, и 20% е тежестта на предлаганите инвестиции, подобрения на плажа с оглед подобряването на качеството на туристическия продукт. Съответно концесионерът, на база на предварителните изчисления, на анализите на правна, икономическа гледна точка, съответно техническите заснемания и т.н., са длъжни да съобразят минималната цена, когато говорим за концесионно възнаграждение, и оттам нататък да си направят сметката как да управляват този плаж, така че да гарантират достатъчно ниски цени на чадъри ш шезлонги, защото това им носи по-високи точки и съответно по-.високо възнаграждение
Водещ: Въпросът е кой го прави този анализ, аз това не разбирам. Смисъл кой го смята това всичкото?
Николина Ангелкова: Анализът се прави от експерти, които са както експерти в министерството, така и външни експерти, специалисти, доказани в своята област.
Водещ: Добре, дайте да го смятаме наобратно тогава. Според вас колко е приемливата такса средно на чадър и два шезлонга на българското Черноморие. Средно, сега има много по-луксозни плажове, и по-малко, но 70 лева добре ли е? защото, ще ви кажа защо, защото имаме много такива случаи да правим преки включвания то места с много скъпи чадъри, където хората се оплакват от тази цена на сянката, и оправданието е „Ами вижте сега“, примерно беше казал един, не си спомням колко чадъра имаше обаче, за да го сметнем, „аз трябва да платя 120 хиляди, толкова ми е наемът.“
Николина Ангелкова: Ама никой не го е карал да плаща 120 хиляди. Той си ги е предложил, той си ги плаща. Вижте, всички такива случаи като този – те са безумни и ние ги санкционираме, така че, включително при всяко едно нарушение се реагира, и същия този, който е направил това нарушение, също ще бъде санкциониран. Всеки, който нарушава закона, бива санкциониран. Това са единични примери, за които
Водещ: Ама той какво го е нарушил, като вие сте се съгласили, примерно че тази цена е ОК.
Николина Ангелкова: Не, ние не сме се съгласили, че цената за 70 лева на чадър и шезлонг е ОК, напротив – тя е безумна. Цената, която той предлага за конкретния случай, е договор за наем. Той е кандидатствал в търга, той предлага тази цена, на негов риск, за да управлява плажа, и си е сметнал. Като иска, да се откаже и да се прибира вкъщи. В крайна сметка никой не го кара на сила.
Водещ: Ама той не се отказва, той дере хората.
Николина Ангелкова: Никой не го кара насила да стопанисва даден плаж, първо. Второ, след като нарушава закона, съответно ще бъде санкциониран, и специално в този случай договорът му ще бъде прекратен, защото този специално наемател е много голям нарушител. Отделно това, че съответно неправомерно събира такива високи цени за чадъри и шезлонги, съответно той си го определя като ценова политика, след като не иска никой да му стъпва на плажа, но това вреди на имиджа на продукта. И той там ин нарушения, св3ързани с квадратурата на конкретното заведение на негови плаж, има и нарушения, свързани със спасителите, така че този договор със сигурност ще бъде прекратен и няма да му се налага да плаща цената, която е предлагал.
Водещ: Разбирам, но това ние го разбираме постфактум, след като вече са заснети празните плажове, след като вече това е тръгнало и е лош имидж за нашите курорти, след като нямаме туристи. Питам, въпросът ми беше, не може ли да бъде предвидено?
Николина Ангелкова: Вижте, това е договор за наем, когато говорим за наеми, всъщност това е търг и играе най-висока цена.
Водещ: Е това не е ли сбърканото, защото те ви взимат така и после казват…
Николина Ангелкова: Именно затова приехме вчерашните промени в Законът за устройство на черноморското и благодаря на всички депутати и на позицията за конструктивния диалог. Защото това, което приехме, всъщност е свързано с по-устойчивото отдаване на морските плажове на концесия. Те предвиждат инвестиция,. Има и този компонент, койот задължително изисква цената на чадър и шезлонг да бъде съобразена с предлаганото от концесионера и този, койот иска да стопанисва плажа, и този който съзнава какви рискове поема с това. Защото това не е просто да си имаш някакъв плаж, те са длъжни да осигурят качеството на туристическия продукт и да съобразят абсолютно всички рискове. Затова аз съм изключително благодарна на всички депутати, които подкрепиха закона, на всички, с които имахме изключително конструктивен диалог и още между първо и второ четене поеха ангажимент и това е важното – да говорим за стратегията за българското Черноморие, за дебата, който ние инициирахме, за това, защото се вижда, че в годините назад не от вчера или от днес – може би преди 20- 30 години има проблеми, които се трупат, трупат и в един момент избухват.
Водещ: Като бетона са се натрупали по Черноморието.
Николина Ангелкова: И затова е важно да имаме този стойностен дебат, за да се чуят всички гледни точки – вашата, моята, на бизнеса, на неправителствения сектор, на местните власти, на абсолютно всички заинтересовани. Да, няма да ни хареса, защото те няма да са това, което искаме да чуем, защото има различни точки, има различни хора, има различни и виждания, има различни интереси, но аз съм сигурна, че когато говорим за българския туризъм, койот би следвало да бъде национална кауза, защото е ключов сектор за икономиката, би трябвало да има един дебат, в койот да се чуят, пак казвам – харесвани и нехаресвани – това какво иска всеки и заедно да намерим реалните и правилните решения. Няма как да угодим 100% на един и няма как да угодим 100% на друг и смятам, че това е ролята на всички нас. Хубаво е, че си говорим смешки, много е хубаво, обаче ние трябва да мислим за напред.
Водещ: Ама то не е смешно да ви кажа, не е смешно. Особено като отидеш на места, където виждаш колко важна и била печалбата за ден.
Николина Ангелкова: Не говоря за този случай, говоря за дебата, който вчера беше в залата.
Водещ: Да, разбрах за какво говорите. 500 хил. лв. четох ще дадете за проучване да покаже какво куца в момента на черноморския туризъм. Ами ни наистина ли не знаем какво куца?
Николина Ангелкова: Това не се отнася за морския туризъм и какво куца или не куца. Тук става въпрос за проекта, койот е одобрен от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ и е свързан с организациите, с управление на туристическите райони. Положихме изключително много усилия още в предишния мандат Министерството на туризма да бъде бенефициент по оперативните програми. И всъщност ноември месец миналата година беше одобрен този проект, свързан, пак казвам, с развитието на организацията за управление на туристически райони, които трябваше преди това да бъдат създадени, където всички, те са 9 на брой в България, където местните власти, съвместно с неправителствения сектор и бизнеса да преценят кои са най-силните страни в техния регион, съобразени повтарям, със Стратегията за устойчиво развитие на българския туризъм до 2020 г., която ние приехме и която има конкретен план за действие и това е част от този план и ние по този начин подпомагаме ролята на организациите за управление на туристически райони, това е тяхната задача.
Водещ: Да ви питам дали ще го спасим този сезон, защото вие предупредихте още в началото, че ще има по-малко туристи, да не се окаже, че са много обаче по-малко и някак си това да стане причина за катаклизми в туристическия бранш?
Николина Ангелкова: Непрекъснато провеждаме срещи с представителите на туристическия бранш и аз няколко пъти апелирам и към тях да се седне, да се помисли, да се види какво е това, което е свързано с предлагания продукт, което ние задължително трябва да подобрим и да избегнем за следващи туристически сезон. Задължително какво е това, което те следва да направят, за да може качеството да бъде такова, че ние да продължим да бъде туристическата дестинация, която сме – положителна туристическа дестинация.
Водещ: Ами сега ще ви кажа, наскоро гледах отново публикация в британската преса, предполага се, че това е положителна оценка. Обяснява се и се сравнява цената на алкохола на различните места в Европа туристически, в България ние сме безспорни лидери по ниски цени на алкохола. Кой очакваме да дойде, когато това ни е най-големия плюс – един, който ще рита, ще удря камериерки най-вероятно, защото ще бъде пиян, той за това е дошъл.
Николина Ангелкова: Отново се фокусираме върху нещо конкретно, отново се фокусираме в нещо, което не се случва само в България. Сигурна съм, че такива примери има по целия свят. Това, което България има като възможности, което трябва и сме длъжни да използваме и го правим и именно това е, което сме заложили в нашия план за действие в многообразието и прекрасните възможности, които имаме за туризъм и за зимен, и за летен, и за културноисторически, и за балнео и СПА, и за вино и гурме, и за екотуризъм, пропускам доста. Ние и в това, което говорим непрекъснато, непрекъснато трябва да бъдем иновативни в това, което предлагаме като комбинация от туристически продукти с високо качество и отношение. Туристът е на първо място, клиентът е на първо място.
Водещ: Десетки въпроси останаха, нямам време да ги задам, само едно искам да каже, понеже го наблюдавам от началото на сезона, с особена наглост да се развива тази тенденция. Хора с джипове да влизат и да заравят в морето и след като стана ясно, че това не трябва да се прави, да се снимат и да показват, че ще продължават. Разбрах, че е имало състезание с джетове и гордите организатори от десет години да влизали във водата с джипове си, за да теглят джетове и смятат, че сме им провали състезанието, защото сме им показали безобразията.
Николина Ангелкова: Ако искат да го правят, благодарение и благодаря на народните представители, на поправката, която вкарахме между първо и второ четене, ако искат сега да го правят, ще бъдат глобени минимум с 10 хил. лв. и при повторни влизане с 20 хил. лв. това също се случи вчера приемането на този закон. Така че, който влезе с джип на пясък и където и да е на плажа, бива глобяван лично самият извършител, отделно концесионерът, който е допуснал това с 10 хил. лв. глоба или с 20 хил. лв. при повторно нарушение.
Водещ: Много ви благодаря за този разговор. Ще продължим да се срещаме по тема туризъм със сигурност и съвсем скоро отново.
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Министър Николина Ангелкова: Чрез Закона за устройството на Черноморското крайбрежие се цели максимално добро опазване на дюните и регулация на неохраняемите плажове
Николина Ангелкова – министър на туризма, в интервю за предаването „Здравей, България“ по Нова телевизия Водещ: Сега да видим дали ще ходим на море това лято в България и как посрещне та...
Министър Николина Ангелкова: Мога да докажа всеки един лев, който съм похарчила
Министър Николина Ангелкова: Най-силната карта за туризма на България е, че пред...
Министър Николина Ангелкова: Основната ни цел е да запазим ръста на туристи от последните три години
Николина Ангелкова, министър на туризма, в интервю за предаването „Още от деня“ на БНТ
Водещ: Първият ни гост е Николина Ангелкова, министърът на туризма. Здравейте.
Николина Ангелкова: Здравейте.
Водещ: Зная, че има още време до финала на зимния сезон, но все пак имате ли вече някакви данни, някаква представа как върви сезонът?
Николина Ангелкова: Имаме първите данни от декември и януари и към момента за двата месеца имаме над 860 хиляди чуждестранни туристи, които са посетили нашата страна. Имаме ръстове, реализирани, на нощувките в „Боровец“ и на „Пампорово“. За съжаление имаме спад на нощувките в Банско, което като цяло се отразява и на цялостната картина.
Водещ: Как се обяснява този спад?
Николина Ангелкова: Ами имаме намалението на посещенията от Турция, които са един от основните ни пазари за зимния сезон. Към момента те вървят с около 17 % намаление, което е доста сериозно. И това основно се дължи на нестабилния курс на лирата. Знаете, когато се правиха записванията миналата година за зимния сезон, точно тогава имаше доста сериозна нестабилност по отношение на турската валута и това неизменно се отрази на желанието за почивка. А това сме коментирали, обсъждали с моя колега министъра на туризма и културата на Турция, че очакваме наистина един доста по-труден сезон през тази година.
Водещ: Това важи ли и за летния сезон?
Николина Ангелкова: Важи и за летния сезон, точно така. Към момента записванията за летния сезон вървят в рамките на миналата година, което би било един доста добър успех, ако успеем да го задържим.
Водещ: Така ли? Защото аз четох данни, че всъщност към момента дори заявките за чартърите са по-малко, говори се за 25 % по-малко руски туристи.
Николина Ангелкова: Това са основно данните за руските туристи. Но те не са основни на нашия пазар. Те за миналата година, те са в топ 10 от стратегическите, разбира се, но не са…
Водещ: Те не са в тези топ 5, на които ние разчитаме главно, така ли?
Николина Ангелкова: Ние разчитаме и на тях, но за миналата година те попаднаха в топ 6 именно защото от миналата година започна лек спад по отношение на руските туристи. И към момента ранните записвания вървят в рамките на около 15-20 % , с някои туроператори и повече, но ние средно коментираме към момента ранни записвания 15 % спад на руските туристи. Но за да не говорим само за спадове, все пак имаме картината, която е обща за летния сезон на базата на ранните записвания и заявките за полети по летищата Варна и Бургас, към момента вървим с нива, както казах, миналата година и лек ръст в рамките на 1-2 %. Но това винаги може да се тълкува и по различен начин. Така че очакваме, в момента свършва борсата в Берлин…
Водещ: Вие бяхте там, аз това исках да ви попитам, а какви са очакванията, вашите, а и на другите към нас?
Николина Ангелкова: Предстои борсата в Москва и всъщност ние очакваме и се борим да запазим нивата от миналата година. Три поредни години имаме много сериозен в сектора. За тези години имаме 31 % ръст на международните туристи, 34 % ръст на приходите, за миналата година 9 милиона и почти 300 хиляди чуждестранни туристи, 27 милиона нощувки имаме реализирани за миналата година, 8, 4 млрд. са общо приходите от туризъм, международен и на български туристи. Така че това са много големи цифри. Много важно е да успеем да успеем да запазим това, което сме постигнали. Разбира се, с нови инструменти, свързани както с рекламата, така и с както дигиталната реклама, така и традиционната да продължим да привличаме интереса към България. Защото качеството на българския туристически продукт в четери-петзвездния, високия сегмент е много добро и това се оценява от нашите партньори.
Водещ: Аз това щях да предложа, да говорим за качеството, само след малко. Понеже на няколко пъти вие казахте топ 5, топ топ 6, аз също използвах тези термини, нека да обясним кои са, откъде идват най-вече?
Николина Ангелкова: На първо място Румъния.
Водещ: Румънците.
Николина Ангелкова: За миналата година имахме 1,3 милиона чуждестранни румънски туристи, 1,115 милиона гръцки туристи…
Водещ: После са гърците.
Николина Ангелкова: След това е Германия с около 900 хиляди чуждестранни туристи, след това Македония, Република Северна Македония с около 560 хиляди чуждестранни туристи.
Водещ: Знаете ли обаче колко от тях се връщат отново? Защото това е може би показателното наистина ние каква дестинация сме.
Николина Ангелкова: На база на анализите, които получаваме както от големите туроператори, /…/ и „Томас Кук“, така и, разбира се, от нашите български асоциации в сектора, горе-долу около 70, на някои места 80 % се връщат. Което е показателно, че българският туристически продукт, пак казвам, във високия сегмент – 4-5 звезди, предлага едно изключително добро качество на много разумна цена.
Водещ: Да видим обаче, Медведев беше тук, вие преди малко споменахте за това, че има спад, да не се окаже така, че всъщност броим тези руснаци, които си имат имоти тук. Те са 350-360 хиляди са тези, нали?
Николина Ангелкова: Почти 400 хиляди са тези, които имат имоти.
Водещ: Това, че /…/ гарантира ли ни обаче, че ще докарат туристи?
Николина Ангелкова: Първо, е изключително важно и е много голям приоритет и фокус бе даден на сектор туризъм и аз искам изключително много да благодаря и на премиера Борисов, който винаги е подкрепял сектора, и на премиера Медведев за това, че имахме този изключително важен форум. Русия е стратегически пазар за нас по отношение на туризма и в годините назад Русия винаги е била на първо място по летен туризъм и е много важно с различни стъпки, които предприемаме, най-вече свързани с различни съвместни инициативи, да успеем да възстановим туристопотока от Руската федерация и това е нашата основна цел. Ние по отношение на икономическите параметри и това, което предлагат като субсидии наши преки конкуренти, като Турция, Египет, Тунис, Сърбия…
Водещ: Можем ли да сме им конкуренти наистина, знаейки те какво предлагат и какви пакети предлагат?
Николина Ангелкова: Ние можем да бъдем конкуренти с нашето качество, можем да бъдем конкурентни с разнообразието на туристическия продукт, който предлагаме. Освен това ние също обмисляме, в рамките, разбира се, на нашето европейско и национално законодателство, съвместно с общините и бизнеса да измислим инструменти, в момента работим много усилено над това, който да ни подпомогне допълнително да привличаме повече чартъри към нас. Не само по отношение на пазар Русия, но и на всички други стратегически важни за България пазари, защото по този начин ние ще успеем да разширим крилата на сезона, ще имаме възможност да договаряме полети, които да стартират още от април месец или средата на март и да продължат до края на октомври. И това ще осигури много по-голяма заетост на съществуващата хотелска база по Черноморието и съответно допълнителни работни места. В тази връзка май месец предвиждаме организирането на много голям инвестиционен международен форум в "Слънчев бряг" на 30 и 31 май, защото смятам, че е много важно да насочим вниманието и за възможностите на нашите курорти да предлагат организиране на различни събития, тоест т.нар. конгресен туризъм, и да се привлече инвеститор и за изграждането на конгресен център там. По този начин ще се оползотворява в крилата на сезона и материалната база, която съществува, така че работим в много…
Водещ: Ние имаме възможност и за СПА туризъм, и за исторически туризъм, който сигурно можем да предложим и не само на руския пазар.
Николина Ангелкова: Точно така и предлагаме непрекъснато на всички пазари.
Водещ: Хайде обаче да видим и какво като цяло какъв продукт предлагаме. Дали обслужване на много добро ниво, дали персоналът е квалифициран, дали имаме красива, девствена, чиста природа? Или предлагаме бетонни комплекси, строежи върху плажове и неквалифицирана работна ръка? Нещо, от което се оплакват от бизнеса.
Николина Ангелкова: Не бих искала да квалифицирам точно това. За съжаление, има места по Българското Черноморие, което ние сме заварили в годините назад, когато Законът за устройството на Черноморското крайбрежие не е съществувал – той е приет 2008 година, много от тези строежи, които и вие визирате във вашето изказване и във въпроса, те са започнали да се изграждат и разрешенията им за строеж са издадени много преди 2008 година. Повечето от 2006, 2005, 2004 година. И всъщност, това създава един много сериозен проблем трудно за решаване на тези въпрос, защото това са частни имоти. Частната собственост по Конституция в България е неприкосновена. Но независимо от това е изключително важно да не се продължи да се допуска презастрояването. И затова имаме…
Водещ: Ама то не е ли вече презастроено? Не е ли закъснели с тази оценка и /…/, за което сега говорите?
Николина Ангелкова: Пак отварям една много голяма скоба – затова имаме общоустройствени планове, които са много важни за всяка една община. И затова е важно всички, които искат максимално добре да е ясно и всички ние го искаме къде какво може да строи, къде какво да се развива, трябва да имаме приети тези общи устройствени планове. А много от тях непръснато се обжалват. Примерно по Черноморието почти във всяка една община, която е стартирала тяхното изработване, има обжалване, което върви с години. Така че наистина са натрупани много проблеми, свързани с промените в законодателството.
Водещ: Вие нали не ми казвате, че в момента сте с вързани ръце, че държавата е с вързани ръце?
Николина Ангелкова: Не бих казала, че сме с вързани ръце. Напротив, виждате какъв контрол непрекъснато се осъществява по Черноморието.
Водещ: Какъв? В „Алепу“ какъв е контролът да речем там? Или да речем „Арапя“? Разбирате ли, защо става възможен изобщо този разговор дюната дюна ли е, гората по характер в една община всъщност вали е гора?
Николина Ангелкова: По отношение на компетенциите на Министерството на туризма, и това, за което ние отговаряме, което е свързано изцяло с територията на морския плаж, мога да ви уверя, че на 150-200% се спазва всичко и се контролира. Включително и в момента нашите мобилни групи са на място и проверяват какво се случва с територията, подчертавам, на морския плаж.
Водещ: Знаете ли обаче какво е усещането у хората? Най-накрая каквито и проверки да се правят, винаги излиза така, че строежите са законни, че няма проблем в крайна сметка. А се оказва, че има нещо кон за кокошка, както казват хората.
Николина Ангелкова: Нали това ви обяснявам, че на практика много от тези строежи имат издадени документи, разрешителни преди специализирания Закон за устройството на Черноморското крайбрежие да е влязъл в сила. Много преди 2008 година се случва всичко това. Така че в момента на практика ние се сблъскваме от последиците от това, което е свършено много преди 2008 година. И за да сме наясно какви още изненади образно казано бихме могли да очакваме, аз съм изискала от абсолютно всички кметове черноморски да ни изпратят информация за издадените разрешения за строеж в годините назад, които попадат в обхвата на Зона А и Зона Б от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, именно тези зони, които се намират в най-голяма близост до морския плаж. Очакваме още няколко общини да изпълнят този ангажимент, за да можем да направим една максимална обобщена справка и да сме наясно всъщност по протежение на цялото Черноморие какво можем да очакваме и какви са документите, които са били издавани в годините назад, спазвайки съответно законодателството към онзи момент.
Водещ: Бетонът и такива строежи, за които говорим, които предизвикаха възмущение, аз мога да изброя, но няма смисъл – всички ги знаем: „Алепу“, „Арапя“, „Градина“, „Иракли“ и т.н. – това ли е проблемът на Българското Черноморие или напротив, по-големият проблем са къмпингуващите? Защото като гледам какви тежки глоби налагате например за сложена хавлия или забит чадър върху дяна – между 1000 и 3000 лева, така ли ще върнем българите на Българското Черноморие?
Николина Ангелкова: Вижте, всички говорим през цялото време, че трябва да опазваме местообитанията и знаете за този изключително вандалски акт, който е и престъпление, което се случи с разрушаването на дюната в „Градина“.
Водещ: Да, как е възможно това изобщо?
Николина Ангелкова: Да, което е абсурдно. И ние още от миналата година…
Водещ: Каква беше глобата, която е наложена за този?
Николина Ангелкова: Това беше само 15 квадрата по спомен попадаха на територията на морския плаж, съответно другото беше в частен имот, и глобата по закон е до 10 хиляди лева и до 3 години затвор. Така че изключително сериозно наказание е предвидено. И ние, за да можем максимално да гарантираме опазването на тези природни местообитания, каквито са дюните, и които с години се образуват, сме предвидели доста сериозни глоби в закона по отношение именно превантивно да опазим тези природни местообитания.
Водещ: Но съгласна ли сте, че няма дори една табела, най-елементарното – една табела, която да каже това какво е, и другото, което е може би по-голям проблем, че на много места те изобщо не са нанесени като дюни в кадастъра, което не отваря ли една вратичка – сега, вие хубаво налагате едни до 3 хиляди глоба за забит чадър там, но като това го нямаш?
Николина Ангелкова: Има го черно на бяло, и в момента изискваме от концесионерите и наемателите на морските плажове да обозначават с табели къде се намират дюните, които повтарям са на територията на морския плаж, не са в частни имоти. Ние няма как да обозначаваме като министерството дюните, които са в частни имоти. Ние отговаряме за територията сами и единствено на морския плаж. И в договорите, които имаме с концесионерите и наемателите сме изискали изрично да бъдат обозначени с табели дюните. Ако това не е направено ние налагаме глоба на концесионера. Знаете миналата година имахме подобен случай с Несебър, когато самият концесионер е помолил плажуващи да не плажуват върху дюните. Те са означени ясно с табели, повтарям, на територията на морския плаж. Тези санкции и глоби се отнасят само и единствено за дюните, които се намират на територията на морския плаж. И всеки един концесионер и наемател когато дава своите схеми към нас за одобрение за поставяне на плажни принадлежности, които са 50% свободна, 50% заета зона, трябва да съобрази дюните, които не трябва да попадат в тези 50%, така че да е осигурен максимално равен достъп на всички, които искат да плажуват свободно. И поради тази причина, именно за да опазим тези природни местообитания, ние налагаме такива глоби, защото практиката назад показва, че никой не се съобразява с това. И повтарям, само и единствено на територията на морския плаж. Ние не можем това да го направим по отношение на частните имоти.
Водещ: Финално излечение, останаха още незададени въпроси, но се надявам, че преди да започне летния сезон ще имаме възможност да разговаряме с вас, и тогава ще ги задам. Финално изречение?
Николина Ангелкова: Финално изречение по отношение на летния сезон, както казах, се надявам независимо от изключително от динамичната и трудна година, която ни остава, да успеем да задържим това, което постигнахме миналата година, което пак повтарям, е изключително много – 9,3 милиона чуждестранни туристи.
Водещ: Министър Ангелкова. Благодаря ви за този разговор.