Европейски избори 2019: Калоян Методиев: Евроизборите могат да са окажат малък Рубикон за България, след който да тръгне лавинообразна топка от промени
Политологът Калоян Методиев в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“.
Водещ: Оставката на министър Порожанов, личното обръщение на Ахмед Доган и дебатът Йончева-Габриел, каква моментна снимка на деня пресъздават? Въпросът е към политолога Калоян Методиев. Започваме с оставката. Ще отвори ли клапана на напрежението към правителството поредната министерска оставка?
Калоян Методиев: Мисля, че по-скоро няма да донесе позитив. Има едно правило в политиката, че коне не се сменят, преди да се мине реката, мисля, че сме в средата на реката, предвид това, че приближаваме края на кампанията. В този смисъл подобен ход е доста рисков. При „Борисов 1“ подобни смени бяха символ на сила и контрол, докато струва ми се при „Борисов 3“ лавината от оставки през последните две години са по-скоро израз на спасяване на властта на всяка цена.
Водещ: Ще има ли други министерски оставки? Да ги очакваме ли?
Калоян Методиев: Ами предвид заканата на Борисов, че ще действа брутално след изборите, предполагам, че това включва не само партията, за която няма съмнение, че ще бъде прочиствана, но и правителството. При всички случаи каквото и да стане на тези избори, на 27-и сутринта ще сме в нова политическа ситуация, с политически трупове, размествания, партийни промени. Така че отговорът на вашия въпрос е: да.
Водещ: А каква ще бъде тази нова политическа ситуация, г-н Методиев, и кои ще бъдат политическите трупове? Както и кой ще ги преброява?
Калоян Методиев: Епидемията ще обхване целия политически спектър. Напрежението е прекалено голямо в партийната система, прекалено много субектите, които се борят за влизане в Европарламента, то е и за оцеляване на правителството, така че това ще засегне както ГЕРБ, така и БСП, да не говорим пък за националистическите формации, които 5-6 се борят за едно ограничено пространство, плюс по-малки формации. Така че това нещо ще обхване абсолютно всички и според мен загубилите ще са голям брой този път. Защото местата в Европарламента са ограничени, те са едва 17, а залогът на тези избори е много голям и мина вече отвъд едни обикновени европейски избори. Залогът тук в момента е реално бъдещето на страната в следващите месеци, да не кажа години.
Водещ: Вие този залог разчитате ли го в предизборната кампания?
Калоян Методиев: Да. Безспорно темата доминира в предизборната кампания. Тя е вътрешна, говори се за корупцията, която е обхванала държавата, и изчистването на тази корупция минава само през радикални промени. Тъй като се започнаха да се разкриват мащабите на това явление, което е обхванало тялото на държавата, смятам, че това ще доведе до сътресенията, за които говорим и които вече са необратими.
Водещ: Случайно ли е, че непосредствено след огласяването на приетата от премиера оставка на министър Порожанов почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган направи свое лично обръщение към членовете и симпатизантите на партията. Вие как прочитате това обръщение?
Калоян Методиев: Мисля, че е случайно и няма връзка между двете неща. То дори е подготвено вчера според мен, защото сутринта беше просто пуснато до медиите. Интересно е обръщението в него, защото той иска прошка, очевидно има някакъв проблем или вътре в партията, защото говори за помирение. Което е нов момент в тази предизборна кампания. Очевидно и в ДПС са почнали някакви вътрешни процеси.
Водещ: Но освен че поиска прошка от партията, той някак говори за следващи местни и парламентарни избори. Едно странно словосъчетание. Дали няма да се зададат такива до края на годината, а може би още на местния вот?
Калоян Методиев: Дори и може и парламентарните според мен да са преди местните. Не е изключено при тази ситуация, която има в момента в държавата. И на мен ми направи впечатление това изречение – местни и парламентарни, по начина, по който са подредени. Но според мен формата може и да е на обратно.
Водещ: В текста на обръщението ако беше казано: следващите местни и следващите парламентарни, можеше да се мисли за изкарване на мандата на правителството, но следващите местни и парламентарни избори подредени от човек, който добре умее да играе с езика като г-н Доган, не намирате ли, че посланието е повече от ясно?
Калоян Методиев: Да, послания винаги има кодирани в неговите обръщения, но да не надценяваме и неговите възможности като политически прогностик и като фактор в политиката. Защото виждате, че текат и много по-мащабни и геополитически процеси, които влияят върху българската политика, и вътре в самата наша партийна система. А и както казахме в предходния въпрос, очевидно и в ДПС вътре текат определени процеси, които го карат да се обърне за първи път с толкова сериозно внимание и с такава загриженост вътре към собствената си партия.
Водещ: С какво си обяснявате тази загриженост и наличието на тези процеси? Какви могат да бъдат те?
Калоян Методиев: С това, което излезе в медиите, че има недоволство в кърджалийската организация, че техен представител не е попаднал в листите. Предполагам, че и това може да е една от причините. Не знаем и до каква степен е витална все още заплахата на ДОСТ, която знаете, че миналия път доведе до голямо поражение ДПС. Тоест факторите могат да бъдат множество. По принцип ДПС е най-непрозрачната партия откъм вътрешни процеси, така че по едни такива косвени външни знаци може да съдим за това какво се случва под повърхността.
Водещ: Г-н Методиев, и още един щрих от деня, и то от все рано сутринта. Дебатът между водачките на двете съперничещи си листи – тази на ГЕРБ и тази на БСП. Как оценихте двубоят?
Калоян Методиев: Той беше необходим, публиката трябваше да види двете съпоставени, въпреки че тезите до голяма степен са познати. Казаха своите позиции, затвърдиха ги. Разбира се, с диаметрално противоположен, да не кажа, разлом на прочит на случващото се в България. За Габриел това бяха успехите, надграждането, посоката, която е правилна. Докато за Йончева акцентът беше върху корупцията, върху злоупотребите с власт, върху разлагането на институционалната тъкан в държавата. В този смисъл по-актуално, злободневно и по-успешното политическо послание според мен е това на Йончева, предвид мястото на България в ЕС, предвид докладите на всевъзможни международни организации за състоянието, в което се намира държавата. Да се говори за успехи в такъв момент, е рисково и може би Габриел трябваше по-скоро да наблегне на покаяние и на градивна критика, за да може да спечели повече периферни гласове. Това е първоначалният ми и най-груб прочит на ситуацията.
Водещ: Някак смущаващо странно съвпадна оценката за успехи с оставката на министър Порожанов, която дойде по едно и също време буквално.
Калоян Методиев: Буквално за броени минути след дебата дойде. Това не е необичаен прийом за Борисов, когато вижда, че ситуацията е неблагоприятна за него, да даде радикални мерки, с които да впечатли публиката. Напрежението около Порожанов беше много голямо. Но и тук нещата имат втори прочит. Защото не е сериозно обяснението, което бе дадено за тази оставка конкретно. Защото това беше министърът в най-силна антикорупционна атака от страна на медиите и на обществото. Да се иска оставката му заради това, че не е уволнил чиновничка в една от подопечните му агенции, звучи несериозно като обяснение. Тоест и тук има нещо, което Борисов замета под килима и недоизказа.
Водещ: Тези недоизказаности не изиграват ли и недобра роля за кандидатите на ГЕРБ за евроизборите?
Калоян Методиев: Ами кандидатите на ГЕРБ до голяма степен са зависимост от кондицията на партията, защото по-голяма част от тях са мажоритарни, нямат някакви самостоятелни позиции.
Водещ: Е, би трябвало да имат поне качествени пиари, ако не да не мислят с главите си, г-н Методиев, не мислите ли?
Калоян Методиев: Да, това е компенсаторен механизъм. Но в такава ситуация са в момента, много тежка, управлението им тежи, тежи им тази власт, която натрупаха през годините, тежат им негативните процеси, тежи им тази сатанизация, която върви по отношение и на лидерството на партията от обществото, и местните малки образувани феодали, които също тежат. Така че партията наистина се нуждае от генерално, капитално прочистване, но средата на кампанията не е подходящо време за такива упражнения. В този смисъл те се озоваха в трагичната роля, в която ако направят нещо, грешка, ако не направят нищо, пак грешка. Така че това е моментната снимка според мен на случващото се около най-голямата партия в държавата.
Водещ: Г-н Методиев, не се ли сатанизира наистина ГЕРБ на тези евроизбори?
Калоян Методиев: Мисля, че се сатанизира, да. Просто така тръгнаха нещата в последните месеци с разкритията за корупционни практики, за недоказани доходи, неща, които станаха първостепенен обществен дразнител. Така че това беше закономерен процес. Закъсняват с мерките, които трябваше да предприемат, същевременно нямат резултати от управлението. Ако имаха стабилни резултати или поне един сектор – два да бяха оправили в държавата за тия две години, можеха да излязат на изборите и да блокират това говорене. Но тъй като няма резултати в управлението, нещата още повече ескалират по отношение на негативизма спрямо тях. Не казвам, че е на 100-процента заслужен, но до голяма степен това, което се случва в държавата, се дължи само и единствено на тях.
Водещ: Дали не трябва да се смени стратегията на ГЕРБ и тя да отчете неизбежното в това, което се случва? За да не остане монологът подобен на този от дебата на водещата на листата Мария Габриел.
Калоян Методиев: Трябва да се смени, но според мен вече е много късно. Това трябваше да се случи есента на 2018 г., когато видяха накъде отиват нещата, след катастрофалното лято, което имахме, и катастрофата в Своге, и фалитът на „Олимпик“, и сривът на Търговския регистър, и продажбата на ЧЕЗ. Още тогава се видя, че нещата не вървят на добре и гърми един след друг сектор. И тогава трябваше да вземат някакви радикални мерки, но изпуснаха времето. Това се казва да изпуснеш тайминга в политиката. Оттук нататък могат да инвестират само загуби.
Водещ: И да се върнем към темата, която формулирах за нашия разговор. На пръв поглед оставката на министър Порожанов, личното обръщение на д-р Доган, дебатът Йончева-Габриел сякаш нямат нищо общо. Но те каква моментна на деня дават? С какви послания? Много показателен е този ден.
Калоян Методиев: Да…
Водещ: Две седмици преди вота се случи показателен ден. Какво подсказва?
Калоян Методиев: Един богат откъм политически събития и послания ден, откъм политически знаци. Той показва динамизирането на българската политика в оставащите дни до евровота. Показва, че залогът е много по-голям и че България е на своеобразен вододел в своето развитие. Мисля си, дано не прозвучи пресилено, че тия избори могат да са окажат един малък Рубикон за България, след който да тръгне една лавинообразна топка от промени и през парламентарни, и през местни избори, която да ни начертае новата карта на партийната и политическата система в държавата. Така че от един малък ден като днешния можем да направим извода, че в българската политика ври и кипи от политически процеси.
Водещ: Дано не ви прозвучи невъзпитано, г-н Методиев, но дали не бъркате желаното с действителното? Дали точно това ще се случи – както вие прогнозирате? Или ще видим нещо съвсем различно? Може би да минат и да заминат тези избори и да завършат във вида: три партии, както са били подредени досега, така и занапред да продължат в ЕП?
Калоян Методиев: Вижте, това, което не може да се каже за тази кампания, е, че скучна. Политика е, както и в живота, всичко е възможно, всичко може да се случи. В България видяхме, че е пълно с феномени по отношение на политическото и на неговото възприемане. Но все си мисля, че търпимостта и границата до голяма степен е премината по отношение на доста от процесите в държавата. България се нуждае от кардинална промяна, защото аз се връщам пак на което казахме преди малко: резултатите на държавата са трагични. По отношение на мястото на България в ЕС има абсолютен консенсус – ние сме на абсолютно последното място по всички възможни показатели, така че това е идеалният момент, идеалната среда за промяна, за тръгване в нова посока.
Водещ: И ако не друго, то поне идеалният момент всички да си зададем въпроса: защо сме на това място. Да си го зададат управляващи, да си го зададе опозицията, да си го зададем и ние гражданите.
Калоян Методиев: Всеки един от нас. Може да се живее много по-добре, може да се живее много по-пълноценно, много по-качествено, но това зависи от всеки един от членовете на българското общество. Никой няма да дойде отвън и да ни помогне, да ни подреди държавата. Просто това е нашата държава и ние трябва я сложим в ред.
Цоня СЪБЧЕВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Европейски избори 2019: Мария Габриел, ГЕРБ: Каузата ми е защитата на националния интерес и повече малки проекти с реална полза за хората
Мария Габриел – еврокомисар по цифровата икономика и цифровото общество и водач на листата на ПП ГЕРБ за изборите за Европейски парламент
Водещ: Мария Габриел вече е тук – водач на е...
Европейски избори 2019: Христо Проданов, БСП: Корупцията е емблемата на сегашнот...
Европейски избори 2019: Тодор Стоилов: Да направим така, че България да бъде при...
Европейски избори 2019: Пламена Заячка: Призовавам всички кандидати за евродепутати да се обединим около каузите, които защитават българския национален интерес
Пламена Заячка, кандидат за евродепутат от листата на „Коалиция за България“, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“. Водещ: В предизборното студио на „Това е България“ на Радио „Фокус“ гост е кандидатът за евродепутат от листата на „Коалиция за България“ Пламена Заячка. Вие сте председател на АБВ младежи. Деветима от кандидатите на вашата коалиция са под 35 години. Какво послание носи такова предпочитание? Пламена Заячка: Девет от кандидатите, включително и аз, сме в младежка възраст и ние много се гордеем с това наше постижение. Три вида са младите в политиката – част от проблема, част от пейзажа и част от решението. Ние с нашата работа в продължение на пет години сме се доказали, че сме определено част от решението. Според изследване на „Алфа рисърч“ четири са основните теми, които вълнуват българите и сега покрай изборите – доходи, здравеопазване, образование и сигурност. Ние имаме няколко акцента в програмата, първият от които е, разбира се, догонващо развитие за България. Това е обръщане на скоростите на европейските страни и засилване на тези държави, които изостават, включително България и най-вече, на обратна скорост за догонване на развитието. При следващия бюджет това значи да се освободят повече средства за България и за нейното икономическо развитие, като, разбира се, тук има и втора част как ще се разходват тези средства. Защото от 2007 до 2020 г. България е усвоила немалко, над 25 млрд. Само че ние виждаме, че в това обединение на квадратурата те няма как да се реализират и не носят нищо на българската икономика. Доходите изостават, регионите обезлюдяват, намалява нацията и сме в дъното на всичките класации по бедност и неравенство. Може би има една добра новина, че водим класацията с най-много апартаменти и къщи за гости на глава от населението. При здравеопазването ние винаги сме защитавали каузата младите хора да останат в България. И аз се гордея, че нашата младежка организация има водеща роля за подобряване на условията на лекарите специализанти. Само преди месец ние внесохме едно предложение до министъра на образованието за повишаване на заплатите и успяхме това предложение да се приеме, успяхме да повишим заплатите. А то е изключително важно за младите лекари по малките населени места, където, както знаете, лекари ходят веднъж в седмицата евентуално да обърнат внимание на хората, които живеят там. В образованието сме имали много последователна програма, срещали сме се със Съюза на българските учители, с министъра на образованието с конкретни предложения. Едно от които е нашата дългосрочна кауза „Оставам в България, работя за Родината“. Конкретното ни предложение е за улесняване на легализирането на дипломите на българи, учили в чужбина и се върнали тук да учат и да продължат и работят, разбира се. Това са няколко неща и акценти, по които ние сме работили. В тази връзка го казвам, че ние не водим предизборна кампания, ние имаме последователна политика, която отстояваме години наред. Водещ: Какво бихте искали да се промени в ЕС? Пламена Заячка: Най-вече това, което казах, догонващо развитие за България. Ние не искаме да сме в дъното на класациите. Ако трябва формално да говорим, нашата програма и приоритети сме си ги обявили още от миналата година в Брюксел, в Европарламента, в Съвета на ЕС и сме казали много ясно: „Не на двойните стандарти!“. Ние не може да позволим България да бъде втора ръка държава. А виждаме, че нашите депутати досегашните го правят със завиден успех, като не гласуват за „Северен поток“ 2, след което ние, разбира се, няма как да поискаме, дори да помислим да поискаме подкрепа за „Южен поток“. Нашите евродепутати там не поставиха и въпроса, един изключително важен въпрос за България, която е външна граница на ЕС и която е потърпевша от имиграцията, те нямат позиция, не направиха нищо, след като се денонсира Договора за ракетите със среден и малък обсег. Нали Европа трябва да разбира, че най-големият потърпевш от излизането от този договор между САЩ и Русия е именно тя. Защото сега ще има натиск за разполагане на ракети, включително и с ядрени глави на територията на страните от ЕС, включително и на България. Затова ние много активно работим в тази посока и по инициатива на нашето движение създадохме Национално движение за мир, което прерасна вече в световно и има представители на пет континента, което се бори против този процес на милитаризация и е за диалог и за мир. Третото нещо, което си поставихме като акцент в Брюксел, е не на санкциите, не на санкциите спрямо Русия. Те са в ущърб на отношенията между държавите, водят до ерозия в международните отношения и определено най-големият потърпевш е България като обект на контрасанкции. Ние губим и стокооборот, изчислено в милиони и милиарди. А в същото време наблюдаваме как западни държави лицемерно имат търговия с Русия, посещават икономически форуми в Русия. Ние сме малко по католици и от папата и си страдаме най-вече. Водещ:Какви ще бъдат вашите каузи в Европейския парламент? Пламена Заячка: Това са ни основните каузи. Да защитаваме българския национален интерес и ние сме го показвали и доказвали много пъти, за разлика от други младежки организации. Не визирам дали са дошли да се регистрират тука пред изборите за участие, или са си стояли пет години тук, тъй като бездействието няма географски координати. Приоритет ни е това да има повече възможности за млади хора и семейства. В момента ние в България не си изпълняваме дори една от най-успешните програми по „Еразъм“, използваме 3% от квота 20. Трябва да има повече достъп, да се разшири програмата и повече млади хора да се включват. И аз искам тук от ефира на вашето радио да призова, тъй като тази година за първи път ще гласува поколението, родено след 2000-та година, един от начините да се включва и да промени България, а заедно с България и Европа е да гласуват. И призовавам да гласуват за тези, които са се доказали, че могат да защитават българския национален интерес и български каузи. Водещ: Какво в България ще накара младите хора, които пътуват и учат в страните в Западна Европа, да си купят обратен билет за връщане, да се установят и да продължат развитието си у нас? Пламена Заячка: Аз лично съм един от тях. Аз съм учила в Брюксел, взела съм си втората магистратура, там съм завършила и съм избрала да се върна. Разбира се, това е избор, който е въпрос на вътрешно усещане и потребност, тъй като има един икономически фактор, който влияе особено много на младите хора. И то е разбираемо. Той е в заплащането. Не е честно. Ние затова сме за догонващо развитие. За един и същи труд, за една и съща работа не е честно да се получават в пъти повече различни заплати. Младите хора не бягат от България поради липса на родолюбие, а поради икономически причини. И един от най-силните фактори да ги върнем е като подобрим атмосферата в България. И това може да се случи, ако всички работим заедно за надпартийни каузи. Ние сме го показали като младежка организация, сега като „Коалиция за България“. Събрахме 6 младежки политически организации на терен за възпитанието в спорта, против езика на омразата, против агресията. Това са каузи, които са надпартийни и национални. И сме доказали, че по тях можем да работим заедно, което променя и средата. След като можем да работим по тези каузи заедно, утре ще можем да се изправим всички заедно в ЕП и да бъдем част от българското семейство. Не от ЕНП, не от ПЕС, не от каквито и да било други, а от българското, защото нашата кауза е България. И тук призовавам всички кандидати за евродепутати да се обединим около тези каузи, които защитават българския национален интерес. Водещ: А вие как формулирате българския национален интерес? Пламена Заячка: Не на двойните стандарти. Това е един от най-големите ни призиви, то вече звучи и като клише, защото се използва, но за съжаление е факт. Ето, ние какво позволяваме? И като казвам „ние“, имам предвид депутатите на най-големите партии, които не са в топ 300 по ефективност, а в момента даже пак се появяват, за да гласуваме за тях. Не можем да допуснем такива решения. От бездействието на тези хора България губи. Ние сме изгубили милиарди без компенсация от спирането на „Южен поток“, от прекратяването на АЕЦ „Белене“, от санкциите срещу Русия. А в същото време гледаме, че се прави „Северен поток 2“, гледаме, че се строят ядрени реактори в Централна Европа в няколко държави. Това са тези двойни стандарти. И тук националният интерес на България е да се бори и да си защити нейната част, защото това за енергийните ресурси и за осигуряването на хората на ток и парно, това е част от българския национален интерес, тази политика. Ние трябва да спрем да гледаме на политиката на ЕС като външна, защото тя е вътрешна. И ние няколко пъти предупреждаваме, че всичките тези пакети, ето, и Пакет „Мобилност“, две години ние говорим за Пакет „Мобилност“. Тези пакети, тези дела се разглеждат от администрацията в ЕС, разглеждат се от нашия парламент. Те не изникват отведнъж да ходиш да се бориш след това с камион да ги спираш. Това е абсурдно, да не кажем и по-тежка дума. Знаете ли за 2018 година колко становища по европейски законопроекти е дало българското правителство? Нула. За 2017-а е дала едно. Така не се защитава национален интерес. Национален интерес се защитава с активни хора, които са доказали, че могат да го защитават, че могат да се борят за каузи, че могат да се борят за политика за доброто на България. Водещ: Каква линия на политика според вас трябва да води България в ЕС, какво ще иска да постигне с участието си там? Пламена Заячка: На национално ниво това е с догонването на интерес чисто за участването на България в ЕС. А за самия ЕС България какво може да допринесе? За нас изключителен приоритет е мирът. За неразполагане на ядрено оръжие на територията на България, за недопосукане на чужди военни бази и контингенти на територията на България, мораториум на „Ф-16“. Тези неща, който мораториум ще прехвърли 2 милиарда вместо в чуждестранна компания в българска социална политика. Ние за това настояваме от „Коалиция за България“ – да не изразходваме средствата да пълним джобовете на чуждестранни компании, а да ги инвестираме при нас, защото имаме нужда. Но това, което ще промени, и тук България трябва да има водеща роля в ЕС, е да инициира нов процес Хелзинки 2. Това е въпрос на сигурност, въпрос, който все повече се доближава и си търси своето решение. Ето, вече 30 години след края на Студената война виждаме как се разпадат основополагащи за сигурността договори. Европа трябва да вземе своята водеща роля на фактор, който да установява мир и диалог, защото с тази миграционна война и тези квоти за мигранти, това е лекуване на симптомите, но не и на самата болест. Защо да няма водеща роля ЕС за установяване на мир и диалог в близките до Европа региони, като по този начин не само се спре мигрантският поток и бежанската вълна, но се осигури и сигурността на гражданите на Европа. Водещ:Представител сте на младите кандидати за евродепутати. Каква ще бъде вашата придадена стойност в ЕП? Пламена Заячка: Аз вече изброих повечето неща. За мен лична кауза са мирът и сигурността в Европа. Като човек, който се занимава с култура и културно наследство, аз лично бих държала ЕС, въпреки че неговите компетенции в сферата на културата са допълващи, да се грижи малко повече за наследството, културното наследство на своите държави, защото ние отново тук видяхме при трагедията с Нотр ‘Дам как се събраха пари за нула време, а виждаме как нашето културно наследство изчезва всеки ден. Нашите тютюневи складове, които изгоряха, са не по-малка културна ценност и носител на памет и на идентичност от Нотр ‘Дам. И това е една тема, която ние също трябва да си отстояваме. Цоня Събчева